منو

نمی‌دانم چرا برخی بدهی معوقه را اختلاس می‌نامند؟


حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور که به منظور دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش‌ و‌ پرورش،‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با اشاره به اینکه دولت یازدهم در آغاز کارش و شروع فعالیتش با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آنها را بحران‌ها نامید، تصریح کرد: هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت، کشور با تورم بیش از ۲۳ درصد روبرو باشد، در حالی که در آغاز این دولت کشور با تورم ۴۰ درصد روبرو شد.
وی با اشاره به اینکه هیچ دولتی همانند دولت یازدهم بعد از جنگ تحمیلی در آغاز کار با رشد منفی روبرو نبوده است، گفت: دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با ۸ فصل رشد منفی روبرو بوده است.
روحانی با تاکید بر اینکه هیچ دولتی نبوده که شروع کارش با عدم اشتغال خالص چند سال مداوم روبرو باشد، افزود: اشتغال خالصی که تقریبا در طول چند سال نزدیک صفر بوده است.
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: هیچ دولتی نبوده که در آغاز کارش بعد از انقلاب اسلامی با تحریم‌های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت تحت ذیل ۷ مواجه باشد و دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود.
وی در ادامه گفت: اگر من بگویم که در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و اقتصاد و به ویژه اقتصاد کلان با معضلاتی شبه بحران مواجه بودیم، سخنی به اغراق و مبالغه نگفته‌ام،  به همین دلیل دولت ناچار بود در اولین قدم‌هایش به بحث سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش‌های دیگر توجه کند، ضمن اینکه دولت معتقد بوده و هست که زیربنایی‌ترین مسئله، فرهنگ است، اما به دلیل شرایط خاص آغاز کار این دولت، توجه‌ها و اهتمام‌ها برای آن بود که ما از معضل پیچیده اقتصاد و سیاست خارجی عبور کنیم.
روحانی تصریح کرد: ملت ایران با حضورش در انتخابات سال ۹۲ با صدای بلند مسیر اعتدال را برگزید و این فریاد را یک بار دیگر در اسفندماه سال ۹۴ تکرار کرد و مسیر و راه را برای همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل و معضلات ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است را با چه ویژگی‌هایی به حل و فصل برسانیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: دولت در زمینه اقتصاد کلان قدم‌های روشنی برداشته، آمار و ارقام و شاخص‌ها به خوبی گواه این مطلب است. ما از تورم بالای ۴۰ درصد به تورم یک رقمی و زیر ۸ درصد رسیده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه ما از رشد منفی اقتصادی منهای ۶٫۸ به رشد اقتصادی ۴٫۴ رسیده‌ایم، گفت: تا پایان سال هدف‌گذاری دولت رشد ۵ درصد در سال ۹۵ است.
روحانی در ادامه اظهار داشت: ما در مسئله اشتغال گرچه بسیار عقب هستیم و ورود نسل جوان ما به بازار کار و نیروی فعال کار در بهار امسال کم سابقه بوده است، اما بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با عنوان نیروی فعال وارد بازار کار شده‌اند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: گرچه دولت در شرایط فعلی اقتصادی توان ایجاد اشتغال بالای یک میلیون شغل خالص در سال را ندارد، اما طبق آمار مرکز آمار، اشتغال خالص دولت بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار نفر بوده است.
وی در ادامه گفت: همه تلاش دولت در ۶ ماهه دوم امسال ایجاد اشتغال بیشتر از طریق تحرک لازم در بنگاه‌های کوچک و متوسط است و ستاد اقتصاد مقاومتی و بانک‌ها همین مسیر را دنبال کرده و دنبال می‌کنند.

روحانی اظهار داشت: گرچه امروز به شکوفایی نرسیده‌ایم و تا رشد ۸ درصدی فاصله داریم، اما شاخص‌ها، آمار و ارقام به ما می‌گوید مسیری که انتخاب کرده‌ایم مسیر درست و صحیحی است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمارهای بانک مرکزی نسبت به امید آینده در اقتصاد به ما می‌گوید که در یک سال اخیر امید مردم به آینده اقتصاد کشور بیشتر شده و این به آن معناست که مسیر درست انتخاب شده است.
وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی سه ماهه به ما می‌گوید که مسیر اقتصاد کلان ما درست است، گفت: شرایط روابط خارجی ما در دنیا به ما می‌گوید مسیر تعامل سازنده با جهان که جزو سیاست‌های کلی نظام است، مسیر صحیح و درستی است که برگزیده شده و طی شده است.
روحانی در ادامه گفت: امروز به اقدام ملی ملت ایران افتخار می‌کنیم، به رهنمودهای رهبری و دستیابی ملت ایران به حقوق حقه خود در برابر قدرت‌های مستکبر جهانی افتخار می‌کنیم که بالاترین دستاورد آن گسترش انتخاب آزاد برای ملت ایران است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: در اینکه چقدر نفت بفروشیم، امروز انتخاب آزاد داریم؛ آنهایی که حصار کشیده بودند که ایران بیش از یک میلیون بشکه نفت نمی‌تواند بفروشد، امروز ملت ایران دارای انتخاب آزاد است که چقدر نفت بفروشد.
