منو

پرتقال مصری سر سفره نوروز ایرانی

پس از سرمای شدیدی که باغداران شمال را غافلگیر کرد و محصول پرتقال‌شان را از بین برد، مسئولان دولتی در مصاحبه‌های خود اظهار کردند پرتقال به قدر کافی در کشور موجود است و مشکلی برای تأمین پرتقال شب عید وجود ندارد. حالا پس از گذشت بیش از ۲ماه از یخ‌زدگی باغات شمال، قیمت پرتقال جنوب به ۱۰هزار تومان رسیده و زمزمه‌هایی نیز از واردات پرتقال خارجی به کشور مطرح شده است.
سیدحسین مهاجران، رئیس اتحادیه میوه و سبزی ضمن اعلام خبر افزایش قیمت هر کیلو پرتقال جنوب به حوالی ۱۰هزار تومان، به دولت پیشنهاد کرده است اگر می‌خواهد پرتقال وارد کند این کار را کنترل شده انجام دهد. البته او معتقد است: چنانچه مردم برای مصرف شب عید، میوه‌هایی مانند سیب درختی، خیار و موز را در اولویت قرار می‌دادند و مصرف پرتقال کاهش پیدا می‌کرد نیازی به واردات این محصول نبود و ارز از کشور خارج نمی‌شد. با این‌حال به‌نظر می‌رسد در غیاب پرتقال‌های تامسون‌ شمال، بازار پرتقال بیش از دیگر بازارها مزه گرانی را به مردم بچشاند و کمبود عرضه محصول داخلی، پای پرتقال‌های خارجی، به‌ویژه پرتقال‌های مصری را نیز به بازار باز کند.
به گزارش مهر، مهاجران می‌گوید: انتظار ما این است که درصورت واردات پرتقال ، این امر کنترل شده باشد تا به تولید داخل آسیب وارد نشود؛ محصولات وارداتی در سردخانه‌ها ذخیره شود و اگر شب عید با کمبود این محصول و بحران در بازار مواجه شدیم به بازار تزریق شود.

کشتی پرتقال مصری پهلو گرفت
در شرایط فعلی هنوز مسئولان دولتی واردات پرتقال، به‌ویژه از مصر را تأیید نکرده‌اند اما به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان، پرتقال وارداتی به کشور رسیده و از ۲۰ تا ۲۵ اسفند هم توزیع خواهد شد. به گزارش فارس، حسن صابری ضمن تأیید موضوع ورود پرتقال مصری به کشور می‌گوید: قرار است، پرتقال‌های وارداتی از طریق میادین تره‌بار و سازمان مرکزی میوه برای تنظیم بازار شب عید بین مغازه‌ها توزیع شود.
البته او از نرخ این پرتقال‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. پیش از این سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه گفته بود: درصورت ورود پرتقال‌های مصری به کشور، قیمت آن تا کیلویی ۵هزار تومان خواهد بود. چهارم بهمن، ستاد تنظیم بازار طی مصوبه‌ای برای تنظیم بازار مرکبات شب عید به وزارت جهادکشاورزی دستور خرید و واردات ۱۰۰هزار تن پرتقال را داد که در مرحله اول ۲۰هزار تن از مصر وارد کشور شده و گفته می‌شود رقمی حدود ۶۰هزار تن پرتقال نیز از ترکیه خریداری شده است. البته مسئولان دولتی همچنان در این زمینه سکوت اختیار کرده‌اند و حتی اعلام می‌کنند: «نیازی به واردات مرکبات نداریم.»

نیازی به واردات پرتقال نبود
حسین مرادی، عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف بارفروشان می‌گوید: تولید میوه در کشور به حد کافی انجام می‌شود و با وجود سرمازدگی در منطقه شمال، نیازی به واردات پرتقال نیست. به گفته او تنها یک سوم محصول شمال از بین رفته است و هم‌اکنون انبارهای کشاورزان شمال پر از پرتقال است چراکه امسال «سال‌آور» بوده و تولید به حد کافی انجام شده است.
به گزارش فارس، عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف بارفروشان معتقد است: پشت پرده واردات پرتقال، رانت‌خوارانی هستند که تعداد آنها به انگشتان دست نمی‌رسد. مرادی می‌گوید: اینها کسانی هستند که قبلا به وزارت صنعت و بازرگانی خط می‌دادند و اکنون به وزارت جهاد کشاورزی خط می‌دهند. در هر حال اگرچه در ظاهر هم واردکننده، شرکتی دولتی یا غیردولتی باشد اما منافع این تعداد اندک تأمین می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0