منو

خرید خانه با طعم اوراق/ هزینه خرید اوراق برای دریافت وام چقدر است؟

وام مسکن یکی از موضوعاتی است که با توجه به افزایش مبلغ آن از ۶۰ به ۸۰ میلیون توجه بسیاری از زوج‌های جوان را به خود جلب کرده است تا شاید از این طریق بتوانند سرپناهی برای خود دست و پا کنند.
در این میان یکی از موضوعات مهم و اساسی در دریافت وام که بسیاری از درخواست کنندگان را سردرگم می‌کند، موضوع خرید تسه یا همان اوراق تسهیلات مسکن است که در کنار باز پرداخت وام یکی دیگر از موضوعات مهم برای زوجین محسوب می‌شود.
به گزارش میزان، این در حالی است برای تعداد خاصی از اوراق، میزان مشخصی وام پرداخت می‌شود که به عنوان مثال با خرید ۲۰۰ برگ از اوراق تسهیلات مسکن زوجین می‌توانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که با توجه به مبلغ هر سهم ۷۵ هزار تومان، فرد باید حدود ۱۵ میلیون تومان از مبلغ سرمایه خود برای خرید مسکن را صرف خرید اوارق کند و علاوه بر این مبلغ باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صرف خرید وام جعاله کرد که جمعها باید برای ۱۰۰ میلیون تومان وام، حدود ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صرف کرد که این مبلغ مربوط به شهرهای بزرگ می‌شود و در شهرهای کوچک نیز به تبع آن این مبل و میزان خرید اوراق کاهش می‌یابد.
در این بین هزینه خرید اوراق به هزینه دریافت وام مسکن اضافه شده و به نوعی دردسر این افراد را بری خرید خانه و دریافت وام افزایش می‌دهد و با این وجود و گذر از هفت خان رستم برای دریافت وام ، انتظار کاهش تقاضا برای دریافت وام و ادامه رکود در بازار مسکن را باید داشت.
برخی از کارشناسان بر این باورند که سخت شدن مراحل دریافت وام چون ضامن، خرید اوراق، باز پرداخت طولانی مدت برای وام موجب می‌شود تا افراد رغبت کمتری نسبت به دریافت وام داشته باشند از این طریق باید انتظار ادامه روند رکودی در بازار مسکن را داشت.
اما در این بین افراد مجرد می‌توانند در شهرهای بزرگ تا سقف ۶۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند که برای خرید این مبلغ باید حدود ۱۲۰ برگه اوراق تسهیلات مسکن به مبلغ ۹ میلیون تومان را خریداری کنند.
نکته قابل توجه اینجاست که این اوراق توسط بانک مسکن منتشر می‌شود و دارای تاریخ اعتبار محدودی است که پس از اتمام دوره اعتبار، این برگه‌ها فاقد ارزش خواهند بود.
براساس این گزارش خرید اوارق تسهیلات مسکن یکی از هفت خان دریافت وام مسکن به شمار می‌آید که بدون در نظر گرفتن آن، دریافت وام و خرید مسکن از طریق وام بانکی ممکن نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *