منو

سیر تا پیاز ماجرای اتهامات "حسین فریدون"

آرمان، روزنامه حامی دولت درباره او می نویسد “حسین فریدون همان اسم رمزی است که مدت‌هاست ابزار هجمه به دولت و رئیس‌جمهوری شده است.” روزنامه اعتماد درباره او می نویسد: «در پاستور (دفتر رئیس جمهور) این جمله مشهور و معروف است که برای رسیدن به حسن روحانی، تنها یک کانال وجود دارد و آن یک کانال هم حسین فریدون است». در مقابل رسانه های منتقد دولت او را “مافیا” و “فاسد” می خوانند. عده ای هم او را با اسفندیار رحیم مشایی و مقایسه می کنند و هشدار می دهند که او نباید مشایی دولت حسن روحانی شود. به راستی حسین فریدون کیست؟ آیا او آنگونه که منتقدانش می گویند، سرنخ فساد اقتصادی در دولت است؟

به گزارش فرارو، روز چهارشنبه در جلسه مجلس شورای اسلامی پاسخ حسین فریدون، برادر حسن روحانی به تذکر ۴۶ نماینده مجلس قرائت شد. به گفته اکبر رنجبر زاده عضو هیات رئیسه مجلس “در پی قرائت تذکر ۴۶ نماینده مجلس شورای اسلامی که درباره پرونده اقتصادی حسین فریدون بود و در تاریخ ۱۵ دی قرائت شد، وی در نامه ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۸ دی ماه سال ۹۵ اظهارات نمایندگان را رد و آن را نسبت به خود ناروا دانست.”

از سوی دیگر اظهاراتی درباره وجود یک نامه دیگر در پاسخ به تذکر نمایندگان منتشر شده است. گویا حسن روحانی رییس جمهور نیز در دفاع از برادرش برآمده و نامه ای در این باره خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس نوشته است.

روز گذشته حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور در این باره گفت: «جواب نامه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حجت‌الاسلام روحانی، رئیس‌جمهور درباره آقای حسین فریدون برای آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات رئیسه ارسال شده است.»

امیری در صحبت‌های خود همچنین ابراز امیدواری کرد: «پاسخ‌های ارسالی به هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی در صحن علنی قرائت شود تا برخی سایت‌ها و گروه‌ها که با هدف خاص در پی زیر سوال بردن خدمات دولت هستند، بهانه‌ای برای شبهه‌افکنی و دروغ‌پردازی نداشته باشند.»

از اوایل امسال حسین فریدون برادر حسن روحانی و دستیار ارشد او آماج کلکسیونی از انتقادات و اتهامات بوده است. منتقدان دولت او را متهم می کنند که با اعمال نفوذ در دولت هر کاری که بخواهد می کند.

حسین فریدون چگونه چهره شد؟
نام حسین فریدون به شکل جدی در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ مطرح شد. زمانی که حسن روحانی او را برای حضور در مذاکرات به همراه علی اکبر صالحی به لوزان فرستاد. با وجود اینکه حسین فریدون حضور حاشیه ای در مذاکرات داشت، اما عده ای می گفتند او “چشم و گوش” رییس جمهور است. وزارت خارجه علت حضور او را “انجام مشورت‌ها و هماهنگی‌های لازم در طول مذاکرات” اعلام کرد.

حضور حسین فریدون در مذاکرات هسته ای خیلی عجیب نبود چرا که او سابقه مسئولیت دیپلماتیک را در کارنامه اش دارد. حسین فریدون ۸ سال سفیر ایران در مالزی بوده است و مدتی نیز در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک حضور داشته است.

اما بعدها روایت های عجیبی از نقش فریدون در مذاکرات منتشر شد. رسانه های گزارش دادند که او در لحظات حساس مذاکرات اتمی موضوعات مطرح شده در مذاکرات را با حسن روحانی در میان می گذاشت. گزارش شده است که گفت و گوهای حسن روحانی و حسین فریدون برای آنکه دسترسی دیگران به آن محدودتر شود به گویش سرخه ای -محل تولد دو برادر- انجام می شد.

