منو

%d8%aa%d9%88%da%a9%d9%84%db%8c

بخش دوم از نشست مطبوعاتی روز شنبه ۲۰ شهریور دکتر احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت با خبرنگاران

o آقای دکتر آیا به مراحلی از تحقیقات دست پیدا کردید یا هنوز در اول کار هستید؟
-: هم اکنون در حال جمع آوری اطلاعات هستیم. پنجشنبه گذشته یکسری اسناد به طور مفصل به دستمان رسید که در حال بررسی بر روی آن اسناد هستیم.
o چرا روی پرونده حقوق های نجومی به اندازه پرونده شهرداری ورود نکردید؟
-: در مورد حقوق های نجومی، موضوع خیلی شفاف بود. من خودم اولین کسی بودم که در مجلس به این موضوع اعتراض کردم. برای مثال در آن ایام من از رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی علت دریافتی بالای ایشان را جویا شدم و پس از آن با دفتر معاون اول رئیس جمهور تماس گرفتم و شرح ماوقع را به ایشان دادم و گفتم که فلانی برای خودش ۱۷۵ ساعت اضافه کار رد می کند در حالیکه کل ساعات کار معاونت ۱۷۶ ساعت است این به معنای این است که ایشان دو شیفت در روز کار می کنند که درست نیست. ضمنا ۱۷۵ ساعت اضافه کار را باید ضربدر ۴۰% کنیم تا میزان اضافه کاری ایشان بدست بیاید و همانطور که می بینید رقم بسیار بالایی می شود. بعد از گذشت ده روز از بررسی های من در این موضوع فیش حقوقی رئیس بیمه رسانه ای می شود. همانگونه که مشاهده می کنید در پرونده فیش های نجومی موضوع روشن بود و ما بر روی طرز برخورد با موضوع کار می کردیم. اما در پرونده شهرداری موضوع مبهم است و از نیت شخصی که این مطالب را در سایت منتشر کرده است با خبر نیستیم. ما در ابتدا می بایست موضوع را روشن کنیم و بعد از آن در صورت مقصر شدن شخص یا اشخاص، جامعه به مجازات آن خواهد پرداخت که این مجازات می تواند از ملامت اجتماعی تا زندان و تعقیب قضایی و کیفری باشد.

