منو

بار سنگین دستمزد کارکنان دولت بر بودجه

بررسی ها نشان می دهد هر کارمند دولت در ماه به طور متوسط اندکی بیش از یک میلیون و ۸۲۳ هزار تومان به طور متوسط از محل بودجه عمومی دریافت می کند که در مقایسه با متوسط دریافتی کارگران رقمی مناسبی محسوب می شود.
حداقل دستمزد کارگران به تازگی به حدود یک میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب هر کارمند دولت در سال جاری ۲۱ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۳۷۸ تومان حقوق از بودجه عمومی دولت می گیرد .
بر این اساس این دستمزد برای خانوار چهار نفره دستمزدی است که کالری مورد نیاز و همچنین مایحتاج عمومی را تامین می کند اما نمی تواند زمینه ساز ایجاد رفاه باشد . بر این اساس بسیاری از کارکنان دولت حقوقی بیش از این رقم دریافت می کنند و رقم مذکور متوسطی است که از مقایسه بودجه دولت برای پرداخت حقوق و دستمزد و هزینه پرسنلی کارکنان دولت استخراج شده است .
متوسط مذکور از محل پرداختی کارمندان در بودجه عمومی لحاظ شده است . شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی بخشی از حقوق کارکنان خود را از محل منابع داخلی شان تامین می کنند.
دولت در سال جاری ۸۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق کارکنان دولت هزینه می کند؛ این رقم در سال آینده افزایشی ۱۰ درصدی را بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در بودجه سال آینده تجربه خواهد کرد . به این ترتیب متوسط حقوق دریافتی کارکنان دولت در سال آینده از ۲ میلیون تومان در ماه فراتر خواهد رفت. برآوردها نشان می دهد شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی بخشی از حقوق کارکنان شان را از منابع داخلی خود تامین می کنند. در حال حاضر شمار کارکنان دولت ایران ۳ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۸۸ نفر است .
دولت عائله‌مند ایران در حالی نزدیک به ۴ میلیون کارمند دارد که بررسی ها نشان می دهد دولت های توسعه یافته در کشورهایی چون ژاپن و آلمان و … کارمندانی به مراتب کمتر از این تعداد دارند.این موضوع سبب شده تا بروکراسی اداره افزایش یابد و از سویی دولت چابکی برای تسریع امور نداشته باشد.براساس قانون برنامه چهارم توسعه قرار بود،دولت سالانه ۲۰ درصد از تعداد کارکنان خود را کاهش دهد،اما گزارش ها نشان می دهد در طول برنامه های چهارم و پنجم تعداد کارکنان دولت دو برابر افزایش یافت.افزایشی که بار مالی مضاعفی بر دوش دولت گذاشته است.
برخی گزارش ها حاکی است که حدود ۶۵۰ هزار نفر در بین سالهای ۸۵ تا ۹۱ استخدام شده‌اند که جذب حدود ۴۵۰۰ هزار نفر از آنها بدون ضوابط و بر اساس رابطه‌ بوده است.غلامعلی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی نماینده مردم رشد می گوید:«دولت گذشته بر اساس قانون باید حدود ۱۲۵ هزار نیروی قراردادی جذب می‌کرد،اما ۵۴۸۸ هزار نفر استخدام کرد، از طرف دیگر ۴۲۲ هزار نفر نیز بدون رعایت هر گونه تشریفات مانند آگهی استخدامی و برگزاری آزمون استخدام شدند.»
بروکراسی پیچیده اداری در ایران یکی از موانع مهم توسعه و بهبود فضای کسب و کار تلقی می شود . وزارتخانه ها و سازمان های دولتی طبق آخرین برآوردها ۲ میلیون و ۳۴ هزار نفر را در بدنه خود جای داده اند .
شمار شاغلان در نهادهای نظامی و انتظامی ۶۰۰ هزار نفر و تعداد کارکنان شرکت های دولتی ۴۳۶ هزار و ۴۸۸ نفر برآورد شده اند. نهادهای عمومی غیر دولتی نیز ۶۰۳ هزار نفر را در خود جای داده اند . لازم به ذکر است ۳۱۲ هزار نفر نیز حقوق حالت اشتغال ایثارگران و مستمری والدین را دریافت می کنند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0