منو

محرومیت در مهر m2 m1

صبح امروزخیابان‌های سراسر کشور میزبان هیاهوی کودکان ایران زمین خواهند بود، باز هم مهر آمد و سال تحصیلی ۱۳٫۵ میلیون دانش‌آموز و بهار تعلیم و تربیت از راه رسید تا بار دیگر معلمان و دانش‌آموزان دست در دست یکدیگر برای دستیابی به ایرانی پیشرفته تلاش و کوشش کنند.

سال تحصیلی ۹۵-۹۶ به صورت رسمی از امروز شنبه سوم مهر آغاز می‌شود و ۱۳٫۵ میلیون دانش‌آموز ایرانی در سراسر کشور به مدارس وارد می‌شوند همچنین ۱۰۷ هزار واحد آموزشی میزبان دانش‌آموزان کشور هستند.

 

** روند ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس/۲۱۰ هزار دانش‌آموز هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند

به گزارش تسنیم، طبق اعلام علی زرافشان رئیس ستاد پروژه مهر وزارت آموزش‌وپرورش تا روز پنجشنبه اول مهر ماه سال ۹۵، ۷ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۱۴۲ دانش آموز در دوره ابتدایی ثبت‌نام کردند که این تعداد در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۰ هزار نفر افزایش داشته است.

در دوره متوسطه اول سه میلیون و ۲۰ هزار و ۴۷۶ دانش‌آموز ثبت‌نام کردهند که در مقایسه با سال گذشته ۳۴ هزار دانش‌آموز کمتر است، دوره متوسطه دوم تا روز ۲۹ شهریور یک میلیون و ۹۸۷ هزار ۴۳۷ دانش‌آموز ثبت‌نام کردند و با توجه به ورودی‌های پایه دهم این جمعیت به بیش از دو میلیون و ۵۰ هزار دانش آموز افزایش یافته است که در مقایسه با سال گذشته هنوز ۱۸۰ هزار دانش‌آموز ثبت نام نشده‌اند و امیدواریم طی هفته‌های آینده این تعداد به میزان سال‌های قبل برسد.

 

** کتاب‌های درسی اول مهر توزیع می‌شود

امسال ۱۳۴ میلیون جلد کتاب درسی تولید و در استان‌های کشور توزیع شده است و برای پایه دهم که امسال اولین سال بازگشایی این پایه است بالغ بر ۱۴۰ عنوان کتاب جدید تألیف تهیه شده است. دانش‌‌آموزان دوره ابتدایی و هنرستانی، کتاب‌های درسی خود را در روز اول مهر از مدارس دریافت می‌کنند و سایر دانش‌‌آموزان نیز کتاب‌های درسی خود را از کتاب فروشی‌ها تهیه کرده‌اند.

 

** ورود ۲۶ هزار معلم جدید به مدارس

۹۴۷ هزار معلم در سطح مدارس کشور آماده استقبال از دانش‌آموزان هستند و امسال ۲۶ هزار معلم جدید به مدارس کشور وارد می‌شوند که ۲۲ هزار نفر از میان دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان و حدود ۴ هزار نفر از میان پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش هستند از این تعداد ۱۳ هزار معلم به دوره ابتدایی وارد می‌شوند.

 

** مدارس روستایی و داستان محرومیت‌ها

ماجرای تحصیل دانش‌آموزان روستایی،‌عشایری و کودکان کار قصه پرغصه خود را دارد. دانش‌آموزان مناطق روستایی و عشایری باید با به جان خریدن محرومیت‌ها و تحمل سختی‌ها به تحصیل بپردازند، طی کیلومتر‌ها مسیر برای رسیدن به مدرسه، کمبود امکانات آموزشی در مدرسه، تحصیل در مدارس فرسوده و کپری و اقامت در مدارس شبانه روزی تنها بخشی از سختی‌های تحصیل در مناطق محروم کشور است.

سختی دوران تحصیل، شرایط فرهنگی حاکم و وضعیت اقتصادی خانوارها منجر به ترک تحصیل دانش‌آموزان روستایی پس از پایان دوره ابتدایی یا متوسطه اول می‌شود و این وضعیت در میان دختران دانش‌آموز بیشتر محسوس است، شرایطی که علی اصغر فانی وزیر آموزش وپرورش در رابطه با آن عنوان می‌کند: خانواده‌ها نسبت به تحصیل دانش‌آموزان به ویژه دختران ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته توجه داشته باشند و تلاش آموزش و پرورش براین است که هیچ دانش‌آموزی به دلیل نبود امکانات از تحصیل بازنماند.

از سوی دیگر برخی مدارس روستایی قدمت بسیار بالایی دارند و هر لحظه امکان فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد. طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش یک سوم مدارس کشور تخریبی هستند و بیشترین مدارس تخریبی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند به گونه‌ای که حدود ۱۸ هزار کلاس درس در این استان وجود ارد که ۶ هزار کلاس درس تخریبی است.

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/07/02/1395070215444566587315210.jpg

** کودکان کار را دریابید

کودکان کار نیز که عمدتاً در مناطق شهری ساکن هستند، طعم محرومیت در تحصیل را به خوبی چشیده‌اند. شرایط اقتصادی حاکم بر برخی خانواده‌ها منجر به بازماندن دانش‌آموزان از تحصیل و پیوستن آنها به گروه کوکان کار می‌شود.

با آمدن مهر و هیاهوی دانش‌آموزان در مسیر مدرسه،کودکانی هستند که در خیابان‌های شهر بساط کار و کاسبی خود را پهن کرده‌اند و حتی آمدن مهر نیز باعث نمی‌شود تا دغدغه نان و معیشت آنها اندکی کمرنگ شود.اول مهر برای این کودکان با کیف و کفش نو، کتاب و دفتر جدید و شوق رفتن به پایه تحصیلی بالاتر همراه نیست.

اگر چه طبق قوانین کشور تحصیل تا پایان دوره عمومی (متوسطه اول یا همان راهنمایی سابق) اجباری است اما بسیاری از دانش‌آموزان برای کمک به خانواده و کاستن از بار هزینه‌ها از همان دوره ابتدایی ترک تحصیل می‌کنند.

طبق اعلام یکی از دانشجویان فعال در جمعیت خیریه امام علی که در بحث آموزش کودکان کار فعالیت می‌کنند: کودکان کار تحت پوشش که در محلات خاک سفید،‌دروازه غار و فرحزاد ساکن هستند در حال استثمار هستند. ۷۰ تا ۸۰ درصد این کودکان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که پدر و مادر ۱۱ فرزند دارند و آنها را برای کارکردن به خیابان‌ها می‌فرستند و نگاه پدر به این صورت است که فرزند حتی سه تا ۴ ساله باید برود و خودش نان خودش را در بیاورد و اگر باندی هم وجود دارد پدر خانواده رئیس باند است.

مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش طی سال‌های گذشته از همکاری با یکدیگر برای حمایت اقتصادی از کودکان کار خبر دادند اما سرنوشت این حمایت‌ها مشخص نشد.طبق تفاهم‌نامه‌ میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت کار قرار بود از خانواده‌هایی که به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی مانع از ادامه تحصیل فرزندانشان می‌شوند، حمایت‌هایی صورت بگیرد.

البته در بحث حمایت از تحصیل کودکان کار شاهد افتتاح نخستین مدرسه کودکان کار با نام رویش با مشارکت شهرداری تهران در منطقه دروازه غار تهران بودین که حدود ۱۷۰ کودک کار در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

و در آخر نباید نسبت به این سخنان علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بی‌تفاوت باشیم: با تمام تلاش‌ها و پیشرفت‌های حاصل شده واقعیت این است که هنوز هم تعدادی از کودکان بخصوص کودکانی که در شرایط سخت زندگی می‌کنند به دلایل مختلف موفق به اخذ شناسنامه و اوراق هویتی نشده و وضعیت آموزش آنها معلوم نیست. تعدادی از کودکان لازم‌التعلیم وارد مدارس نشده و یا قبل از پایان دوره ابتدایی از چرخه آموزش خارج می‌شوند و همه اینها به آمار بی‌سوادان اضافه می‌شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0