منو

بحث در راه اندازی کمیته حقیقت یاب حادثه پلاسکودر شورای شهر

در سیصد و بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تهران موضوع شکل گیری یک کمیته حقیقت یاب در شورا مطرح شد. به گزارش میزان، پیش از این تصویری از یک برگه که بر روی آن اسامی برخی از اعضای شورای شهر تهران و امضاهای آنها دیده می شد درفضای مجازی منتشر شده بود.

در همین رابطه مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران گفت: تعداد امضاهای مرتبط با درخواست اعضا مبنی بر ارائه یک دو فوریت برای راه اندازی کمیته حقیقت یاب کافی نبوده واین دوفوریت به یک فوریت تبدیل می شود.
پس از صحبت های رئیس شورای شهر تهران برخی از اعضا که نامه دو فوریت راه اندازی کمیته حقیقت یاب در رابطه با حادثه پلاسکو را به امضا رسانده بودند اعلام کردند که تعداد امضاهای مورد نیاز برای تصویب دوفوریت کافی است.
در همین رابطه احمد مسجد جامعی گفت: به دلیل اهمیت موضوع حادثه پلاسکو شاهد بودیم که مقام معظم رهبری در این رابطه دو بار پیام صادر کردند و در کنار آن از سوی سایر مسئولان نیز به کمیته های مختلف تاکید شد.
وی افزود: رئیس جمهوری، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، دادستان تهران و سایر مسئولان هر کدام نسبت به راه اندازی یک کمیته دستور صادر کرده و این نشان دهنده اهمیت موضوع حادثه پلاسکو است.
مسجد جامعی با اشاره به کافی بودن تعداد امضاهای اعضای شورای شهر برای تصویب دو فوریت راه اندازی کمیته حقیقت یاب اظهار کرد: زمانی که هیئت رئیسه شورای شهر تهران امضاها را شمارش کرده امضای یکی از اعضا دیده نشده است.
در همین حین عباس جدیدی نائب رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز تاکید کرد که به دو فوریت راه اندازی کمیته حقیقت یاب در شورای شهر تهران رای می دهد.
بر این اساس تعداد امضاهای جمع شده برای بررسی دو فوریت راه اندازی کمیته حقیقت یاب به حدنصاب رسید اما بررسی آن در دستور کار شورای شهر تهران قرار نگرفت.
مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در این رابطه گفت: نباید این طور برداشت شود که برخی از اعضا با تشکیل کمیته حقیقت یاب مخالف هستند در حال حاضر دو کمیته پیگیری موضوع حادثه پلاسکو از تمام ابعاد را در دستور کار قرار داده و اعضا نسبت به این موضوع حساس هستند.
رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: ما به هیچ وجه با راه اندازی کمیته حقیقت یاب در شورای شهر تهران مخالف نیستیم اما نحوه راه اندازی این کمیته مورد تأیید ما نیست.
حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز گفت: هیچ یک از اعضا مخالف راه اندازی کمیته ای در شورای شهر به منظور بررسی زوایای حادثه پلاسکو نیستند اما باید به این موضوع توجه شود که اکنون دوکمیته در شورای شهر تشکیل شده و راه اندازی کمیته سوم به هیچ وجه به صلاح نیست.
کاشانی با اشاره به عضویت ۸ تن از اعضای شورای شهر در دو کمیته شورا که موضوع بررسی زوایای حادثه پلاسکو را بر عهده گرفته تصریح کرد: علاوه بر من ، هادی ساعی، محسن سرخو، علی صابری ، محمد سالاری، پرویز سروری، اقبال شاکری و معصومه آباد عضو این دو کمیته هستند.
عضوکمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران با اشاره به تغییر برخی از شرح وظایف تعریف شده برای دو کمیته شورای شهر اذعان کرد: اگر برخی از اعضا درخواست داشته باشند در شرح وظایف تعریف شده برای کمیته ای که اکنون فعالیت می کند تغییراتی اعمال شده و اگر اعضا بخواهند می توان تعداد نفرات حاضر را نیز اضافه کرد.
پس از صحبت های مطرح شده از سوی حبیب کاشانی ،‌اسماعیل دوستی عضو دیگرشورای شهر تهران نیز گفت: اگر در حادثه پلاسکو ۷۰ درصد شهرداری مقصر باشد بدون شک اعضای شورای شهر تهران نیز مقصر هستند.
وی افزود: چطور می شود که یک کمیسیون بهداشت شورای شهر قطع شدن حتی یک درخت را پیگیری می کند اما تاکنون تذکری به بنیاد مستضعفان و سازمان آتش نشانی در رابطه با ایمنی ساختمان پلاسکو نداده است.
دوستی خواستار ادغام دو کمیته تشکیل شده در شورای شهر تهران شد و گفت: درخواست من این است که دو کمیته تشکیل شده در شورای شهر که وظیفه بررسی حادثه پلاسکو را برعهده دارند ادغام و یک کمیسیون واحد این موضوع را بررسی کند.
در ادامه این جلسه رضا تقی پور با انتقاد برخی از اعضای شورای شهر که بحث تشکیل کمیته حقیقت یاب را مطرح کرده اند تصریح کرد: اینکه ما تصمیم خود را در کمتر از یک هفته تغییر دهیم و بخواهیم وظایف دو کمیته را به یک کمیته حقیقت یاب ارجاع دهیم به معنای تغییر تصمیم شورا است و این نوعی کودتا علیه شورای شهر به حساب می آید.

وی تاکید کرد: عده ای می خواهند ژست بگیرند به همین خاطر موضوع راه اندازی کمیته حقیقت یاب را مطرح کرده اند.
بر اساس این گزارش اقبال شاکری از اعضای دو کمیته تشکیل شده در شورای شهر برای بررسی زوایای حادثه پلاسکو تصریح کرد: تمام اعضا در شورای شهر تهران نماینده مردم ، شهدا،‌کسبه و خانواده شهیدان هستند و بدون شک ما از حقوق آنها دفاع می کنیم.
وی افزود: درخواست ما این است که اعضا این فرصت را به دو کمیته راه اندازی شده بدهند و اگر گزارش این دو کمیته قانع کننده نبود کمیته دیگری برای بررسی مقصران حادثه پلاسکو معرفی شود.
ولی الله شجاع پوریان عضو دیگر شورای شهر تهران نیز گفت: اعضای شورای شهر تهران از روز اول حادثه پلاسکو موضوع را تحت بررسی قرار داده اما آنچه باعث می شود شبهاتی در افکار عمومی ایجاد شود این است که تمام جلسات اعضا به صورت غیر علنی برگزار شده است.
وی افزود: در حادثه پلاسکو تمام شهروندان متاثر شده و صدور دو پیام از سوی مقام معظم رهبری و همچنین روسای قوا نشان دهنده اهمیت موضوع است.
در پایان این جلسه عباس جدیدی نائب رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران گفت: تمام اعضای شورای شهر در برابر جان انسانهایی که در حادثه پلاسکو به شهادت رسیدند مسئول هستند و بدون شک هیچ کدام ما حق نداریم در برابر جان مردم منافع حزب خودمان را مد نظر قرار دهیم.
وی تاکید کرد: دغدغه تمام اعضای شورای شهر مشخص شدن علت حادثه پلاسکو و همچنین مقصران حادثه است و تا معرفی نشدن این اعضا کوتاه نخواهیم آمد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0