منو

با مشخص شدن منشأ مالی «شهرزاد»، سینماگران آن چه اقدامی می کنند؟

با موضع گیری صریح قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان درباره منابع مالی که سریال شهرزاد، این پرسش پیش می آید که سینماگران فعال در سریال شهزاد چه راهی در پیش می گیرند و آیا با مشخص شدن منبع مالی مستقیم به کار رفته در این سریال، کمردرد کارگردان طولانی خواهد شد و روند تولید این سریال متوقف می شود؟! به گزارش «تابناک»؛ همزمان با نخستین گام‌های پس از پیش تولید و آغاز تولید فصل دوم سریال «شهرزاد» ـ که با تهیه کنندگی محمد امامی ساخته می‌شد ـ سرمایه گذار و تهیه کننده این سریال بازداشت و اندکی بعد اعلام شد که بازداشت امامی به فساد مالى رخ داده در صندوق فرهنگیان کشور مرتبط است. این مسائل غیرمستقیم توسط برخی تهیه کنندگان رقیب در زمان عرضه فصل اول شهرزاد نیز مطرح می شود؛ اما پس از گرفتار شدن امامی، به شکل شفاف تری انگشت های اتهام به سمت سرمایه گذار شهرزاد نشانه رفت.
درباره این سریال منتقدان موضوعات حساسی را مطرح کردند، از جمله اینکه: «شرکت‌کنندگان در فراخوان «نه به شهرزاد»، با استناد به دستگیری محمد مهدی امامی و اظهارات هادی رضوی کماکان خواهان پاسخگویی عوامل این مجموعه هستند؛ اما عوامل سریال شهرزاد پرسشگران را در حساب های مجازی خود بلاک کرده‌اند و آن ‌طور که از شواهد برمی‌آید، به سرعت و در سکوت خبری در حال فیلمبرداری هستند تا قبل از روشن شدن وضعیت سرمایه، ساخت سریال را به پایان برسانند.»
همزمان با این اتهامات، ابتدا روابط عمومی شهرزاد با صدور اطلاعیه ای تأکید کرد، منابع مالی این پروژه شفاف است و در ادامه حسن فتحی در یادداشتی یادآور شد که نباید این سریال این گونه پیش داوری شود. در بخشی از این یادداشت تأکید شده بود: «این سریال از زمان بسته ‌شدن قرارداد ساخت آن در سال ٩٢ تا زمان پایان فیلم‌برداری آن، به دلیل مشکلات مالی و تأخیر طولانی در پرداخت‌ها دست‌کم سه ‌بار تا مرز تعطیلی پیش ‌رفت و آنچه اساسا موجب شد تا پای سرمایه‌گذار دوم به این پروژه باز شود، همین مسأله بود. اکنون این پرسش اساسی و مهم مطرح می‌شود که چرا سریالی را که تهیه‌کننده در تأمین بودجه‌اش ـ که حدود ١٢‌ میلیارد تومان بوده ـ ناگزیر به اضافه‌کردن سرمایه‌گذار دوم شده، برخی افراد تلاش می‌کنند تا به ماجرای یک اختلاس هشت‌‌هزار‌‌میلیاردی و صندوق ذخیره فرهنگیان ربط و پیوند بدهند!؟» و بدین ترتیب کوشید حساب سرمایه های سریال شهرزاد را از وام کلان از صندوق ذخیره فرهنگیان جدا کند.
در روزهای اخیر، روند تولید سریال شهرزاد به دلیل آنچه کمردرد حسن فتحی کارگردان این سریال اعلام شد، متوقف شد و فتحی نیز در گفت و گویی اظهار داشت، پزشک معالجش به او هشدار داده در صورت بی‌توجهی به این دستور و رعایت نکردن این استراحت، ممکن است مشکلات مربوط به دیسک کمر، باعث اختلال در فعالیت‌های او طی دو تا سه ماه بعد شود و بهتر است، یک هفته استراحت کامل کند تا اینکه چند ماه نتواند هیچ فعالیتی انجام دهد. همزمان با این کمردرد اطلاعات تازه ای منتشر شده که این بار تأکید صریح بر هزینه کردن پول هنرمندان در این سریال دارد.
محمدرضا محدث خراسانی، قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به اینکه نقش محمد امامی در تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان چه بوده، به فارس گفته است: آقای امامی برای اینکه فیلمی تهیه کند، با آقای غندالی (مدیرعامل بازداشتی صندوق ذخیره فرهنگیان) رابطه ایجاد کرد و از وی بین هزار تا هزار و سیصد میلیارد تومان وام با چک گرفته است که بعد نتوانست این مبلغ را برگرداند و الان در زندان است.
قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، خاطرنشان کرد: بانک‌ها چنین وامی را به کسی نمی‌دادند و اگر پرداخت می‌کردند برای هر فرد معادل ۱۵۰ درصد ملک می‌خواستند. پس این افراد به جاهایی می‌روند که می‌توانند نفوذ کنند؛ به عنوان مثال، آنها اعلام می‌کنند که اگر این فیلم در آینده تولید شد، برای نمونه ۲۰ درصد به شما سود می‌دهیم و در قرارداد این طور امضا می‌کنند و وثیقه‌ای نیز ندارند که البته باید بدانیم فیلم جزو وثیقه نیست.
محدث خراسانی متذکر شد: آقای غندالی با چک به آقای امامی وام داده و بعد آقای امامی نتوانسته است مبلغ را به صندوق برگرداند؛ الان مشکل این است که بانک‌ها وام نمی‌دهند و شرکت‌های دیگر نیز چنین وامی پرداخت نمی‌کنند اما پول ۹۰۰ هزار معلم را به راحتی بذل و بخشش می‌کنند و هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتاده است. شک نکنید اگر این مبلغ برای صندوق «شستا»ی کارگران بود و با یک هشتم مبلغ یاد شده، این اقدام انجام می‌شد، افراد جمع شده و اعتراض می‌کردند.
با توجه به جزئیات مطرح از سوی قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان که مقام مرتبطی با این حوزه نیز محسوب می شود، اکنون دیگر نمی توان وضعیت منابع مالی این سریال را همچون بسیاری از فیلم های سینمایی «مبهم» قلمداد کرد و به نظر می رسد، واقعاً با بخشی از پول معلمان این سریال ساخته شده است. حال باید دید در این شرایط، موضع عوامل فعال در این سریال چه خواهد بود؟ آیا همچنان حجت بر آنها تمام نشده است؟! سینماگران فعال در این سریال، تا پیش از مشخص شدن «شفاف» منشأ سرمایه این سریال، مسئولیتی متوجه شان نبوده است؛ اما بعد از صحبت های قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، وضعیت فرق می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *