منو

پرداخت وام توسط بانک سرمایه به شرکت‌های صوری

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در بانک سرمایه بدون ضمانت‌های کافی اقدام به پرداخت وام کرده‌اند، گفت: این وام‌ها به شرکت‌های صوری ارائه شده است و صندوق ذخیره در بانک سرمایه پس‌اندازی نداشته است.

به گزارش تسنیم، فخرالدین دانش آشتیانی در اختتامیه گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش وپرورش که در اردوگاه شهید باهنر برگزارشد، اظهار کرد: وزارت آموزش وپرورش نیازمند برنامه‌های بلندمدت است تا درسال‌های آینده و در گردهمایی‌های آتی فقط در مورد مسائل آموزشی بحث و تبادل نظر شود و این در سایه برنامه‌ریزی هدفمند ومدیریت برنامه محور شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های کوتاه مدت آموزش وپرورش در خصوص تصویب بودجه و احکام برنامه ششم توسعه، بر تعامل مثبت میان مدیران استانی و نمایندگان مجلس تاکید کرد و افزود: تمام نمایندگان با هر تفکر و از هرجناح، باید در جلسات استانی و منطقه‌ای مدیران آموزش وپرورش دعوت شوند، زیرا این افراد نمایندگان مردم هستند.

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه نمایندگان مجلس نباید در امور اجرایی مدیران آموزش و پرورش دخالت کنند، عنوان کرد: این خوب نیست که نتیجه مباحثات مدیران آموزش وپرورش با نمایندگان مردم در مجلس بر سر منافع محلی و قومی به تنش ختم شود و اعتقاد بنده این است که مدیر آموزش وپرورش باید چتری بگستراند تا همه طیف‌های فکری موافق و مخالف درآن قرار گیرد.

*

در آموزش وپرورش همه گروه‌ها را به وحدت دعوت می‌کنیم

وی تصریح کرد: ما در ستاد با همه تشکل‌ها و گرایش‌ها جلسات مختلفی برگزار می‌کنیم و هدف مشترکمان حل مشکلات نظام تعلیم و تربیت است و با این هدف همه گروه‌ها را به وحدت دعوت می‌کنیم.مدیران ما علاوه بر داشتن تفکر خاص خود، باید دارای یک شخصیت مستقل باشند. مهمترین مسئله، پرداختن به آموزش وپرورش است و مدیران باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا بتوانند ازظرفیت همه تشکل‌ها، نمایندگان و توانمندهای آنها بهره ببرند.

دانش آشتیانی گفت: نباید فراموش کنیم که همه ما در دولت فعالیت می‌کنیم و باید حامی دولت باشیم به همین دلیل نباید اجازه بدهیم مسئولی در یک جایگاه خاص، علیه دولت فعالیت تخریبی کند.دولت برآمده از رای ملت است و مردم با آرای خود تفکر دولت را انتخاب کرده‌اند بنابراین مسئولان هم باید مدافع این تفکر یعنی رای مردم باشند اما داشتن این تفکر به این معنا نیست که به مخالف توهین کرده یا بخواهیم او را از صحنه فعالیت بیرون کنیم.

*

تخلفات بانک سرمایه را به نام صندوق می‌نویسند

وی درخصوص مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: عده‌ای اتفاقات بانک سرمایه را به صندوق ذخیره فرهنگیان نسبت می‌دهند بنابراین لازم است میان صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه تفکیک قائل شویم. آنچه اتفاق افتاده به دریافت وام بدون تضمین کافی در بانک سرمایه مربوط است اما متاسفانه انعکاس خبری آن در قالب «اختلاس» در صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان شده که ناصحیح بوده و موضوع این تخلف به بانک سرمایه برمی‌گردد.

*

وام‌ها را به شرکت‌های صوری داده‌اند

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: این وام‌ها به شرکت‌های صوری که از حمایت افراد صاحب نفوذ برخوردار بوده از طریق بانک سرمایه پرداخت شده است اما متاسفانه در رسانه‌ها عنوان شده که این شرکت‌های صوری زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان بوده‌اند که چنین موضوعی صحت ندارد و در صندوق ذخیره فرهنگیان شرکت‌های صوری وجود خارجی ندارند.

*

صندوق ذخیره در بانک سرمایه پس‌انداز نداشته است

وی با بیان اینکه وجوه فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان است و در بانک سرمایه نیست، تصریح کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه پس‌انداز نداشته و اگر مشکلاتی در این بانک رخ داده و وام‌هایی بدون پشتوانه داده شده، سپرده‌های مردم نزد بانک بوده است که البته این سپرده‌ها نیز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تضمین شده است، بنابراین جای نگرانی نیست.