o با توجه به اینکه همیشه مسائل مالی شهرداریها چه در دوره آقای احمدی نژادو چه قالیباف با حرف و حدیث هایی همراه بوده است و اینکه خود شما هم در این زمانها نماینده ملت بودید چرا هیچگاه به تحقیق و تفحص و زیر سوال بردن ماجرا اقدام نکردید و هیچ انتقادی هم از آن نداشتید و سوال دیگر اینکه آیا قبل از علنی شدن ماجرای املاک شهرداری اطلاعاتی در این زمینه داشتید؟
-: نه نداشتم- یکی از روزنامه نگاران شرق هم این انتقاد را به من نمود و من از ایشان خواستم تا به دفترم تشریف بیاورند تا علت را به طور کامل به ایشان توضیح دهم. ضمنا نمی خواهم با بیان مطالبی که خواهم گفت خود را توجیه کنم. اینکه ما به عنوان نماینده مردم می بایست به امور شهرداری ها هم رسیدگی می کردیم توقع درستی است اما کامل نیست علت آن هم به دو چیز برمیگردد. نکته اول اینکه من شورای شهر را، که متشکل از نمایندگان مردم هستند، و حق نظارت، استیضاح و سوال از شهرداری دارند ناظر بر شهرداری می دانم. ترکیب شوراها هم ترکیب قابل قبولی است خصوصاً شورای اخیر که اعضای آن از هر دو جناح تشکیل شده است. نکته دیگر اینکه در آن زمان بنده به عنوان نماینده ناظر بر دولت بودم و متأسفانه دولت قبل هم آنقدر مساله داشت که ما نمی توانستیم جز دولت به مسائل دیگری همچون شهرداری هم رسیدگی کنیم. البته من باید به این مساله هم توجه می داشتم و نداشتم که این از ضعف بنده به شمار می رود. اما در حال حاضر من دیگر نماینده مجلس نیستم که بخواهم مسئول و همه کاره امور دولت باشم و بر آن نظارت کنم. پس دیده بان شفافیت و عدالت را تأسیس کردم و ادعا کردم که می خواهم در زمینه های شفاف سازی و دفاع از حقوق شهروندی فعالیت کنم. پس حالا دیگر شهرداری و دولت برای من تفاوتی نمی کند و باید به هر دوی آنها نظارت داشته باشم تا حقی ضایع نشود و قانونی شکسته نشود.
o آقای توکلی در موضوع فیش های حقوقی مشاهده می کنیم هیچ محدودیتی برای رسانه ها وجود نداشت و رسانه ها توانستند به هر طریقی اخبار را پوشش داده و فضاسازی کنند اما در مورد املاک نجومی ،بنابر نقل قول رسانه ها از اعضای شورای شهر، رئیس قوه قضائیه دستور منع تعقیب موضوع توسط رسانه ها را می دهد .این برخورد دوگانه را در مورد مساله شهرداری و شورای شهر هم می توانیم مشاهده کنیم بدین صورت که اعضای شورای شهر از اظهار نظر در مورد این مساله و رسانه ای کردن موضوع منع شدند اما دو روز بعد از این جریان برخی رسانه های اصولگرا درباره اعتراض اعضای اصلاح طلب شورا نسبت به واگذاریها خبرسازی کرده و مقامات قضایی نیز هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان ندادند. این دوگانگی را چگونه توجیه می کنید؟ نکته دوم اینکه شما در حالی به این موضوع ورود کردید که اعضای شورای شهر نمی توانند اطلاعات کافی از شهرداری بدست بیاورند. چطور یک نهاد نظارتی که بر اساس قانون حق نظارت دارد نمی تواند این کار را انجام دهد ولی شما می توانید؟ آیا این تناقض نیست؟
-: اول راجع به دوگانگی عرض کنم. متاسفانه یکی از ایرادات موجود در کشور که موجبات رشد فساد را هم فراهم آورده است، برخورد جناحی با مساله فساد است. هنگامی که این کار صورت گرفت فاسدان جناح اصولگرا در پشت جناح متبوع خود قرار گرفته و اهداف خود را پیش می برند و فاسدان جناح اصلاح طلب نیز به همین صورت اقدام می کنند. به نظر من نه اینها اصولگرا هستند و نه آنها اصلاح طلب؛ بلکه بهترین واژگانی که می توان برای آنها بکار برد القاب دزد و سوء استفاده گر است. به نظر من قوه قضائیه نمی تواند به شورای شهر بگوید که شما در اینباره صحبت نکنید و اگر هم گفته باشد اشتباه کرده است. زیرا هرکس موظف به انجام وظیفه خود به بهترین نحو است. البته می تواند بگوید افترا نزنید. اما هنگامی که رسانه ای سندی ارائه می دهد که در این سند ادعا شده است که مدیران ارشد یک دستگاه حکومتی از موقعیت خود سوء استفاده کرده و اموال بیت المال را به ناحق به یغما بردند در ابتدا می بایست بررسی شود که آیا افراد مذکور چنین عملی را انجام داده اند یا خیر؟ اگر چنین عملی صورت گرفته باشد دیگر افترا نیست بلکه نام اطلاع رسانی به خود می گیرد.
ابتدا قوه قضائیه به آن رسانه اعتراض کرد که چرا شما نامه محرمانه را در سایت گذاشتید. فرض می کنیم که نامه بدرستی محرمانه شده باشد. واقعا رسیدگی به عمل مدیران بلندپایه ای که امانتدار مردم تلقی می شوند و به این امانات دست درازی می کنند مهمتر است یا نقد کسی که این اطلاعات را در اختیار عموم قرار داده است؟ تا این قسمت از قضیه مطمئنیم که این عمل صورت گرفته است زیرا اعضای شورای شهر هم تنها به مخدوش بودن سند اذعان داشتند نه باطل بودن آن. یعنی درست و نادرست درهم آمیخته شده است. در این مرحله دادگاه می بایست اقدام به بررسی اسناد می نمود و درستی و نادرستی آنها را جزء به جزء بررسی می کرد و پس از مشخص شدن حقیقت و تعقیب متخلفین و برائت از غیرمتخلفین سایت افشا کننده را مورد بازخواست قرار می داد مبنی بر اینکه چرا به بی گناهان اتهام زده است؟ در آن صورت طبق قانون اگر ثابت شود که رسانه از خلاف واقع بودن بخش هایی از اسناد مطلع بوده و قصد اضرار به غیر(بردن آبروی دستگاه یا شخص) داشته است مجرم شناخته خواهد شد و در غیر اینصورت حتی اگر برخی از اطلاعات هم به غلط منتشر شده باشد و ثابت شود که رسانه قصد اضرار به غیر نداشته است مجرم قلمداد نخواهد شد.
قبول دارم از لحاظ رسانه ای نوع رفتار صورت گرفته با حقوق های نجومی و املاک نجومی با هم سازگار نیستند. البته من اهمیت حقوق های نجومی را بیشتر از موضوع اخیر می دانم زیرا در مورد اول یک احساس عمومی نسبت به این قضیه ایجاد شد آنهم به این دلیل است که بخش از اقشار جامعه ما را کارمندان تشکیل می دهند و مفهوم حقوق گرفتن را درک می کنند . هنگامیکه می شنوند یک مدیر ۵۷ میلیون تومان حقوق می گیرد وضعیت خود را با آن مدیر مقایسه می کنند. این موقعیت که شاید دیگر هم تکرار نشود بهترین موقعیتی بود که دولت سخت ترین برخوردها را با این مساله انجام دهد. آنهم به این علت که از حمایت و اطاعت تمام مردم برخوردار بود. اگر این اقدام به درستی صورت می گرفت قدم های بعدی مانند مبارزه با وابسته سالاری که نوع برجسته ای از فساد است راحت تر برداشته می شد. دولت خوب شروع کرد اما هنوز هم آنرا تمام نکرده است و به نظر من هنوز هم فرصت دارد و باید از آن استفاده کند.

o شما تنها چهره اصولگرایی هستید که نسبت به املاک نجومی واکنش نشان داده است در حالیکه سایر چهره های اصولگرا و رسانه هایشان در این رابطه ساکت بودند اما سکوت اصوالگرایان را در مورد فیش های حقوقی نمب بینیم این رفتار دوگانه جناح متبوع خود را چگونه توجیه می کنید؟
-: من توجیه نمی کنم. به شما هم می گویم مسأله را سیاسی نکنید. اگر کسی بدجنسی کرد و یک بلیه پنهان نظام را افشاء کرد ما باید برویم و سر بدجنسی شخص بحث کنیم یا آنکه بلیه را درمان کنیم؟من خواهشم این است کمک کنید تا مبارزه با فساد سیاسی نشود. البته بستر آن سیاسی است ولی ما می توانیم کمک کنیم سیاسی نشود. شما سوابق مرا می دانید. در مجلسهای هفتم، هشتم و نهم چه کسی بیش از همه به عملکرد آقای احمدی نژاد خرده می گرفت؟ این درحالیست که من جزء اولین کسانی بودم که در انتخابات سال ۸۴ به نفع ایشان بیانیه صادر کردم. بهتر است همه ما اینگونه عمل کنیم. ما یکسری تعلقات ملی، دینی و مردمی داریم که مربوط به همه افراد می شود و خیلی هم اهمیت دارد و یکسری تعلقات هم مانند تعلقات جناحی وجود دارد که در ذیل این تعلقات تعریف می شود. من هم مانند شما روزنامه نگار هستم. ما می دانیم چگونه با مقدمه و موخره چیدن امری را قلب کنیم. اما توصیه من این است که هیچوقت این کار را انجام ندهیم خصوصاً در امر مباره با فساد.

o آیا پس از رسیدن به نتیجه در این پرونده اسامی متهمان و متخلفان را ذکر خواهید کرد؟
-: اگر یقین کنیم که به نتیجه رسیدیم نام تمام آنها را افشا خواهیم کرد و اگر لازم باشد به دادگاه هم خواهیم رفت و از خود دفاع خواهیم کرد.

o آیا این بحث مقدمه ای بر رسیدگی به سایر بحث های دیگر شهرداری مانند واگذاری های ۲۰۰۰ میلیاردی به یک نهاد خاص خواهد بود؟
-: نمی دانم- بستگی به روند تدارکاتیمان دارد. زیرا شهرداری نهاد وسیعی است و پرداختن به مسائل آن هم زمان بر است ولی حسب مورد و برنامه ای که برای سال ۹۵ در نظر گرفتیم ممکن است برخورد کنیم. فعلا در این دوره تنها به واگذاری املاک پرداخته می شود.
o آقای دکتر انتظار صریح جنابعالی به عنوان رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت از دولت چیست؟ آیا به نظر شما دولت کسانی را که فیش های نجومی گرفتند به دستگاه قضا معرفی می کند و یا صرفا به عزل یا نام بردن اسامی آنها اکتفا می نماید؟
-: از لحاظ حقوقی استدلال من این است که تمام این دریافتها غیرقانونی بوده است. در ماده ۷۴ قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است: جهت هماهنگی پرداخت ها و تعیین سقف پرداخت، شورایی به نام شورای حقوق و دستمزد تشکیل می شود که رئیس آن معاون اول رئیس جمهور بوده و دو وزیر از دولت به همراه دستگاه متقاضی افزایش دستمزد عضو این شورا می باشد. این شورا موظف است اضافه دریافتی دستگاه ها را ،چه مشمول قانون خدمات کشوری باشند و چه نباشند، تصویب کند. سپس در این ماده آمده است؛ اگر پرداخت قانونی دستگاهی به روش های دیگری جز روش های اشاره شده باشد می بایست آن دستکاه از شورا اجازه گرفته و درخواست خئد را به امضای رئیس جمهور برساند. ضمنا اگر قانون هم به دستگاه دیگری اجازه داد که افزایش پرداخت از طریق مقررات دیگری وضع شود آن دستگاه می بایست اجازه افزایش پرداختی خود را از این شورا اخذ کند.
o آیا رویکرد دولت را در زمینه فیش های حقوقی تساهل و تسامح می بینید یا خیر؟ و همانطور که می دانید در آستانه انتخابات ۹۶ هستیم این حالت دو قطبی ایجاد شده در جامعه را چگونه ارزیابی میکنید ؟
-: این بحث از جمله بحث های سیاسی این زمینه است که من فکر میکنم که در مورد فیش های نجومی اگرآقای روحانی برخورد قاطع میکرد ( و هنوز هم وقت آن را دارد ) ، در دوره بعد رئیس جمهور میشود و حقش هم هست که بشود .اگر مبارزه نکند ممکن است مبارزه را از دست بدهد . من افتخار میکنم که آقای روحانی با فساد مبارزه کرده و علمدار این حرکت شود . اگر رئیس جمهوری به مهمترین مسأله نظام که همان فساد است بپردازد انسان لایقی خواهد بود ولو ضعف-های دیگری داشته باشد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0