منو

۷ پیشنهاد الگوی اسلامی پیشرفت برای رفع نقایص برنامه ششم

با توجه به نقایص متعدد برنامه ششم توسعه در توجه به مؤلفه‌های بومی پیشرفت، دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،‌ از الحاقیه پیشنهادات مشخص الگو برای برنامه ششم رونمایی کرد. متن این الحاقیه از این قرار است:

در راستای تحقق گام اول تغییرات در نظام برنامه‌ریزی کشورمبتنی بر مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی و با تکیه بر ۱۰ سال گفتمان‌سازی برای تبیین الگوی پیشرفت اسلامی، دستگاهها و سازمانهای ذیل موظف می‌شوند مأموریتهای مندرج در ماده واحده تثبیت رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظام برنامه‌ریزی را عملیاتی کرده و گزارش آن را در نیمه اول سال پنجم برنامه ششم برای بررسی و تکمیل در برنامه هفتم، در اختیار قوای سه‌گانه و نهادهای مرتبط با الگوی پیشرفت قرار دهند.

الف: برای بهبود فضای حاکم بر نهاد خانواده

۱- وزارت آموزش و پروش با همکاری شهرداریهای مناطق و حمایتهای وزارت مسکن و شهرسازی موظف هستند به منظور تقویت ماهیت محلات و تقویت نهاد خانواده رویکرد تمرکز مدارس در محلات را دنبال کنند.

۲- وزارت آموزش و پروش مکلف است به منظور تقویت سلول بنیادین جامعه اسلامی آموزشها و مهارتهای مرتبط با نهاد خانواده را در تمام پایه‌ها گسترش دهد.

تبصره: تدوین کتب آموزشی مربوطه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه با هماهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم انجام شود.

۳- سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف است به منظور تقویت نقش و حضور بانوان در نهاد خانواده، نسبت به تغییر قوانین اشتغال بانوان و آسان‌سازی این قوانین اقدام نماید و لایحه مربوط به قوانین اشتغال بانوان را تا پایان سال دوم برنامه برای تصویب به مجلس تقدیم کند.

ب: برای تحقق پیشگیری بنیادین اسلامی از جرم

۴٫ قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران موظف است برای جلوگیری از ایجاد و گسترش جرم از مجرای برنامه‌ها و قوانین مصوب با همکاری قوه مقننه، زمینه حضور کارشناسان حوزه پیشگیری از جرم را در جلسات کمیسیونها و صحن علنی مجلس فراهم آورد.

۵٫ قوه قضائیه جمهوری اسلامی موظف است به منظور گسترش فضای تصمیم‌سازی مبتنی بر پیشگیری بنیادین اسلامی از جرم به‌صورت فصلی در مورد زمینه‌های ساختاری، فرهنگی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی وقوع جرم گزارشهای راهبردی تفصیلی را منتشر کند.

ج: برای مقابله با فضای ترجمه‌گرایی در تدوین پایان نامه‌ها

۶٫ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی موظف است به منظور ارائه راه‌حلهای علمی برای مسائل مرحله دولت‌سازی اسلامی مرکز شناسایی، تفاهم و حمایت از نظام مسائل این مرحله را با تأکید بر استفاده از مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی ایجاد کند.

د: برای گسترش مقاومت اقتصادی

۷٫ سازمان اوقاف و امور خیریه مکلف است به منظور حل مشکلات معیشتی مردم و مقاوم‌سازی اقتصاد حداکثر تا ظرفیت ۱۰۰۰ خانوار به ایجاد محله‌های وقفی اقدام نماید.

تبصره: طراحی محله‌ها و معماری آن‌ها باید از اصول الگوی پیشرفت اسلامی تبعیت کند.

تذکر:

مأموریتهای تعریف شده در ماده واحده تثبیت رویکرد الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در نظام برنامه‌ریزی کشور؛ با هدف رفع تدریجی عدم توازنهای حاد فرهنگی در کشور تعریف شده‌اند و به استناد اسناد پشتیبان این ماده واحده، شناسائی٬ تبیین و رفع عدم توازنهای فرهنگی نقطه آغاز بسط «دولت اسلامی» در همه بخشها محسوب می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0