وی با اعلام این خبر که صادرات نفت خام ایران طی ماه اخیر از مرز دو میلیون بشکه هم پا فراتر گذشته است گفت: امروز نفت را به چه کشور بفروشیم و یا با چه ارزی بفروشیم در اختیار خودمان است. آنها که سوال می‌کنند برجام چکار کرده؛ برجام راه انتخابی ملت ایران را برای تعامل با جهان، برای صادرات، برای واردات، برای انتخاب نوع مشتری و نوع کالا باز کرده است. ملت ایران دارای انتخاب شده و خودمان کالا از هر کشوری را انتخاب می‌کنیم.
روحانی در ادامه تصریح کرد: امروز جهان به این نکته واقف شده که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگویند. ما دیگر مجبور نیستیم کشتی‌هایی که کانتینرها و کالاهای ما را حمل می‌کنند مجبور به ارسال آنان از طریق لنج به بنادر ایران شویم و آن هم با پول اضافی، دیگر مجبور به این کار نیستیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز در شرایطی هستیم که آنهایی که از ایران‌هراسی سخن می‌گفتند، زبان‌شان به لکنت افتاده و شنونده‌های آنها هر روز کمتر و کمتر می‌شود و به جای آنکه افکارعمومی در برابر حرف غلط آنان سر تسلیم فرود بیاورد، در برابر آنها لبخند تمسخر می‌زنند.
وی با اشاره به اینکه عبور از بحران‌ها و شبه بحران‌ها توسط ملت بر دوش دولت گذاشته شده، گفت: هر روز که می‌گذرد ما گشایش جدیدی را می‌بینیم، حتی در برابر کشورهای بدعهد که در طول تاریخ هم بدعهد بودند، آنها را قدم به قدم مجبور می‌کنیم که به تعهدات خودشان عمل کنند. در مورد مسائلی که مشکلات آن صدرصدی حل نشده، در این زمینه هم گشایش جدید هر روز به وجود می‌آید، حتی در زمینه فناوری هسته‌ای هر روز با گشایش جدید روبرو می‌شویم.
روحانی با تاکید بر اینکه اگر روزی حتی یک گرم هم نمی‌توانستیم کیک زرد وارد کنیم، امروز صد تن صد تن کیک زرد وارد می‌کنیم، گفت: اگر روزی نطنز را غیرقانونی می‌دانستند، امروز محصول نطنز را آزادانه به دنیا صادر می‌کنیم. اگر روزی می‌گفتند آب سنگین خلاف است، امروز آن را با دریافت پول نقد به آمریکا و روسیه می‌فروشیم.
رئیس‌جمهور با طرح این سوال که آیا این همه کار ملت بزرگ ایران و رهنمودهای رهبری و تلاش دیپلمات‌ها و از جمله حمایت و کمک مجلس شورای اسلامی برای باز کردن تحریم‌های غلط، افتخار ملی برای ملت ایران نیست؟ گفت: دولت موظف بود در قدم اول گره‌های اقتصادی را باز کند.
وی افزود: امروز تسهیلاتی که سیستم بانکی به بنگاه‌های اقتصادی می‌دهد را با ۶ ماه پارسال مقایسه کنید. اینکه ۴۵ درصد ارقام تسهیلات ما افزایش یافته این به معنای حرکت در مسیر رونق اقتصادی است. اینکه صادرات از واردات پیشی گرفته به معنای حرکت در مسیر درست اقتصادی است؛ اینکه بار اصلی بر دوش درآمدهای غیرنفتی است به معنای مسیر صحیح بودجه‌ریزی دولت است.
روحانی با تاکید بر اینکه امروز در وضعیت مناسب تعامل سیاست خارجی هستیم، خاطرنشان کرد: اینکه شما می‌بینید از تحرک سیاست خارجی و اقتصادی ما اسرائیل رژیم غاصب صهیونیستی عصبانی است و اینکه می‌بینید در منطقه ما بر عصبانیت کشورهای کم‌هوشی مانند عربستان افزوده می‌شود این به این معناست که راه و مسیر ما درست انتخاب شده است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: دورانی بود که ترمیم کابینه قاعده شده بود و تثبیت کابینه به استثناء تبدیل شده بود اما امروز تثبیت کابینه و مدیریت قاعده دولت است اما در عین حال اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت حرکت دولت را افزایش می دهد و جهت حرکت دولت را تغییر نمی دهد این کار را انجام می دهیم. جهتی که دولت انتخاب کرده و پیمانی که دولت با مردم بسته، پای پیمان خود تا روز آخر خواهد ایستاد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت از فشار و نقد غیرمنصفانه و از تخریب هراسی ندارد، گفت: آنچه برای دولت مهم است، رضای خدا و خشنودی مردم است، پیشرفت و عزت و اقتدار ملی است. اینکه بعضی‌ها از اقتدار ملی خوشحال نمی‌شوند باید در ذهن و گذشته و افکار خود دقت بیشتری کنند و علت آن را  دریابند؛ ایرانی اقتدار ایران را می‌خواهد.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه آموزش و پروش اولین قدم برای پیشرفت و تعالی نوجوانی است که در روستای کوچکی زندگی می‌کند، گفت: نسل جوان باید برای آینده امیدوار باشد؛ چرا اعتیاد داریم؟ چون ناامید حاکم شده، چون برخی رسانه‌ها پمپاژ ناامیدی در نسل جوان ایجاد می‌کنند؛ ما را چه شده که همه کشورهای نفت‌خیر دچار بحران اقتصادی شده، حتی کشور پولداری مثل عربستان و همه آنها از ذخائر گذشته سال‌های قبلی خود استفاده می‌کنند، اما این تنها ایران است که در شرایط سخت اقتصادی قیمت نفت، هم تورمش کاهش یافته و هم رشد اقتصادی داشته و هم اشتغال داشته و نه تنها از صندوق ذخیره ارزی استفاده نکرده، بلکه ۳ میلیارد دلار به این صندوق ریخته است. امروز علیرغم اینکه یک عده انقلابی نما که مصالح نظام را نمی‌فهمند و درک نمی‌کنند، بدانند که همه سازمان‌های بین‌المللی به این نکته اعتراف دارند که ایران بهترین و امن‌ترین کشور برای سرمایه‌گذرای خارجی است.
روحانی اضافه کرد: همه با زبان واحد سخن بگوییم، اگر این‌گونه باشد جوانان ما به سمت موادمخدر و یا خدایی نکرده الکل و فساد نمی‌روند. ما باید امید و نشاط بدهیم. ورزش و جوانان می‌تواند به جوانان ما نشاط و امید بدهد. خواست من از آقای سلطانی‌فر برای وزارت ورزش این بود که ورزش همگانی فوق‌العاده مهم است. ورزش قهرمانی هم بسیار مهم است، اما از این دو مهمتر، مسئله جوانان کشور است. متاسفانه ما این دو را مخلوط کردیم، اما همه اینها در جای خود مهم هستند که باید با هم مشورت کنیم که راه‌حل بهتری بیابیم تا جوانان نسبت به آینده و پیشرفت امیدوار و مصمم باشند.
وی در ادامه گفت: نباید وقت خالی برای جوان بگذاریم؛ این جوان باید بخشی از فکرش برای حزب و سیاست و بخشی هم برای مسائل اجتماعی و امور خیریه و بخشی برای هویت ایرانی و اسلامی‌اش و بخشی هم برای تحصیلاتش باشد؛ اگر هم به فضای اجتماعی می‌رود، تقصیر ماست که محتوا را خوب تعیین نکردیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر در این محیط هم محتوا ناروا باشد، متاسفانه با ابزار آن می‌جنگیم. ابزار و پیچ مهره که تقصیر ندارند، ایراد از محتواست. ما باید محتوا را تقویت کنیم و شبکه‌هایی را ایجاد کنیم که همه عاشقان ایران به آن شبکه مراجعه کنند. این‌قدر برای اسلام جاذبه ایجاد کنیم که همه به آن شبکه‌ها بروند. ما باید برای نسل جوان برنامه‌ریزی کنیم.
روحانی با اشاره به اینکه دادگاه‌ها تنها نمی‌توانند با فساد مبارزه کنند، نیروی اطلاعاتی نمی‌تواند به تنهایی با فساد مبارزه کند، خاطرنشان کرد: دولت هم به تنهایی نمی‌تواند با فساد مبارزه کند و مبارزه با فساد از فرهنگ آغاز می‌شود و از نوجوانی شروع می‌شود. برای بعضی‌ها مثل اینکه بالا و پایین کردن فساد لذت‌بخش است. اینکه دستگاهی وامی داده و آن فرد در پرداخت وام معوقه داشته و بدهی شده است، برخی رسانه‌ها آن را فساد و اختلاس تلقی می‌کنند؛ اگر فسادی است با آن مبارزه کنیم، نه اینکه آن را بزرگ کنیم. بعضی‌ها در جامعه فساد را عادی‌سازی می‌کنند. کار بد را نباید شیوع داد.
وی گفت: اگر کسی گناهی کرده باید پیش خدای خود توبه کند و اگر حق‌الناس است باید جبران کنیم. اگر به یک نفر گفته شد دو گناه، اگر به جمعی گفته شد ده گناه، اگر به روزنامه‌ای گفته می‌شود میلیون‌ها گناه، اگر گناهی کرده باید جبران کنیم، نه اینکه جار بزنیم آن هم به دروغ، نباید عادی‌سازی کنیم این کشور کشوری اسلامی است؛ نگذاریم دیگران که به کشور ما خیانت کردند و به پناه دیگران در خارج رفتند به استناد به حرف‌های نادرست برخی از افراد در داخل کشور و نظام را “هو” کنند. برای این کشور و نظام خون و شهید داده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0