منو

شفافیت

احمد توکلی نماینده سابق مجلس و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به نفوذ در تبلیغات انتخاباتی گفت: من خودم در شرایطی نبودم که خرج زیادی برای انتخابات کنم اما اکنون خبرهای خوبی در این زمینه نمی شنوم.

توکلی  با حضور در شبکه افق درباره شفافیت در امور اقتصادی و هزینه کاندیدا برای انتخابات اظهار داشت: من خودم در شرایطی نبودم که خرج زیادی برای انتخابات کنم اما اکنون می شنوم عده ای برای تبلیغات یک نماینده خرج های زیادی می کنند. به این پدیده  نفوذ یا فساد قانونی می گویند. و تعریف آن این است که فاسدها در مراجع تصمیم گیری نفوذ می کنند و از موقعیت افراد سوء استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه یک نفر به ستاد های آقای ری شهری و ناطق از ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان کمک کرده بود تا در صورت رای آوردن بتواند از آنها استفاده کند؛ افزود: توقعات در رای دادن متفاوت است. تامین کنندگان هزینه انتخابات برای نفوذ این کار را انجام می دهند. برای مثال یک وارد کننده در کمیسیون تلفیق به دنبال یک بهره وری در تجارتش است و چون این افراد به رانت خواری عادت کرده اند، راه و چاه آن را هم بلدند و می روند سراغ آدم هایی که این کار را انجام می دهند.

توکلی با نام بردن حزب کارگزاران و هزینه انتخاباتی این حزب و فرمایشات رهبری در این زمینه ادامه داد: آقای کرباسچی گفت هزینه انتخابات ما را پیمانکاری شهرداری می دهد.

توکلی در ادامه بیان داشت : شفافیت، تاثیری جدی در جلوگیری از فساد  دارد؛ پنهان کردن فساد جرم است و اگر شخصی در انتخابات به امید گرفتن امتیازات ویژه بعدی  به حمایت مالی  نامزدی بپردازد  ، رسانه ها می توانند شخص حامی مالی را رسوا کنند؛ نماینده ای که پشت روسای دولت بنشیند دیگر نماینده نیست بلکه کارپرداز دولت است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساز و کار انتخابات مجلس و ریاست جمهوری عنوان داشت : طرح شفافیت، خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده که در آن کاندیداها تنها از رسانه های رسمی بتوانند تبلیغات کنند .
وی با اشاره به اینکه برخی حامیان مالی انتخابات،پیش خریداران نفوذ هستند،افزود: نماینده ای که سابقاً به عنوان کارمند در اداره ای مشغول به کار بود  توانست با  پرداخت پول نامشروع و با مدرک لیسانس عنوان رییس کمیسیون اقتصادی را بدست آورد در حالیکه در همین کمیسیون  سه دکترا وجود داشت . در یک مورد می خواستیم مالیات وضع کنیم تا سوداگری مسکن رخ ندهد و  چه خون دلها خوردیم تا این موضوع را بفهمانیم اما نظر ما تنها  ۴۷ درصد رای آورد؛ برخی وزرا هم باج می دهند و باج می گیرند. در قصه پتروشیمی کسانی که مالک پتروشیمی بودند آن را  مفت و تنها دو نیم سنت در متر مکعب می بردند ما در مجلس تلاش کردیم تا رقم آن۱۳ سنت شد.

توکلی با اشاره به برخی لابی ها در عرصه پتروشیمی برای ضربه زدن به منافع کشور ادامه داد: کسی که قبلا نماینده بود به محض خارج شدن جای دیگر در جای خصوصی مشغول می شود .

وی با انتقاد از سیستم درهای چرخان در عرصه مشاغل و اقتصاد گفت : در کشورهایی که به سیاست درب های چرخان حساسند قانون وضع می کنند و در امریکا چنین قانونی وجود دارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان داشت : هر کاری که فرد در موقعیتی قرار دهد که بین منافع خصوصی و عمومی قدرت انتخاب داشته باشد خطرناک است.

وی افزود: در قصه برنامه ششم آقای امیر آبادی و دهقان گفتند که همه مقامات باید حقوقشان در دسترس باشد اما این بحث بعد از مدتی حذف شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0