منو

برای دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصدی چه باید کرد؟

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اظهار کرد: برای دستیابی به رشد هشت درصدی باید دو اقدام مهم و ضروری را که شامل افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری است، مدنظر قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، محمدعلی محمدی در چهاردهمین همایش تعالی سازمانی در مورد اینکه برای دستیابی به رشد هشت درصدی چه اقدامی باید انجام داد؟ گفت: در این راستا باید ابتدا افزایش بهره‌وری که به مفهوم استفاده هر چه بهتر از منابع موجود به ویژه دارایی‌ها و سرمایه‌هاست را مدنظر قرار دهیم و پس از آن به افزایش سرمایه‌گذاری با تاکید بر جذب سرمایه خارجی بپردازیم.

وی ادامه داد: در مورد افزایش بهره‌وری، رشد از طریق تولید ثروت یا بهره‌وری بالاتر در استفاده از منابع و دارایی‌های موجود امکان‌پذیر است که شامل رشد درون‌زا می‌شود و زمانی این رشد به وجود می‌آید که منابع و دارایی‌ها اولا مازاد ارزشی علاوه بر هزینه‌های عملیاتی ایجاد کنند و ثانیا آن مازاد ارزش به درستی سرمایه‌گذاری شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری منابع و دارایی‌های موجود یکی از ضروریات قطعی افزایش رشد اقتصادی است، بیان کرد: رشد بهره‌وری مستلزم تحقق دو شرط است که شرط اول آن ایجاد فضای مناسب کسب و کار است. چرا که در فضای مناسب کسب و کار فساد وجود ندارد و یا این مسئله بسیار کم است.

محمدی افزود: علاوه بر این مقررات دست و پاگیر در فضای مناسب کسب و کار که یکی از زمینه‌سازان فساد تلقی می‌شود، کم بوده و رقابت در این فضا برقرار است. همچنین امکان رانت‌جویی و رانت‌دهی در فضای مناسب کسب و کار بسیار ضعیف بوده و فرایندهای تعامل بنگاه‌های اقتصادی با دولت ساده و روان است.

وی همچنین در مورد نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۱۶ سال از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ گفت: نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۱۶ سال از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ کمتر از نصف هدف بوده و به طور متوسط معادل ۳.۷ درصد در سال به حساب می‌آید که به طور متوسط رشد اقتصادی کشور در دو دوره مزبور به ترتیب ۴.۲ و ۳.۳ درصد حساب شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0