منو

بدهی خارجی کشور 7 میلیارد و 571 میلیون دلار

بانک مرکزی کل بدهی کشور را در سه ماهه اول سال جاری ۷ میلیارد و ۵۷۱ میلیون دلار و میانگین نرخ دلار آمریکا در بازار بین بانکی را سه هزار و ۳۵۸ ریال اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی شماره ۸۴ مربوط به سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد که بر اساس ان جمعیت کشور در این دوره زمانی ۷۹٫۷ میلیون نفر بوده است که ۵۸٫۲ میلیون نفر در شهرها و ۲۱٫۴ میلیون نفر در روستاها زندگی می کنند. رشد جمعیت سالانه کشور هم نیز ۱٫۲ درصد و تراکم آن نیز ۴۸٫۳ نفر در هر کیلومتر مربع است. همچنین جمعیت فعال (سه ماهه اول امسال) ۲۵٫۸ میلیون نفر و نرخ بیکاری نیز ۱۲٫۲ درصد است. نرخ بیکاری در مناطق شهری ۱۳٫۷ درصد و روستایی ۸٫۳ درصد است که ۲۰٫۳ درصد بیکاران زن و ۱۰٫۳ درصد مرد هستند. البته این رقم در جوانان ۱۵-۲۹ سال ۲۴٫۹ درصد و جوانان ۱۵-۲۴ ساله ۲۷٫۸ درصد است.
نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به خرداد ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹٫۷ درصد بوده است .
همچنین این نرخ در خرداد ماه ۹۵ نسبت به سال قبل ۱٫۲ درصد و در خرداد ماه ۱۳۹۵ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۸ درصد بوده است. تراز حساب جاری در سه ماهه ابتدای سال جاری ۵ میلیار و ۲۳۱ میلیون دلار ، تراز بازرگانی ۶ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار ، صادرات کالا ۱۸ میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار، واردات کالا ۱۲ میلیارد و ۳۸۳ میلیون دلار بوده است. رشد حجم نقدینگی در این دوره ۴٫۲ درصد و سپرده های بخش غیردولتی ۴٫۹ درصد بوده است. درآمدهای دولت در دوره مذکور ۲۱۱٫۲ هزار میلیارد ریال، پرداخت های هزینه ای ۳۶۸٫۸ هزار میلیارد ریال، تملک دارایی های سرمایه ای ۱۴۰۰ میلیارد ریال و کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای ۱۶۰٫۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *