منو

تزئینی

بحران مالی بانک‌ها به آرامی ابعاد بزرگ‌تری از کوه یخ شفافیت را در اقتصاد ایران نمایان می‌کند.
دیروز همایش استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی در مرکز همایش‌های صداو سیما برگزار شد. ظاهرا قرار بود این همایش با تعارفات معمول بین مسئولان آغاز شود و پایان گیرد اما تحت‌تأثیرسخنان صریح و انتقادی محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به ناگاه رنگ عوض کرد.

در ابتدای مراسم وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کردند که انتشار گزارش‌های مالی بانک‌ها براساس نظام جدید کار خوبی است. سخنان کلی ولی‌الله سیف و علی طیب نیا در حالی انجام شد که معاملات سهام بانک‌ها در بورس در ۹‌ماه اخیر به حال تعلیق درآمده و حال مشخص شده بانک‌های فعال در بورس باید هزاران میلیارد تومان زیان درصورت‌های مالی خود شناسایی کنند.

پس از سخنان وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی، وقتی نوبت به محمد رضا پور‌ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رسید. او اعلام کرد: بخش مهمی از مشکلات اقتصادی ایران ناشی از شفاف نبودن عملکرد اقتصادی شرکت‌هاست و قبل از اینکه به سیستم گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS) بپردازیم باید اقتصاد را شفاف کنیم و شرکت‌های شبه دولتی را ملزم کنیم که در مورد نحوه فعالیت‌های اقتصادی‌شان گزارش بدهند.

او بدون درنظر گرفتن تعارفات رایج در همایش‌ها، انتقاد‌هایی را مطرح کرد که برای برخی از حاضران ازجمله رئیس سازمان حسابرسی خوشایند نبود به‌طوری که بعد از آنکه مهدی سهیلی پور رئیس سازمان حسابرسی پشت تریبون رفت بخشی از وقتش را صرف پاسخ دادن به انتقاد‌های پور‌ابراهیمی کرد و گفت: جای این حرف‌ها پشت تریبون نیست. این سخنان در واکنش به آن بخش از سخنان پورابراهیمی بود که گفت: سازمان حسابرسی در سال۸۶ با افشای اطلاعات مربوط به دریافتی‌های مدیران مخالفت کرده بود.

    همه هوای هم را دارند ولی ما با احدی تعارف نداریم
محمد رضا پور ابراهیمی نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با استناد به اصلاحیه ماده۶ قانون اصل۴۴ که به قانون شفافیت شبه دولتی‌ها معروف شده است، گفت: مجلس از سال آینده به‌طور منظم از سازمان بورس و اوراق بهادار درباره نحوه انتشار اطلاعات شرکت‌ها و نهاد‌های عمومی گزارش خواهد خواست.

او گفت: ما با احدی تعارف نداریم اگر مدیری بخواهد اطلاعاتش را افشا نکند حتما با استناد به ماده۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس از طریق دستگاه قضایی علیه او اقدام خواهیم کرد. پور ابراهیمی تأکید کرد: متأسفانه ملاحظه کاری‌ها رواج یافته، همه هوای هم را دارند و این رویه اجازه نمی‌دهد واقعیت‌های اقتصاد ایران روشن شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:حدود ۷هزار مؤسسه خیریه در ایران فعالند که کار اقتصادی می‌کنند اما حتی یک خط صورت مالی در مورد عملکرد آنها وجود ندارد.

    حسابرسان در سازمان‌های دولتی تهدید می‌شوند
اکبر سهیلی‌پور رئیس سازمان حسابرسی هم با بیان اینکه درصورت شناسایی و کشف سود‌های موهوم درصورت‌های مالی شرکت‌های دولتی، حسابرس‌ها تهدید می‌شوند، خطاب به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تحت فشار گذاشتن حسابرسان به جای اصلاح قانون قدیمی تجارت، کار درستی نیست.

در بخش خصوصی و شبه دولتی، حسابرس‌ها پیش‌نویس گزارش‌های حسابرسی مالی را تهیه و ارائه می‌کنند اما به‌دلیل نقص قانون تجارت، کسی به این گزارش‌ها توجهی نمی‌کند و مدیران شرکت‌ها به حسابرس می‌گویند که برو به امید خدا. در بخش دولتی هم وقتی حسابرس‌ها سودهای موهوم را افشا و شناسایی می‌کنند، با تهدید برخی مدیران مواجه می‌شوند. سهیلی پور تأکید کرد: اطلاعات محیط غبارآلود کسب و کار، از طریق تغییر قالب‌ها هیچگاه شفاف نخواهد شد، پس نباید انتظار شفافیت کامل با IFRS را داشت.

    سود بانک‌ها در سال گذشته موهوم بود
ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی هم تأکید کرد: از این پس واحد نظارتی بانک مرکزی گــزارش‌های حسابرسی غیرمقبول بانک‌ها را نخواهد پذیرفت. او افزود: همه ساله در گزارش‌های مالی بانک‌ها بند مهمی به‌عنوان شرط حسابرس نسبت به کفایت مطالبات مشکوک الوصول بانک‌ها عنوان می‌شد، این نحوه عمل به‌ویژه در ۲سال گذشته زمینه شناسایی سود موهوم در بانک‌ها را فراهم کرد.

    نخستین گام شفافیت اقتصادی
علی طیب‌نیاوزیر امور اقتصادی و دارایی هم وعده داد؛ رعایت استاندارد گزارشگری مالی از اول سال آینده در بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و شرکت‌ها به شفافیت و افزایش حجم سرمایه‌گذاری منجر می‌شود. طیب‌نیا گفت: درنخستین گام، تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به ارائه صورت مالی براساس استانداردهای بین‌المللی ملزم شده‌اند.

    شبه دولتی‌ها چگونه شفاف شدند
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس اعلام کرد: حساب‌های بانکی شرکت‌ها و نهاد‌هایی که اطلاعات شفاف به سازمان بورس نمی‌دهند، مسدود می‌شود. شاپور محمدی با بیان اینکه سازمان بورس خود را به اجرای ماده۶ قانون اصل۴۴ و شفافیت شبه دولتی‌ها موظف می‌داند، گفت:

تاکنون ۳۰۰شرکت گزارش‌های مالی خود را بعد از ابلاغ قانون به سازمان بورس ارائه کرده‌اند و از میان آنها ۳۰شرکت و مؤسسه دولتی و شبه‌دولتی از نهادهای ذیربط بازار سرمایه، توکن یا امضای الکترونیک دریافت کرده‌اند تا صورت‌های مالی خود را راسا در سامانه اطلاعات ناشران بورس به روز کنند. محمدی اضافه کرد: افشای اطلاعات نهادهای غیردولتی و خیریه‌ها نیز در دستور کار سازمان بورس است. به همین منظور نامه‌ای به سازمان ثبت شرکت‌ها ارسال کرده و خواسته‌ایم آن نهاد مطابق قانون از ثبت صورت‌جلسات شرکت‌هایی که اطلاعات مالی‌شان را به بورس ارائه نکرده‌اند، خودداری کند.

منبع: همشهری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0