منو

   احیای کامل دریاچه ارومیه در ۱۴۰۲ محقق نمی‌شود

دبیر کارگروه و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه با بیان این که قصد فریب رییس جمهور و مردم را نداریم گفت: زمان احیای دریاچه ارومیه، به دلیل پرداخت نشدن بودجه ‌برای احیای آن، طبق برنامه اولیه در سال ۱۴۰۲ محقق نخواهد شد.
به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری در سی و هشتمین کمیته هماهنگی این ستاد با اشاره به این که ما طبق وظیفه‌ای که دولت به ما محول کرده است وظایف خود را دنبال می‌کنیم، افزود: وقتی به جای پرداخت منابع مالی طبق برنامه هیچ بودجه‌‌ای در اختیار دستگاه‌های زیرمجموعه ستاد قرار نمی‌‌گیرد، ما نمی‌توانیم کار زیادی از پیش ببریم.
وی اظهار کرد: البته طبق مصوبه هشتمین جلسه کارگروه ملی و دستور معاون اول رییس جمهوری قرار است خزانه تا پایان سال جاری ۶٠٠ میلیارد تومان از بودجه مورد نیاز پروژه‌ها را در اختیار سازمان‌‌های مجری مصوبات ستاد قرار دهد.
کلانتری ادامه داد: زمان احیای دریاچه ارومیه، به دلیل پرداخت نشدن به موقع بودجه برای احیای، طبق برنامه اولیه در سال ۱۴۰۲ محقق نخواهد شد، باید به مردم و رییس‌ جمهوری اعلام کنیم، اگر سال آینده نیز روند پرداخت بودجه به این شکل پیش رود، ما نیز شاهد تاخیر مجدد خواهیم بود.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید کرد: اعلام این وضعیت به معنای شکست احیای دریاچه ارومیه نیست بلکه به معنای این است که ما قصد داریم، بیش از پیش به صورت دینامیک حرکت کنیم، ما نمی‌خواهیم مردم را فریب دهیم به همین دلیل صادقانه اعلام می‌کنیم به دلیل تامین نشدن منابع مالی مورد نیاز طبق برنامه مدون برنامه ۱۰ ساله اجرا نخواهد شد.
وی افزود: اگرچه دریاچه را طبق برنامه در شهریور ۱۳۹۵ به حالت تثبیت رساندیم ولی اگر بتوانیم از سال آینده همچون سال‌های قبل با تامین به موقع منابع مالی مواجه شویم و مشکل خاصی پیش نیاید؛ احیای کامل در سال ۱۴۰۳ خواهد بود.
وی تاکید کرد: ما با دینامیک کردن برنامه می‌توانیم هرساله وضعیت خود را بررسی و بر اساس آن به درستی قدم برداریم تا به احیای قطعی برسیم. وی افزود: به این ترتیب اگر سال آینده نیز همچون سال جاری دولت با کمبود منابع روبرو باشد، این برنامه به جای یک سال تاخیر به دو سال تاخیر می‌‌رسد و البته اگر این روند در سال‌‌های بعد هم اتفاق بیفتد امکان عدم احیای قطعی نیز امکان‌پذیر است البته ما اکنون نمی‌خواهیم پیش از هر اتفاقی سخنی قطعی بگوییم اما این احتمالات را بیان می‌‌کنیم تا مردم و رییس‌ جمهور بدانند ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد، ولی اگر تمهیدات این برنامه تامین نشود؛ ما نمی‌‌توانیم کار زیادی از پیش ببریم.
کلانتری در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما قصد نداریم دولت را تحت فشار قرار دهیم چون می‌دانیم آنها نیز با محدودیت مواجه هستند ولی موظف هستیم به مردم و به ویژه رییس ‌جمهوری اطلاع دهیم شرایط کنونی چندان مناسب نیست و سال آینده در بهترین وضعیت شرایط کنونی را خواهیم داشت.
کلانتری درباره آینده وضعیت رهاسازی آب پشت سدها از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ما خوش‌بین هستیم در سال جاری حداقل رهاسازی آب پشت سدها همچون گذشته طبق مصوبات شورای هماهنگی پیش رود، ما همیشه گفتیم ستاد خواهان همراهی و همکاری با وزارتخانه‌های مرتبط با احیای دریاچه است؛ در این زمینه هم برای درست اجرا شدن این مصوبه و سایر مصوبات، تمام تلاش خود را خواهیم کرد. دبیر و مجری کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، سپس از مسئولان شرکت مدیریت منابع آب خواست به وظایف خود در خصوص رهاسازی به خوبی عمل کنند و افزود: مدیران وزارت نیرو به خوبی بر وظایف خود واقف هستند و اگر رهاسازی به موقع آب برای تامین نیاز دریاچه انجام نشود؛ این آب برخلاف برنامه، صرف کشاورزی خواهد شد اتفاقی که قطعا به برنامه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی لطمه خواهد زد.

ستاد خواهان همکاری بهتر با وزارت نیرو است
همچنین مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص وضعیت پرداخت‌های دولت توضیح داد: از ابتدای سال جاری تاکنون خزانه پولی به دستگاه‌های اجرایی ستاد نداده است؛ یعنی به رغم تخصیص بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی از سوی سازمان برنامه و بودجه در اواخر دی ماه، تاکنون از سوی خزانه مبلغی در اختیار وزارتخانه‌ها برای انجام وظایف خود در ستاد از محل ماده ١٠ و ١٢ قرار نگرفته است.
وی درباره وضعیت رهاسازی آب پشت سدها به دریاچه ارومیه گفت: در دومین جلسه شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه به ریاست وزیر نیرو مقرر شد ۳۵۷ میلیون متر مکعب آب از سدها به سمت دریاچه از سوی شرکت مدیریت منابع آب رها شود؛ طبق برنامه این رها‌سازی در ماه‌های بهمن و اسفند و فروردین خواهد بود؛ که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

بازبینی مجدد برنامه احیای دریاچه ارومیه
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: از این پس سالانه در این دفتر با توجه به محدودیت‌ها و از سویی فرصت‌ها تجربیات خود را در اختیار برنامه‌نویسان اولیه ستاد قرار می‌دهیم و آنها ضمن تحلیل میزان عملکرد دستگاه‌ها نسبت به برنامه با راهکارهای جدید برای بهبود وضعیت منطبق بر واقعیات ارائه خواهند کرد.
تجریشی گفت: از سویی برنامه جدید را در اختیار دولت و مردم قرار می‌دهیم تا آنها به طور شفاف نسبت به آخرین وضعیت قطعی دریاچه مطلع شوند یعنی بدانند به دلیل چه مشکلاتی از برنامه اولیه یک سال یا دو سال عقب هستیم، در مقابل اگر منابع بیش از انتظار تزریق شود و مشکلی نباشد؛ از پیشرفت احیا جلوتر از برنامه خبر دهیم.
شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه، شورایی است که به ریاست وزیر نیرو و با حضور اعضای دستگاه‌‌‌های اجرایی مرتبط با احیای دریاچه ارومیه و حضور دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به عنوان ناظر با هدف هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌ها در کمک به وزارت نیرو در انجام به تکالیف خود تشکیل می‌شود.
آب رهاسازی پشت سدهای حوضه آبریز، طبق قانون مصوبه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، بخشی از آب تامین‌کننده دریاچه است که سالانه در دی، بهمن و اسفند رهاسازی می‌شود پس از این دوره آب مورد نیاز کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغات رها خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0