منو

سلطانی

 
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر بانک‌مرکزی برای  شفاف‌سازی صورت‌های مالی تصمیم جدی داشته باشد، می توان آینده روشنی برای سیستم بانکی پیش بینی کرد اما متاسفانه بانک‌ها دارای ارتباطاتی هستند که بانک مرکزی را مجبور به عقب نشینی می‌کند.

کامران سلطانی درباره پیش بینی خود از وضعیت سیستم بانکی کشور در سال آینده گفت: رویکردهای اخیر بانک‌مرکزی درخصوص الزام شفاف‌سازی صورت‌های مالی اقدام بسیار خوبی است زیرا شرایط موجود زمینه‌ای برای فعالیت‌های بی سر و سامان بانک‌ها ایجاد و این امر عاملی برای سواستفاده موسسات مالی غیرمجاز از منابع مردم بود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: رفتارهای رانت‌جویانه و استفاده از کم توجهی به سیستم بانکی، شرایطی را مهیا کرد تا با سو مدیریت، منابع مردم توسط موسسات مالی غیرمجاز به غارت رفته و مشکلات آن بر دوش سیستم بانکی بیفتد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بانک‌های قانونی و مجاز کشور هم با مشکلاتی همراه بود، بیان کرد: بانک‌های قانونی و مجاز کشور هم به منافع سهامداران خود توجه کردند و همچنین سهامداران این بانک‌ها نیز سعی کردند تا منابع بانک را به سمت افزایش سودآوری و فعالیت های اختصاصی مورد نظر خود هدایت کنند.

سلطانی با اظهار امیدواری از پایبندی بانک مرکزی برای اصلاح سیستم بانکی، گفت: به نظر من در صورت عدم عقب نشینی بانک‌مرکزی از موضع فعلی خود و پافشاری بر اصلاح سیستم بانکی، می‌توان آینده خوبی برای سیستم بانکی در سال آینده و سال‌های بعدی پیش‌بینی کرد.

وی افزد: اما متاسفانه در عین قدرتمندی بانک‌مرکزی، بانک‌های کشور هم لابی‌ها و ارتباط‌های خوبی دارند که امکان دارد بانک‌مرکزی را مجبور به عقب نشینی از جایگاه فعلی خود کند.

بانک مرکزی را در تنگنا و فشار برای کاهش دستوری نرخ ارز قرار ندهید
سلطانی در ادامه درباره وضعیت ارز در کشور نیز گفت: آنطور که به نظر می‌رسد به موضوع ارز با نگاه اقتصادی، توجه نمی‌شود و بیشتر از منظر مباحث اجتماعی و سیاسی و همچنین تاکید بر حفظ ارزش پول به آن نگاه می شود که این موضوع عاملی بر  ایجاد تلاطم در بازار ارز است.

وی ادامه داد: به نظر من نرخ ارز باید با نگاه اقتصادی و کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد تا ثبات این بازار را در پی داشته باشد.

این فعال اقتصادی در ادامه تاکید کرد: تقاضا ما از دولت این است که بانک مرکزی را در تنگنا و فشار برای کاهش دستوری نرخ ارز قرار ندهد تا این نرخ براساس منطق اقتصاد و نگاهی حرفه‌ای تعیین شود.

منبع: ایبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0