منو

 ۹۰ درصد کالاهای قاچاق "تقلبی" و "تاریخ‌مصرف گذشته" است

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: ۹۰ درصد کالاهای قاچاق تقلبی و تاریخ‌مصرف گذشته است که در این رابطه باید اقدامات صورت گیرد تا قبح مصرف آن‌ها شکل گیرد. به گزارش تسنیم از قم، حبیب‌الله حقیقی ظهر امروز در دیدار آیت‌الله مکارم‌شیرازی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به آثار منفی قاچاق کالا و ارز در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی اظهار داشت: قاچاق مقوله‌ای چندوجهی است و باید در عرصه‌ها از قاچاق کالا جلوگیری شود.

وی بابیان اینکه اقتصاد مقاومتی ضررهای زیادی از بحث قاچاق داشته است، افزود: هزینه‌های زیادی در زمینه واردات رسمی به کشور وجود دارد و اگر کسی بخواهد کالایی وارد کند، باید هزینه‌های متعددی را پرداخت کند که با توجه به هزینه‌های پایین قاچاق بیشتر افراد راغب به قاچاق حتی در صورت پرداخت جریمه هستند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور ادامه داد: محورهای زیادی در مقوله قاچاق نقش داشته که نیازمند نگاه پیشگیرانه است و قطعاً اگر اقدامات درستی در این زمینه اتفاق نیافتد، نمی‌توان با این پدیده زشت مبارزه کرد

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های اخیر اقداماتی برای اصلاح فرآیندهای تجاری و اقتصادی انجام‌شده است، ابراز کرد: هر کجا مراودات اقتصادی کدر می‌شود، قاچاق بیشتر می‌شود و از سال ۹۲ تا ۹۴ میزان ورود و خروج کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است.

حقیقی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی قاچاق در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته عنوان کرد: این ارقام هم زیاد است و باید برای کاهش آن بیشتر تلاش کنیم و امیدواریم در چند سال آینده بتوانیم فرآیند کاهش قاچاق را به‌طور کامل به کنترل خود دربیاوریم.

وی یکی از مؤلفه‌های قاچاق را مدیریت عرضه و تقاضا دانست و گفت: تا زمانی که برای اجناس خارجی مشتری داریم، هر‌چه قدر هم تلاش و عرصه را کنترل کنیم به‌دلیل مشتری‌دار بودن بازهم مشکلات باقی خواهد ماند که در این شرایط باید کاری کنیم که سبک زندگی مردم به سمت استفاده از کالای داخلی برود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور خاطرنشان کرد: مراجع و علماء در روشنگری و توصیه‌ها همواره دارای نقش مهمی بوده‌اند و همیشه مردم را به استفاده از کالاهای داخلی تشویق کرده‌اند ولی باید در زمینه به‌صرفه بودن و افزایش کیفیت کالای داخلی کار بیشتری صورت گیرد.

وی قاچاق را مانند جنگی در برابر تولید ملی برشمرد و مطرح کرد: ۹۰ درصد کالاهای قاچاق تقلبی و تاریخ‌مصرف گذشته است که در این رابطه باید اقدامات صورت گیرد تا قبح مصرف آن‌ها شکل گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0