منو

اگر وعده وزیر سابق نبود، بدهی‌مان یک میلیارد تومانی نمی‌شد!

با وجود آغاز سال تحصیلی جدید، در استان کهگیلویه و بویراحمد و در شهرستان بویر احمد آب لوله کشی ۴۰ مدرسه به دلیل داشتن بدهی ۸۵۰ میلیون تومانی قطع است. این موضوع در حالی است که رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویر احمد معتقد است، استاندار در این قضیه کم لطفی می‌کند و استاندار هم می‌گوید، محدودیت‌های قانونی امکان ورود مستقیم او به موضوع را نمی‌دهد. به گزارش «تابناک» در روزهای گذشته، خبری مبنی بر قطعی آب ۴۰ مدرسه در شهرستان بویراحمد منتشر شد که در آن «سید علی‌اکبر هاشمی» رئیس آموزش و پرورش این شهرستان بر بدهی ۷۰۰ میلیونی آب و لزوم همکاری مسئولین برای حل آن تأکید داشت و از سویی نیز «سید موسی خادمی» استاندار کهگیلویه و بویراحمد، وجود برخی مشکلات قانونی را مانعی برای ورود مستقیم خود به این مشکل و برطرف کردن آن عنوان کرد.
جدا از خبر قطع شدن آب ۴۰ مدرسه شهرستان بویر احمد و بدهی ۷۰۰ میلیونی اداره آموزش و پرورش این شهرستان به سایر ادارات دولتی، ابهاماتی که در این باره وجود داشت این بود که اولاً چرا فقط این مشکل در یک شهرستان کشور وجود دارد؟ ثانیاً چرا تا کنون برای حل آن اقدام قابل ذکری انجام نشده و دیگر اینکه چرا مسئولین برای حل مشکل نمی‌توانند به یک نقطه اشتراک برسند؟
در همین رابطه، «سید حمدالله خواهش نیک»، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به «تابناک» گفت: نخست اینکه در سال جدید به جمعیت دانش آموزی شهرستان بویراحمد حدود ۴۰۰۰ دانش آموز اضافه شده است، حال آنکه فضا و امکانات موجود در این منطقه پاسخگوی این حجم از دانش آموز نیست، به ویژه آنکه بسیاری از مدارس شهرستان نیز از نظر مالی با مشکل رو به رو هستند.
«خواهش نیک» در مورد بدهی ۷۰۰ میلیونی مدارس بویر احمد به اداره آب و فاضلاب و قطع آب این مدارس آن هم در آستانه بازگشایی مدارس افزود: ما در استان ۱۴۷ هزار دانش آمور در ۱۳ منطقه داریم و تنها در شهر یاسوج با مشکل قطعی آب رو به رو هستیم.
رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان همچنین در مورد اظهارات استاندار استان مبنی بر مشکلات قانونی برای ورود به موضوع گفت: آقای استاندار معتقد است بخشنامه‌ای مبنی بر بخشش هزینه حامل‌های انرژی وجود ندارد ولی عرف ایجاب می‌کند که روز اول بازگشایی مدارس آب، برق و گاز هیچ مدرسه‌ای قطع نشود.
این مقام مسئول در مورد چرایی بروز مشکل ذکر شده افزود: قبلاً دولت یک مصوبه داشت که بر اساس آن همه مدارس می‌توانستند تا ۵۰ درصد در هزینه‌های خود تخفیف بگیرند اما اکنون این مصوبه وجود ندارد. جدا از این موضوع شهر یاسوج، یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری استان است که بخش زیادی از گردشگران آن در مدارس اسکان داده می‌شوند و این موضوع به افزایش هزینه‌ها منجر می‌شود، چون پولی که گردشگران می‌دهند به حساب خزانه پرداخت می‌شود.
فارغ از اظهارات رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویر احمد، در همین باره «سید علی‌اکبر هاشمی»، رئیس آموزش پرورش شهرستان بویر احمد گفت: این بدهی‌ها به بازه زمانی شش سال گذشته بازمی‌گردد و دلیل آن هم این است که در دولت قبل وزیر آموزش و پرورش به همه مدارس در قالب بخشنامه دستور داد هزینه‌های انرژی را پرداخت نکنید تا ما خودمان با وزرای مربوطه تسویه حساب می‌کنیم ولی این کار را نکردند.
هاشمی در مورد جزئیات بدهی مدارس این شهرستان به سایر ادارات دولتی افزود: ما الان ۲۵۰ میلیون بدهی آب بها و ۶۰۰ میلیون بدهی حق امتیاز آب و از سویی نیز ۶۰ میلیون تومان بدهی گاز و ۱۰۰ میلیون تومان هم بدهی برق داریم. البته ادارات گاز و برق با ما همکاری می‌کنند ولی شرکت آب شهرستان در آستانه سال جدید آب ۴۰ مدرسه ما را قطع کرده است.
رئیس آموزش و پرورش بویراحمد در مورد این پرسش که اگر مشکل مطرح شده بخاطر دستورالعمل وزیر دولت قبل باشد، باید این مشکل فراگیر باشد نه اینکه فقط یک شهرستان کشور با آن مواجه شود، گفت: مدارس دیگر شاید وضعیت شان بهتر باشد. آنها شاید بتوانند از راه‌های مختلف اعتبار جذب کنند ولی شهرستان ما جمعیت زیادی ندارد. کمک‌های مردمی به مدارس ما خیلی کم است و از سویی نیز سرانه مدارس بسیار اندک و ناچیز است.
جدا از این مشکلاتی که ما داریم به این نکته هم دقت کنید که اکثر مدارس کشور و استان با این مشکل مواجه هستند ولی مشکل آن‌ها همانند بدهی ما در بخش برق و گاز است که ادارات مربوطه بدهی خود را طلب نکرده‌اند.
هاشمی در مورد این موضوع که چرا در سال‌های گذشته مدیران مدارس اقدام به تسویه و صفر کردن حساب خود نکرده‌اند تا این بدهی‌ها افزایش پیدا نکند، خاطرنشان کرد: ما یک مصوبه داریم که وقتی مدارس می‌خواهند اسناد را تحویل دهند، در گام اول باید حامل‌های انرژی را پرداخت کنند. اما چون مدارس ما سرانه کافی و منبع درآمد مشخص ندارند، نتوانسته‌اند بدهی خود را پرداخت کنند. وقتی یک مدرسه هزینه سالیانه‌اش ۶ میلیون ولی سرانه ۶ ماه آن ۳۰۰ هزار تومان است، مدیر مدرسه چگونه بدهی خود را تسویه کند؟

رئیس آموزش و پرورش بویراحمد در مورد این نکته که اسکان تابستانی برای شما یک فرصت است تا بتوانید درآمدزایی کنید و از آن در جهت بر طرف کردن مشکلات مالی استفاده کنید، گفت: کاش اصلاً اسکان در مدارس وجود نداشت. ما در جلسات اسکان بارها گفته‌ایم که این روند را متوقف کنید چرا که اسکان تابستانی همیشه خسارات جبران ناپذیری به مدارس ما وارد می‌کند. شما حساب کنید یک خانواده ۱۰ نفره در ایام تابستان یک کلاس را شبی ۲۰ هزار تومان اجاره می‌کنند، ولی در آن بازه زمانی فقط ۲۰ هزار آب مصرف می‌کنند. ضمن اینکه این مبلغ مستقیم به‌ حساب وزارتخانه واریز می‌شود و در مسیر بازگشت درصدی را وزارتخانه، درصدی را اداره کل استان و درصدی را هم کمیته اجرایی اسکان برمی‌دارند. در نهایت نیز مبلغ ناچیزی به مدارس می‌رسد که حتی هزینه خسارت‌ها را هم در نمی‌آورد چه برسد به اینکه با آن بخواهیم پول آب را پرداخت کنیم.
هاشمی در مورد راهکار پیشنهادی برای حل مشکل و ممانعت از قطعی آب مدارس شهرستان در زمان بازگشایی مدارس نیز گفت: استاندار ما می‌گوید ساختارهای قانونی اجازه ورودش به مشکل و صفر کردن بدهی را نمی‌دهد. من از شما می‌پرسم چطور در استان ایلام و استان کردستان که من با مسئولین آنها ارتباط دارم، استاندارها توانستند به بدهی مدارس ورود کنند و آنها را صفر کنند؟
بر اساس آنچه آمد می توان موضوع بدهی مدارس شهرستان بویراحمد را به سایر شهرستان ها و استان های کشور تعمیم داد. مشکلی که گویا هنوز برای آن در وزات آموزش و پرورش راهکار منطقی و اصولی سنجیده نشده است. در این بین، باید از شرکت آب و فاضلاب شهرستان بویراحمد تشکر کرد که با سخت گیری اخیر خود سبب شده است تا مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد و به دنبال آن مسئولان ارشد آموزش و پرورش کشور نسبت به جدی بودن این مشکل حساس شوند. البته باید منتظر بود و دید مسئولین وزارت آموزش و پرورش برای رهایی از مشکل بدهی های آب، برق و گاز چه راهکار عملیاتی انجام خواهند داد؟ آیا مسئولین کنونی هم مانند مسئولین پیشین به وعده و عید بسنده می کنند یا خیر؟

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *