منو

بورس
این روزها وزیر صنعت از همه سو زیر رگبار انتقادها قرار دارد. از یکسو احمد توکلی، رئیس هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با انتقاد از رویه‌های وزارت صنعت اعلام کرده است:

«اگر آقای نعمت‌زاده از کارهایش دست بر ندارد دیده‌بان شفافیت و عدالت ناچار است به دادگاه مراجعه کند و به زور قانون، او را مجبور کند که دست از این حمایت نا به‌جا از متخلفان بر دارد.» از سوی دیگر شورای رقابت، اعلام کرده قصد دارد روز دوشنبه، نهم اسفندماه، در دویست و هشتاد و سومین جلسه خود، شرایط بازار محصولات پتروشیمی را بررسی ‌کند.

در صحن پارلمان هم، سؤال رئیس کمیسیون اقتصادی درباره دلایل اصرار وزیرصنعت بر خروج معامله محصولات پتروشیمی از بورس‌کالا و عرضه در بازاری غیرشفاف اعلام وصول شده است. براین اساس هیأت رئیسه مجلس بررسی سؤال محمدرضا پورابراهیمی را از محمدرضا نعمت‌زاده در دستور کار قرار داده است.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت در طول ۳سال و نیم گذشته در نامه نگاری با نهادهای مختلف تلاش کرده عرضه محصولات پتروشیمی را در بورس‌کالا متوقف کند یا دست‌کم کاهش دهد. او با تکیه بر این ادعا که مدافع صنایع پایین دستی است به‌شدت مدافع عرضه محصولات پتروشیمی در بازارهای غیرشفاف و رانت‌زای خارج از بورس است. اما فعالان این صنعت عموما ادعاهای او را رد کرده‌اند. چنان که محمدحسن پیوندی مدیرعامل هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین اجتماعی (تاپیکو) در پاسخ تلویحی به ادعاهای وزیر صنعت گفت: مشکل صنایع پایین دستی عرضه نشدن محصولات پتروشیمی در بورس نیست بلکه این واحدها با مشکل کمبود ارز مواجهند.

او در تکمیل صحبت‌هایش افزود: مشکل صنایع پایین دستی پتروشیمی، عرضه نشدن ترکیباتی مثل پلی پروپیلن در بازار است. احمد صفری عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به حمایتش از طرح سؤال از وزیر صنعت در مجلس گفت: مجلس به خروج محصولات پتروشیمی از بورس راضی نخواهد شد زیرا معتقدیم نباید مانع شفافیت بازار پتروشیمی از طریق عرضه در بورس شویم.

    عرضه در بورس، رقابت سالم ایجاد می‌کند
حسین امیری خامکانی نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه هیچ دلیلی برای خروج پتروشیمی‌ها از بورس وجود ندارد، اعلام کرد: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس رقابت سالم ایجاد می‌کند و از رانت و نبود شفافیت جلوگیری می‌کند. او افزود: باید محصولات شرکت‌های تولید‌کننده پتروشیمی تا حد ممکن وارد بورس شود.

    اصرار بر خروج، شبهه ناک است
علی ادیانی نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس هم گفت: اصرار وزیر صنعت بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس شبهه ناک است. خروج محصولات پتروشیمی از بورس هیچ توجیهی ندارد.او افزود: در همه کشورها بورس محل شفافیت در اقتصاد است. او با بیان اینکه پتروشیمی‌ها در چارچوب قوانین مکلف به عرضه محصولاتشان در بورس هستند، افزود: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس آمار و ارقام دقیق را در اختیار سیاستگذاران کشور قرار می‌دهد.

منبع: همشهری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0