*

در صندوق ذخیره فرهنگیان هم تخلف صورت گرفته است

دانش آشتیانی تاکید کرد: البته در صندوق ذخیره فرهنگیان هم تخلفاتی صورت گرفته است که قطعا بررسی و برخورد قانونی خواهد شد، در همین مدت کوتاه مسئولیتم در وزارت آموزش وپرورش هم بر خوردهای لازم اعم از عزل، برکناری و حتی شکایت به مراجع قانونی و نظارتی نیز صورت گرفته است.

وزیرآموزش وپرورش اضافه کرد: منتقدان صندوق از بانک سرمایه برای تبلیغات خودشان پول گرفتند و اخبار منفی علیه صندوق منتشر کردند یعنی ما با یک حالت مغشوشی مواجهیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته تحقیق وتفحص مجلس در روزهای اول کاری خود در وزارت آموزش وپرورش اظهارکرد: به اعضای کمیته گفتم من همه مدارک و اسناد صندوق را در اختیارتان قرار می‌دهم و در عوض از شما خواهش می‌کنم تا بررسی کامل موضوعات وحصول نتیجه قطعی، مطابق قانون با رسانه‌ها مصاحبه نکنید و آنها نیز با این استدلال که این موضوع خلاف قانون است، پذیرفتند ولی متاسفانه از فردای آن روز با رسانه‌ها مصاحبه کرده و در سخنانی غیر واقع گفتند که «اموال فرهنگیان در صندوق به مصادره رفته است.»

*

معلمان نگران سرمایه خود در صندوق ذخیره نباشند

دانش آشتیانی با بیان اینکه ما مدافع حقوق فرهنگیان هستیم، خاطرنشان کرد:در جلسه اخیر با اعضای هیئت مدیره صندوق اعلام کردم که هرمعلمی بخواهد از عضویت در صندوق انصراف دهد، پس از یک هفته باید بتواند پولش را از صندوق بگیرد اما همین جا می‌گویم که این به ضرر آنان است و معلمان نباید نگران سرمایه خود در صندوق باشند.

*

نیکدل بعد از انقلاب مسئله سیاسی نداشته است

وی به انتصاب «مهدی نیکدل» به عنوان مدیرعامل جدید صندوق اشاره کردو گفت: برخی‌ها انتقاد می‌کنند که این انتصاب سیاسی است اگر سیاسی بودن به معنای مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و اسارت در زندان قبل از انقلاب باشد باید بگویم«بله» ایشان سیاسی هستند ولی پس از پیروزی انقلاب هیچ مسئله سیاسی نداشته و تمام عمرش در اقتصاد وصنعت سپری شده و چنانچه از کارکنان صندوق بپرسید، می‌گویند که اکنون آرامش خوبی در صندوق حاکم است.

وی با بیان اینکه اکنون مدیریت اقتصاد بر صندوق حاکم شده است، افزود: مدیرعامل جدید صندوق در مدت کوتاه دو ماهه، برنامه استراتژیک برای صندوق در نظرگرفته است که به جای «فعالیت اقتصادی» به «مدیریت سرمایه» می‌پردازند و سود این مسئله حاشیه امن بیشتری را برای صندوق فراهم می‌کند و در این راستا مدیران زیرمجموعه صندوق که تخصصی نیستند تغییر کرده‌اند و شرکت‌های بدون سوددهی کنار گذاشته می‌شوند.

وزیر آموزش وپرورش ادامه داد: از دیگر برنامه‌ها این است، در پایان هرسال سودی که به معلمین تعلق می‌گیرد را به صورت فیش حقوقی برای آنها صادر می‌کنند تا وضعیت موجودی، میزان سود و ارزش افزوده خود در سال را به صورت شفاف بدانند.

دانش آشتیانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در صندوق ذخیره خاطرنشان کرد: بسیار امیدوارم که در آینده نتایج ارزش افزوده صندوق به معلمان برگردد، مدیران کل استانی نیز باید اقدامات صندوق را برای معلمان خود به همین شکل تشریح کنند تا جلوی تبلیغات منفی که در نهایت به ضرر فرهنگیان است، گرفته شود.

*

استفاده از نیروهای زبده در مدارس ابتدایی

وزیر آموزش و پرورش روزهای آموزش در مدارس را در کشورهای توسعه یافته ۲۰۰ روزعنوان کرد و گفت: درکشورما این آمار ۱۴۰ روز است که بحث آلودگی هوا، برف و یخبندان تعداد این روزها را کاهش داده و لازم است مدیران استانی با مدیریت مطلوب نسبت به رفع این مشکل همت کنند.

دانش آشتیانی در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر بر اهمیت دوره ابتدایی تاکید کرد و افزود: مدیران استانی باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا زبده ترین نیروها در دوره ابتدایی ساماندهی شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0