منو

هزینه ۳هزار میلیارد تومانی تغییر واحد پولی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هزینه ۳۰۰۰میلیارد تومانی تغییر واحد پولی کشور گفت: دولت پیشنهاد حذف ۴ صفر را در دستور کار قرار دهد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با پویا گفت: بر اساس برآوردهای اولیه انجام شده حداقل ۳۰۰۰میلیارد تومان بابت تغییر واحد پول ملی باید صرف شود و این رقم، هزینه بسیار سنگینی است، به همین جهت برای تصمیم‌گیری برای حذف یک یا چند صفر باید مبتنی بر مباحث کارشناسی باشد.

پورابراهیمی ادامه داد: اگر این کار را انجام می‌دهیم با یک هزینه این کار را انجام دهیم و کار به‌شکلی نباشد که مجبور باشیم در چند سال آینده مجدداً این هزینه را متقبل شویم.

وی افزود: برای تغییر کامل واحد پولی کشور علاوه بر این هزینه بازه زمانی ۶ماهه لازم است، بر این اساس پیشنهاد ما این است که اگر دولت قرار است پیشنهاد تغییر واحد پول ملی را در قالب حذف یک صفر مطرح کند بهتر است موضوع حذف ۴ صفر که پیش از این مطالعاتی نیز روی آن انجام شده بود مد نظر قرار دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اثر مثبت حذف صفر از پول ملی این است که یک تسهیل در محاسبات انجام می‌شود. همچنین یک فضای روانی در حوزه برابری نرخ مالی و پلی در مقایسه با سایر ارزها ایجاد می‌کند. وی ادامه داد: اما حذف یک صفر تأثیر آن‌چنانی در اقتصاد نخواهد داشت و مهمترین اثر این تغییر همین موضوع تسهیل در خوانش و محاسبات و همچنین فضای روانی مثبت در جامعه است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تأکید کرد، دولت می‌تواند از تجربه سایر کشورها مانند ترکیه نیز برای تغییر واحد پولی ملی کشور استفاده کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *