منو

رسانه ملی و بی توجهی به فتواهای اقتصادی مراجع!

حسام بابابیگ / الف

“پیش از انقلاب در راهپیمایی‎ها، روحانیان جلو بودند، مردم سه جا را آتش می‎زدند، یکی شراب‎فروشی‎ها، یکی بانک‎ها و سینماها را آتش می‎زدند، بعد از انقلاب شراب‎فروشی‎ها سه قسم شد، یک عده واقعا توبه کردند، یک عده فرار کردند و یک عده رفتند در زیرزمین، بعد از انقلاب سینماها سه قسم شدند، یک عده واقعا توبه کردند، یک عده هم فرار کردند و یک عده هم رفتند به دنبال کنسرت‎های زیرزمینی، بانک‎ها اما همچنان باقی ماندند و رباخواری دارند، ما واقعا حرف خدا را باور نکردیم”
“ربا، گناه کبیره‌ است و خدای متعال در هفت جای قرآن نیز از آن انتقاد کرده است….. بارها در پاسخ به نامه‌ها نوشته‌ایم که جریمه برای أداء دین رباست؛ اما متأسفانه به این احکام الهی عمل نمی‌شود.”

این تنها بخشی از سخنان آیات عظام جوادی آملی و نوری همدانی می باشد درباره وجود ربا در نظام بانکی کشور. سخنان و توصیه هایی که در این سال ها به کرات و توسط مراجع معظم گفته شده است اما متاسفانه آن طور که باید در رسانه ملی منتشر نشده اند. مردم ایران نه بی دین شده اند و نه لامذهب بلکه از قضا هم رعایت واجبات می کنند و هم محرمات ! اما قطعا از سر ناچاری و عسرت اقتصادی است که به سیستم رسمی نظام بانکی کشور مراجعه می کنند برای دریافت چند میلیون وام کمتر از حقوق برخی! و با بهره های نجومی! .
اما رسانه ملی در این بین صرفا به انتشار اخباری در خصوص کاهش و یا افزایش نرخ سود و تسهیلات بانکی و فسادهای نجومی رخ داده در نظام بانکی بسنده کرده و هیچگاه درپی تبیین موضوع برنیامده است. مسئله مهمی که هم دین و دنیای مردم را تحت تاثیر قرار داده و هم فشار اقتصادی مضاعفی را به آنها وارد کرده است. رسانه ملی به خوبی سخنان ،توصیه ها و فتوای مراجع عظام را در باب مسائل مختلف سیاست داخلی و خارجی،فتنه ۸۸ ،۹ دی ،برجام و …. پخش میکند اما این شیوه خبرگزینی؛چهره تک بعدی و سیاسی این بزرگواران را به جامعه ارائه می کند و این شائبه را ایجاد می نماید که مراجع صرفا موضع گیری سیاسی می کنند که قطعا بزرگترین ظلم به فقه تشیع، مسائل اعتقادی مردم و مراجع عظیم الشان می باشد. چرا رسانه ملی سخنان و فتواهای مراجع معظم را درباره سیستم فساد زا و ربوی بانکی را پوشش نمی دهد تا حداقل فشار رسانه ای، مسئولین را مجبور به پاسخگویی کند؟ همچون برجام!!.مسولینی که ظاهرا نه تئوری های اقتصادی را قبول دارند و نه شرع را! و بی قید مذهب هر روز گستره فساد بانکی را افزایش می دهند و تنگنای اقتصادی مردم را بیشتر میکند.
درست است که امروزه با گسترش فضای مجازی رسانه ملی دیگر یکه تاز جامعه خبری نیست اما همچنان مهمترین کانال ارتباطی بین مردم و حاکمیت می باشد و تریبون نظام خوانده می شود. حال که رییس رسانه ملی اعلام نموده است که “انتقاد ها را بر دیده منت می نهد” باید شیوه خبری و اطلاع رسانی خود را متحول کنند.هم از برجام بگوید هم از بد عهدی امریکا، هم از فتنه بگوید هم از انحراف!،هم از تحریم بانک های خارجی بگوید هم از ظلم بانک های داخلی!. و این چنین مسائل مهم و حساس فقهی و اقتصادی را بیشتر مورد توجه قراردهند و این تلقی وجود نداشته باشد که اگر خبری را کتمان کنند و یا جهت دار پخش کنند،حقیقت پنهان می ماند که در این جنگ رسانه ای چنین امری امکان پذیر نیست بلکه انتشار اخبار به موقع ،صحیح و صادقانه بذر اعتمادی است که در دل مخاطبانش می کارد و حسن نیتی است که ایجاد میکند تا در مواقع سخت بتواند سو ظن ها را کم کند و قابل اتکا باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0