منو

کودک‌فروشی در برخی بیمارستان‌های تهران

کودک فروشی در برخی بیمارستان‌های پایتخت؛ این معضلی است که یک مقام مسئول در سازمان بهزیستی به آن اذعان کرده است.
به گزارش آرمان، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اعلام اینکه خرید و فروش کودکان جرم است، اظهار کرد: در این زمینه بهزیستی وظیفه تعریف شده مستقیمی در ارتباط با جرم ندارد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته با معاونت‌ درمان وزارت بهداشت قرار شد اگر با مورد مشکوک برخورد کردند، سریعا اورژانس ۱۲۳ را در جریان امر قرار دهند تا کودک تحویل خانواده داده شود، اما متاسفانه این معضل در چند بیمارستان پایتخت وجود دارد. حبیب ا.. مسعودی فرید همچنین درباره مسائل دیگری از جمله کودک آزاری، کودکان بی سرپرست و فرار دختران از خانه نیز توضیحاتی ارائه داده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه کودک آزاری در کنار معضل اعتیاد، آسیبی است که به مهم‌ترین دلایل بی‌سرپرستی و بد سرپرستی تبدیل شده‌، از ۶۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۵/۸ درصد این تماس‌ها به علت کودک آزاری و ۵/۷ درصد به علت همسرآزاری صورت گرفته است که این مسائل از بعد اجتماعی و مسائل ناشی از مشکلات خانواده، قابل بررسی است. حبیب ا… مسعودی فرید تاکید کرد: باید به خانواده‌ها در مورد حقوق کودکان آموزش‌های لازم ارائه شود، زیرا هر نوع تنبیه، تحقیر، بهداشت، تغذیه و محل زندگی نامناسب و… جزو مواردی از کودک‌آزاری محسوب می‌شوند که خانواده‌ها اطلاعی از این موارد ندارند. به گفته مسعودی فرید، بیشترین تماس‌ها با اورژانس اجتماعی که حدود ۲۵ درصد این تماس‌ها را شامل می‌شود، مربوط به مشکلات خانوادگی مانند طلاق و… است که خشونت خانگی نیز جزئی از آنها محسوب می‌شود.

راه‌اندازی مهدهای دوستدار خانواده
معاون سازمان بهزیستی از راه‌اندازی مهد دوستدار خانواده خبر داد و تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قصد داریم با تشکیل مهد دوستدار خانواده، مهارت‌های زندگی و فرزندپروری را به کودکان و والدین آموزش دهیم. او در ادامه اظهار کرد: بیشترین آزارهای کودکان جسمی و فیزیکی است، این درحالی است که کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد اما کسی از این ماده قانونی اطلاعی ندارد و باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود. مسعودی فرید خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۷۰ پایگاه خدمات اجتماعی نیز در مناطق و محلات حاشیه‌نشین در کشور فعالیت می‌کنند که البته نیاز به توسعه دارند، به طوری که براساس بررسی‌های انجام شده ۹۰۰ محله و منطقه حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن مناطق آسیب‌خیز، تعداد آنها به بیش از ۱۵۰۰ منطقه می‌‌رسد.

خانه‌های امن برای زنان
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از فعالیت ۱۸ خانه امن برای زنان در معرض آسیب خبر داد و گفت: در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف، این خانه‌ها وجود دارند و در صورتی که استانی این مرکز را نداشته باشد، فرد موردنظر به مراکز بحران منتقل می‌شود و هدف کارشناسان ما این است که فرد در معرض آسیب، به خانواده خود بازگردد و در غیر این صورت در مراکز نگهداری می‌شوند. او افزود: براساس نیاز باید خانه‌های امن در استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی شوند و قصد داریم در همه استان‌ها این خانه‌ها را احداث کنیم. مسعودی فرید با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در این مراکز نگهداری شده‌اند، عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۸۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد آنکه کدام استان دارای بیشترین ضریب آسیب است، اظهار کرد: در کل کشور و کلانشهرها مانند تهران، فارس، خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی آسیب اجتماعی بیشتری وجود دارد، البته به این دلیل است که افراد از استان‌های دیگر به کلانشهرها مهاجرت می‌کنند.

مشکلات درون خانواده دلیل ۹۰ درصد فرارها
مسعودی فرید از فعالیت ۳۱ خانه سلامت ویژه دختران در معرض آسیب و خشونت زیر ۱۸ سال در کشور خبر داد و تاکید کرد: سال گذشته ۵۰۶ نفر در این مراکز پذیرش شده‌اند که در ۶ ماه اول سال نیز تعداد افراد مراجعه کننده ۲۶۰ نفر بوده است. به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل توهین، تحقیر و مشکلات درون خانواده است و ۱۰ درصد نیز به دلیل ارتباط عاطفی، دوستی، پولدارشدن دختران و… انجام می‌شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد دختران به خانواده‌های خود باز می‌گردند. به گزارش ایسنا، او در پایان با اعلام اینکه خرید و فروش کودکان جرم است، خاطرنشان کرد: در این زمینه بهزیستی وظیفه تعریف شده مستقیمی با جرم ندارد اما با پیگیری‌های صورت گرفته با معاونت‌ درمان وزارت بهداشت، قرار شد اگر با مورد مشکوک برخورد کردند، به سرعت اورژانس ۱۲۳ را در جریان امر قرار دهند تا کودک تحویل خانواده داده شود اما متاسفانه این معضل در چند بیمارستان پایتخت وجود دارد.

مرحله بعد از شناسایی مهم‌تر از شناسایی
رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان در گفت‌وگو با «آرمان» با اشاره به تماس‌های گرفته شده با اورژانس اجتماعی اظهار می‌کند: در ابتدا باید توجه داشت که تماس با اورژانس اجتماعی، یک حرکت خوب شهروندی است، اما به نسبت درصدها می‌توان گفت که تعداد این تماس‌ها، بالا به نظر می‌رسد، چون بسیاری از افرادی که مشکلات مشابه دارند، جزو کسانی نیستند که از این نوع سیستم اطلاع رسانی استفاده کنند. بنابراین می‌توان گفت این آمارها برای ما در حکم هشدارهایی هستند که به طرف پیشگیری برویم چون زمانی که کانون‌های آسیب شناسایی شود، ما نیازمند این هستیم که خدمات مددکاری و مشاوره را در آن نقاط داشته باشیم. بنابراین می‌توان گفت تعداد تماس‌ها با اورژانس اجتماعی به نسبت کسانی که از این سیستم استفاده نمی‌کنند و نسبت به آن بی اطلاع هستند، بالاست. مساله ای که ما را یاری می‌کند، استفاده از این آمار و اطلاعات در راستای پیشگیری است. شیوا دولت آبادی در جواب این سوال که آیا خانه‌های امن برای زنان می‌تواند معضل خشونت علیه زنان را حل کند یا خیر، می‌گوید: ارائه خدمات مناسب بعد از جذب این افراد، مهم‌ترین وجه چنین اقداماتی است. همچنین است که ما بچه‌هایی را در کانون اصلاح و تربیت نگه می‌داریم و اگر نتوانیم خدمات بعد از خروج به آنها دهیم، باید منتظر بازگشت این بچه‌ها باشیم. در مورد زنانی هم که مورد خشونت قرار می‌گیرند، تا وقتی که شرایط این زنان تغییر نکند، در معرض این خشونت هستند. بنابراین گسترش خدمات و تامل بیشتر در مورد اینکه چه جنبه‌هایی باید به این جذب اورژانسی اضافه شود تا اثربخشی دراز مدت و ماندگار داشته باشد، لازم است در دستور کار قرار گیرد. البته جای خوشحالی دارد که چنین اقداماتی انجام گرفته است و باید در راستای توسعه آن تلاش کرد. او در مورد بازگشت دختران فراری به خانه خاطرنشان می‌کند: این مساله هم مانند زنان خشونت دیده، نیاز به پیگیری دارد، به این معنا که اگر ما سیستم‌های مددکاری بعد از شناسایی برای دخترانی که در حد فرار زیر فشار بوده اند، نداشته باشیم، شاهد تکرار با بدتر شدن اوضاع خواهیم بود. خانواده‌ها نیازمند این هستند که بیشتر درباره رفتاری که با فرزندشان داشته اند و باعث ایجاد یک آسیب شده اند، آگاه شوند. از سوی دیگر دختران هم باید زمانی که به خانه برمی گردند، با آگاهی‌هایی برگردند که شرایط آنها را در خانواده تغییر دهد، در غیر این صورت، این بازگشت می‌تواند به چرخه باطلی تبدیل شود که شاید دوباره منجر به فرار شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0