منو

الگوی قراردادهای جدید نفتی فقط در اختیار عده ای خاص و ویژه از نمایندگان قرار گرفت SN saied mehran nahvi   Reply| Today, 9:12 AM You; +1 more Photos   Download  Save to OneDrive - Personal    الگوی قراردادهای جدید نفتی فقط در اختیار عده ای خاص و ویژه از نمایندگان قرار گرفت

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: اعتقاد ما این است که نفت یک سرمایه میان‌نسلی محسوب می‌شود نه درآمد، و اجازه نداریم آن را برای مشکلات کنونی کشور هزینه کنیم؛ شرایط اقتصادی ما آنقدر بحرانی نیست که منافع میان‌نسلی خود را به تاراج بگذاریم برای اینکه مشکلات امروز را حل کنیم.

محمد حسینی، نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به اینکه دولت الگوی قراردادهای جدید نفتی را در اختیار مجلس قرار نمی‌دهد، گفت: عدم شفافیت و محرمانه‌سازی قراردادها زمینه‌ساز بروز پرونده‌ای مانند کرسنت می‌شود.

وی با بیان اینکه ایراداتی از این قراردادها از سوی دفتر مقام معظم رهبری و هیئت تطبیق مقررات که زیرنظر ریاست مجلس قرار دارد، گرفته شد، افزود: هدف دولت از این قراردادها گرفتن مجوزی است که طرف مقابل بیاید و یک میدانی را کشف کند، سرمایه‌گذاری و استخراج را انجام داده و فروش را انجام دهد و از محل فروش به‌نسبت سنوات آتی ایران را شریک کند.

وی با اشاره به نوع قراردادهای نفتی اظهار کرد: قراردادهای نفتی به شکل ( Buy Back ) یا بیع متقابل انجام می شدند و در قراردادهایی که با شرکت‌هایی از جمله انی ایتالیا و شل اتریش داشتیم روند کار به این شکل بود که خودمان میدان را کشف می‌کردیم و طرف مقابل سرمایه‌گذاری می‌کرد و به نفت می‌رسید؛ عملیات استخراج مبنی بر این بود که ایران یک تعداد بشکه از نفت همین میدان را به طرف مقابل می‌داد اما در قراردادهای جدید هنوز آثار قراردادهای بیع متقابل را نداریم.

حسینی  با بیان روند کار در قراردادهای جدید نفتی گفت: امروز شرکت‌ها به سمت بیع متقابل نمی‌روند و طولانی شدن زمان بازگشت سرمایه را مطرح می‌کنند و اکنون به سمتی رفتند که طرف مقابل می‌گوید محل را کشف، استخراج و حتی فروش را خودم انجام می‌دهم و برای این سرمایه‌گذاری یک تعداد بشکه از زمان استخراج و فروش به شما تحویل می‌دهم که مجلس تصویب کرده و اجرا می‌شود.

در حوزه سرمایه‌گذاری نفت اشتباه عمل کرده‌ایم

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان تصریح کرد: در قراردادهای (IPC) «آی پی سی» نگاه مجلس این است که در این قراردادها نفع زیادی برای طرف مقابل وجود دارد و هرچند امروز ما نیازمند هستیم، اما شکی نیست که در حوزه سرمایه‌گذاری نفت اشتباه عمل کرده‌ایم و تنها ۵۰ درصد آن مربوط به کمبود منابع است و ۵۰درصد آن ناشی از مدیریت غلط است.

وی گفت: امروز نگاه به «آی پی سی» در حوزه اکتشاف نفت را باید تغییر دهیم چراکه نیاز به اکتشاف نداریم و میدان‌های مشترک شناسایی شده و نیازی به سرمایه گذاری برای اکتشاف در حوزه‌های مشترک نداریم و قراردادهایی که جدیدا منعقد کرده اند میدانی است که ریسکی ندارد، هنر سرمایه‌گذاری این است که ریسک‌پذیری داشته باشد و در جایی که اطمینان از وجود نفت هست دیگر ریسکی وجود ندارد و اینجاست که نگرانی برای آینده به‌وجود می‌آید.

منافع میان‌نسلی خود را به تاراج نگذاریم

حسینی افزود: وقتی مکان اکتشاف مشخص است نیاز به اکتشاف نیست و طرف مقابل هزینه‌ای صرف اکتشاف نمی‌کند و با هزینه اندکی به نفت می‌رسد و این درحالی است که سالیان سال این نفت را می‌برد و از این‌رو قرارداد را بالای ۲۵ سال می بندد، آنچه که مشهود است اینکه شرایط اقتصادی ما آنقدر بحرانی نیست که منافع میان‌نسلی خود را به تاراج بگذاریم برای اینکه مشکلات امروز کشور را حل کنیم؛ و اعتقاد ما این است که نفت یک سرمایه میان‌نسلی محسوب می‌شود نه درآمد، و اجازه نداریم آن را برای مشکلات کنونی کشور هزینه کنیم.

نمایندگان مجلس به الگوی قراردادهای جدید نفتی دسترسی ندارند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: آنچه در این قراردادها مورد گلایه است نبود شفافیت است که متاسفانه الگو را در دسترس قرار نمی‌دهند و هیچ‌یک از نمایندگان مجلس الگوی کلی را ندارند و الگو را باز نمی‌گذارند، البته شاید عده‌ای به‌گونه‌ای ویژه و خارج از روال عادی به آن دسترسی پیدا کرده باشند اما امکان اینکه در دسترس همه قرار گیرد وجود ندارد.

انعقاد قراردادهای جدید نفتی ناشی از عدم سلامت در حوزه نفت کشور است

وی با اشاره به حمایت های مجلس از دولت گفت: درصورتی که شفافیت در امور باشد مجلس راحت‌تر می‌تواند کمک کند، اینکه پشت درهای بسته مجوز بگیرند ضعف است، همانطور که شاهد بودید دولت گفت ما گرفتار هستیم و مجلس بلافاصله برای نخستین بار در مدت ۱۰۰ سال بودجه‌ریزی، ۴۰ هزار میلیارد تومان اجازه فروش اوراق قرضه داده و برای نخستین بار است که بعد از انقلاب برای گرفتن وام خارجی، مجلس اجازه می‌دهد.

حسینی خاطر نشان کرد: با وجود این نگاه و عدم شفافیت، احتمال نگرانی و خطر تکرار قرارداد کرسنت و امثال آن وجود دارد؛ و اگر بیش از مدت‌هایی که مطرح شده قرارداد منعقد شود، معتقدیم که در حوزه نفت کشور سلامت حاکم نیست.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0