در مذاکرات لوزان درگذشت ناگهانی مادر رییس جمهور و حسین فریدون فضای مذاکرات را تغییر داد. مذاکرات برای چند روز به تعویق افتاد و تیم ایرانی به کشور بازگشت. همچنین جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به همراه تیم مذاکره کننده این کشور برای عرض تسلیت به محل اقامت هیات ایرانی و حسین فریدون رفت که بازتاب گسترده ای داشت. تصاویر حسین فریدون و جان کری در ایران مورد توجه قرار گرفت و بر شهرت و اهمیت فریدون در افکار عمومی اضافه کرد.
حسین فریدون متولد ۱۳۴۲ در سرخه سمنان است. براساس اطلاعاتی که درباره او منتشر شده او در رژیم گذشته فعالیت های انقلابی داشته و در آستانه انقلاب اسلامی در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به کشور جزو تیم حفاظتی و امنیتی امام خمینی بوده است.

حسین فریدون پس از انقلاب فرماندار نیشابور و پس از آن فرماندار کرج می شود. او مدتی بعد به عنوان دیپلمات وارد وزارت خارجه شد. حسین فریدون مدتی هم در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاور حسن روحانی بوده است.

او در آستانه انتخابات سال ۹۲ حضور چشمگیر در کنار برادرش داشت. در همه همایش های انتخاباتی حسین فریدون پیشاپیش و دوشادوش حسن روحانی دیده می شد. همین حضور نشانگر نزدیکی رابطه این دو برادر است. نزدیکی که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات تداوم پیدا کرد. به گونه ای که حسین فریدون حتی در جلسات هیات دولت با فاصله اندکی از رییس جمهور می نشیند.

پس از پررنگ شدن نقش حسین فریدون در مذاکرات هسته ای، حضور او با حساسیت بیشتری از سوی رسانه ها رصد می شد. روزنامه اعتماد درباره نقش حسین فریدون در دولت می نویسد: «نفوذ معنوی فریدون در دفتر ریاست‌جمهوری ایران تا به آنجاست که برخی از پیام‌های رییس‌جمهور به چهره‌های مختلف و نامه‌نگاری‌ها با حسن روحانی از کانال او می‌گذرد.»
شاید همین نقش است که تاکنون بارها حاشیه ساز شده است. از جملهدیدار او با مصطفی تاج زاده پس از آزادی از زندان است. دیداری که توسط رسانه های اصولگرای به تندی نقد شد. تصاویری نیز از این دیدار منتشر شد که بازتاب وسیعی داشت. یا در موردی دیگر حسین فریدون پس از جراحی زانوی مهدی کروبی در سال ۹۴ به عیادت او رفت. حسین فریدون بارها برای دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرده است.
این چهره ای است که از حسین فریدون تا اوایل سال جاری در دولت به جای مانده بود. اما از اوایل سال ۹۵ چهره ای چالش برانگیز از نقش او در دولت مطرح می شود که رد یا تائید آن کار ساده ای نیست. عده ای معتقدند ادعاها علیه فریدون برای تخریب حسن روحانی است.

ابتدا شایعاتی پیرامون درخواست برکناری حسین فریدون محمد نهاوندیان از پست های دولتی از سوی مقامات عالی رتبه نظام منتشر شد، شایعاتی که تکذیب شدند اما در زمان انتشار آن حسین فریدون مدتی از حضور در مجامع عمومی خودداری می کرد. حتی گفته می شد او بازداشت شده است.
هنوز ابعاد این شایعات و صحت و سقم آن ها مشخص نشده بود که اخباری از نقش آفرینی فریدون در مفاسد اقتصادی منتشر شد. بحث هایی نیز پیرامون جعلی بودن مدرک او مطرح شد که هنوز مشخص نشده است که آیا این ادعا توخالی است یا خیر. از طرفی دیگر منتقدان دولت معتقدند که حسین فریدون فضای را برای رانتخواری فراهم کرده است.

این اخبار زمانی اوج گرفت که ماجرای فیش های نجومی افشا شد. در آن زمان منتقدان دولت می گفتند سرنخ این فیش ها در دفتر رییس جمهور است. جاییکه حسین فریدون و محمد نهاوندیان حضور دارند. ادعا می شد مدیر عامل سابق بانک رفاه که فیش نجومی او افشا شد با سفارش حسین فریدون منصوب شده بود.

پس از افشای فیش های نجومی در تابستان مدیرعامل پیشین بانک ملت که از همشهریان حسین فریدون و حسن روحانی است بازداشت شد. علی رستگار سرخه ای با دستور مراجع قضایی و توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد.

رستگار سرخه ای یکی از مدیرانی بود که در جریان افشای حقوق‌های نجومی مدیران دولتی و بانکی از سمت خود استعفا کرده بود.

در همان زمان علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس مدعی شد که بانک ملت با توصیه حسین فریدون وام ۴۰۰ میلیون درهمی به دو فرد به نام های مالامیر و دانیال زاده پرداخت کرده است. به گفته او “این تسهیلات در زمان مدیرعاملی رستگار در بانک ملت پرداخت شده و خود شخص مدیرعامل در اعطای آن نقش داشته است.”
فرمانده سپاه نیز درباره علت بازداشت رستگار سرخه ای گفت “این تنها یکی از پروژه‌های اطلاعاتی است که سپاه در رابطه با مسائل امنیتی و موضوع نفوذ و فسادهای اقتصادی دنبال می‌کند، برخی فکر می‌کنند که فقط حقوق‌های نجومی دلیل این بازداشت‌هاست اما پرونده مرتبط با یک فساد بزرگتری است. این‌ها یک شبکه بوده‌اند و برخی از سیاسیون نیز در این شبکه حضور دارند.”

در تیر ماه نیز حجت‌الاسلام حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه با تأکید بر اینکه “پشت‌پرده تخلفات اخیر را رصد می‌کنیم”، اظهارکرد: «پرونده مفاسد اقتصادی کلان کشور در دستورکار سازمان اطلاعات سپاه است.»

در این بین در رسانه های اصولگرا سخن از باندی به نام “باند سرخه ای” ها در سیستم بانکی مطرح شده بود که متهم به فساد اقتصادی گسترده شدند.
به طور خلاصه اتهاماتی که در یک سال گذشته به حسین فریدون وارد شده است به این شرح است: تاسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش آفرینی در پرونده حقوق‌های نجومی، دست داشتن در انتصاب مدیرعامل بانک رفاه کارگران، نقش آفرینی در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین بانک ملت، معرفی غیرقانونی او برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی و اخیرا نقش داشتن در زیان سه هزار میلیارد تومانی بورس تهران.

تاکنون هیچ یک از این اتهامات ثابت نشده است. اما محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه پس از بازداشت رسول دانیال زاده که گفته می شود یکی از بدهکاران بزرگ بانکی است، اظهار کرد: «تحقیقات از وی در مرحله انجام است ضمن اینکه ارتباط وی با حسین فریدون هم کاملاً مشهود است ولی هم‌اکنون نحوه این ارتباط و اقدامات آنها مشخص نیست و باید منتظر نتیجه تحقیقات این پرونده باشیم.»

همچنین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری اعلام کرده است این وزارتخانه در رابطه با پرونده حسین فریدون با قوه قضائیه همکاری خواهد کرد.

چند ماه بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است. باید دید که سرنوشت حسین فریدون به کجا کشیده خواهد شد. سرنوشت او هر چه باشد بر سرنوشت سیاسی حسن روحانی نیز تاثیر خواهد گذاشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0