منو

حذف یارانه 3 میلیون و 325 هزار نفر از پر درآمدها
رییس دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: آمار ۴٫۶ درصدی قابل شناسایی از پردرآمدها، همان ۳ میلیون و ۳۲۵ هزار نفری هستند که تاکنون از دریافت یارانه حذف شده اند. به گزارش صداوسیما به نقل از خانه ملت، عادل آذر درخصوص ملاک دولت برای شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه نقدی آن ها براساس قانون هدفمندی یارانه ها گفت: متاسفانه درکشور ما گردش اطلاعات اقتصادی، اعم از دارایی و ثروت افراد یا جایی ثبت نشده و یا ناقص است. در قانون آمده است که خانوارهای پردرآمد باید از فهرست دریافت یارانه حذف شوند. وی افزود:معیاری که برای شناسایی افراد پردرآمد وجود دارد،دهک بندی درآمدی است که شامل ۲۵ میلیون خانوار ایرانی می شود و مشخص می شود که به عنوان مثال بالاترین یا پائین ترین دهک درآمدی از چه رقمی آغاز و به چه رقمی ختم می شود. آذر درادامه خاطرنشان کرد:واقعیت این است که نظام فعلی ثبت اطلاعات اقتصادی کشور اجازه چنین دهک بندی را نمی دهد و امکان آن وجود ندارد. رئیس دیوان محاسبات تصریح کرد:با قاطعیت و براساس اطلاع می گویم که برای شناسایی درآمد افراد براساس آمار،معمولا تنها شناسایی ۴٫۶ درصد از پردرآمدها و ۱۲٫۵ درصد از کم درآمدها دقیق است و اطلاعات آن وجود دارد؛ اما درباره حدفاصل این دو دهک،اطلاعاتی وجود ندارد؛ زیرا در ایران گردش اطلاعات اقتصادی ازجمله دارایی و ثروت افراد یا جایی ثبت نمی شود و اگر ثبت شود ناقص است.
وی افزود:اینکه فردی چقدر ملک دارد،مشخص نیست و ما این اطلاعات را نداریم؛ چرا که سازمان اسناد و املاک کشور از سال ۹۲ به بعد اقدام به ثبت اطلاعات افراد کرده است و بیشتر مبادله ها به علت اینکه توافقی، قولنامه ای و به نام اعضای خانواده صاحب ملک صورت گرفته، مشخص نیست.
آذر تصریح کرد:آمار ۴٫۶ درصدی که می توان از پردرآمدها شناسایی کرد،همان ۳ میلیون و ۳۲۵ هزار نفری هستند که تاکنون از دریافت یارانه حذف شده اند.
وی خاطرنشان کرد:دولت برای شناسایی پردرآمدها دستورالعملی تنظیم و معیارهای نیابتی و جایگزین درآمد مشخص کرده است که براساس آن فرمولی به نام وُسع خانوار بدست آورده است که به جای درآمد ، محاسبه می شود.
رئیس دیوان محاسبات افزود:در فرمول وُسع خانوار،توان اقتصادی خانوارها از نظر ملاک هایی همچون مدل و قیمت خودرو،تعداد تسهیلات بانکی دریافتی، نوع فعالیت صنفی افراد،دارابودن کارت بازرگانی و… سرپرست درنظر گرفته می شود؛البته درخصوص تراکنش و گردش حساب بانکی افراد دولت به هیچ وجه اجازه ورود نداده است و این ها یک معیارهای جایگزین درآمد اصلی و واقعی افراد است که بر مبنای آن یارانه افراد حذف می شود؛هرچند که در این میان معمولا خطاهایی نیز وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0