منو

fanoos

 عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: طرح علنی شدن محاکم مفاسد اقتصادی در کمیسیون قضایی به تصویب رسید و اینک در نوبت بررسی در صحن است.

محمد دهقان ؛طراح این طرح ، گفت: این طرح در کمیسیون به تصویب رسیده است و بعد از طرح فوریت الان برای بررسی به صحن مجلس آمده است.

وی افزود: موضوع طرح علنی شدن محاکم اقتصادی بررسی الحاق تبصره‌ای به ماده ۳۵۳ آیین دادرسی کیفری است  که در صورت نهایی شدن، جلسات دادگاه‌های بررسی مفاسد بالای ۱۰ میلیارد تومان باید علنی برگزار و اسم متهمان ذکر شود.

دهقان بیان کرد:  اصل ۱۶۵ قانون اساسی، اصل را بر علنی بودن محاکم و دادگاه ها دانسته است.

وی تصریح کرد: ماده ۳۵۲ آیین دادرسی کیفری و ۳۵۳ آیین دادرسی کیفری اعلام می کند دادگاه ها علنی برگزار می شوند مگر در مورد اعمال منافی عفت عمومی یا مسائلی که مخل امنیت کشور باشند.

پیش از این سخنگوی کمیسیون حقوقی وقضایی گفته بود:  اصل ۱۶۵ قانون اساسی و ماده ۳۵۲ آیین دادرسی کیفری هیچ گاه قاضی و دادگاه را مجبور نکرده است که حتماً علنی باشد، اصل این است ولی دادگاه ها علنی برگزار نمی شوند و حتی برخی قضات وکیل را هم قبول نمی کنند  یا می گویند لایحه را بنویسید و تشریف ببرید.

منبع: فانوس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0