منو

تغییر نام واحد پولی کشور اثری روی متغیرهای اقتصادی ندارد

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: فقط تغییر نام واحد پول ملی اتفاق افتاده و هیچ رفورم پولی انجام نشده است. علی دیواندری در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما ادامه داد: قبلاً هر ریال معادل ۱۰۰ دینار بوده که عملاً دینار از واحد پول کشور ما حذف شده و ما نمی توانیم در مراودات خود روی دینار تاکید کنیم.
وی افزود: در حال حاضر قانون را به روز کرده و هر تومان را معادل ۱۰ ریال در قانون جدید ثبت می کنیم.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: با این اقدام نه صفری از پول ملی حذف شده و نه رفرم پولی انجام شده بلکه فقط نام واحد پولی کشور تغییر یافته است و دینار از مراودات پولی حذف شده است.
وی ادامه داد: هنوز این قانون تصویب نشده چون باید در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.
دیواندری گفت: این اقدام باید انجام می شد و این تغییر نام هیچ تأثیری روی متغیرهای اقتصادی کشور ندارد.
وی با اشاره به اینکه رفورم پولی و حذف صفرها موضوع دیگری است ، افزود: هر زمانی لازم باشد مطالعاتی که در بانک مرکزی در این زمینه انجام شده است را به روز می کنیم و دستاوردهای آن را اعلام خواهیم کرد.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درباره چاپ اسکناس های جدید گفت: در حال حاضر ضرورتی ندارد که اسکناس های قبلی از چرخه خارج شود اما در صورت ورود اسکناس های جدید حتماً آنها را با تومان چاپ خواهیم کرد.

پژوهشگران حوزه بانکی در هفته پژوهش تقدیر می شوند
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در روز سه شنبه از مدیران و مقاله های برتر بانکی در حوزه پژوهش در بانک مرکزی تقدیر می شود. علی دیواندری افزود: پژوهشکده در قالب دبیرخانه مقاله های بانکی را تا ۲۰ آبان دریافت کرده و به مقاله های برتر و عملکرد افرادی که کار پژوهشی می کنند جایزه اهدا می کند.
وی ادامه داد: ما در برخی از حوزه ها مدیران توانمندی داریم که قصد داریم با برگزاری همایش های اینچنینی آنها را شناسایی کرده و فرهنگ پژوهش را در جامعه نهادینه کنیم.
دیواندری گفت: علیرغم نیاز بانکی کشور به پژوهش و فناوری ما هنوز در ابتدای راه هستیم و امیدواریم فرصت های لازم برای ارج نهادن به پژوهش و جایگاه پژوهشگران را بوجود بیاوریم.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: تا به حال ۲۴۸ مقاله برای شرکت در مسابقه دریافت شده که ما به سه مقاله برتر و ۱۲ نفر از پژوهشگران برتر حوزه بانک جایزه مورد نظر را اهدا خواهیم کرد.
پژوهشکده پولی و بانکی تحقیقات کاربردی و نظری ، انتشار مقاله در قالب مجله های علمی و ترویجی ، چاپ کتاب ، برگزاری جشنواره ، برگزاری کارگاه ها و نشست های علمی ، معرفی و تجلیل از چهره های نظام بانکی ، امضای تفاهم نامه همکاری های داخلی و خارجی ، حرکت طرح های پژوهشی به سمت کارهای کاربردی ، توسعه ابزارهای جدید برای توسعه بازار بدهی و برگزاری همایش های مختلف را انجام داده است.
دیواندری درخصوص اقداماتی که در جهت اصلاح نظام بانکی انجام شده گفت: مهمترین اقدام پژوهشکده بررسی اصلاح نظام بانکی با هدف کمک به بانک ها و شفاف سازی صورت های مالی آنها اقدامات مهمی انجام داده و اقدامات مهم دیگری نیز در دستور کار دارد. وی درخصوص وضعیت بانک ها گفت: با توجه به شرایط اقتصادی برخی از بانک ها وضعیتی را داشتند که بانک مرکزی با اقتدار با آنها برخورد کرد و از اتفاقاتی که قرار بود بیفتد جلوگیری کرد.
دیواندری افزود: جنگ قیمتی بانک ها بر سر سپرده ها و تجهیز منابع گران قیمت وجود داشت که بانک مرکزی با اقدامات شفاف سازی و همچنین برخورد مقتدرانه با معضلات ذکر شده جلوی خراب تر شدن وضعیت بانک ها و رقابت ناسالم آنها را گرفت.
رئیس پژوهشکده پولی بانکی درباره پژوهش های انجام شده درخصوص یکسان سازی نرخ ارز گفت: در حوزه ارز پژوهشکده مطالعه ای انجام نداده و همه اقدامات ازجانب خود بانک مرکزی انجام شده است. پژوهشکده پولی و بانکی از نظر سازمانی زیر نظر بانک مرکزی و از نظر پژوهشی زیر نظر وزارت علوم انجام وظیفه می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *