منو

زمزمه‌های فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال ۷۳ با هدف ارائه خدمت به‌ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت این روزها نه‌تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد. عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان سال‌هاست که مورد انتقاد است و این صندوق با ده‌ها شرکت زیرمجموعه از بانک تا پتروشیمی در ارائه خدمات قابل قبول به جامعه مخاطبانش توفیقی نداشته در حالی که سرمایه‌های این صندوق با کسر ۵ درصد از حقوق فرهنگیان و واریز ۵ درصد سهم دولت کسب شده است. انتخاب اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و بازرس از وظایف و اختیارات هیئت امنای صندوق ذخیره است و رئیس هیئت امنا وزیر آموزش و پرورش، نایب‌رئیس هیئت امنا معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و در این میان پنج نفر از فرهنگیان شاغل، بازنشسته یا متخصصان اقتصادی کشور به‌انتخاب وزیر آموزش و پرورش نیز به‌عنوان اعضای هیئت امنا انتخاب می‌شوند و تصمیمات صندوق ذخیره از سوی وزارت آموزش و پرورش تعیین می‌شود.

** اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان؟

به گزارش تسنیم، صندوق ذخیره در حالی با سرمایه‌ مادی فرهنگیان اقدام به فعالیت‌ اقتصادی می‌کند که به‌عنوان تاریکخانه وزارت آموزش و پرورش مشهور است و در رابطه با عملکرد مالی آن اما و اگرهای بسیاری مطرح است، اما و اگرهایی که بی‌پاسخ ماندن آنها منجر شده است تا طی ماه‌های اخیر اخبار متعددی از اختلاس تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان به گوش برسد. اخیراً خبری منتشر شده که از اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان توسط مدیرعامل آن و بازداشت وی خبر می‌دهد اما شهاب‌الدین غندالی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن رد خبر بازداشتش می‌گوید: برای پاره‌ای توضیحات درخصوص بانک سرمایه احضار شده بودم.

** سه‌هزار میلیارد تومان سرمایه بانک سرمایه در دست ۵ نفر

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان می‌افزاید: مجموعه معوقات بانک سرمایه ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که سه‌هزار و ۲۸۵ میلیارد آن دست ۵ نفر است و وثیقه‌های قوی گرفته نشده است و سه سال است تلاش می‌کنیم تا این پول بازگردد. به گزارش تسنیم،‌ یکی از مهم‌ترین محورهای تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از صندوق ذخیره مربوط به معوقات بانکی بانک سرمایه است. غندالی همچنین در هفته‌های اخیر با انتشار فیش حقوقی خود عنوان کرده بود: در سال ۹۲ معادل ۹ میلیون تومان، سال ۹۴ معادل ۱۱ میلیون و ۲۶۳ هزار تومان و سال ۹۵ معادل ۱۳ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان حقوق دریافت کرده است. جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به‌عنوان یکی از نمایندگان مصر به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان معتقد است: در صورت انجام تفحص، فسادهای مالی این صندوق نمایان خواهد شد و قطعاً ردی‌ از فیش‌های نجومی را در آنجا خواهیم داشت. چرا صندوق ذخیره که شرکت‌های بسیاری زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند، نتوانسته خدمات رفاهی قابل قبولی را به فرهنگیان ارائه کند و عمده خدمات این صندوق به ارائه کارت‌های متفاوت از صدرا تا حکمت خلاصه شده است که تمام این طرح‌ها نیز با شکست مواجه شده‌اند؟

** ۱۵۰۰ میلیارد تومان باید به خروجی‌های آموزش و پرورش بپردازیم

مدیرعامل صندوق ذخیره به این سؤال این‌گونه پاسخ می‌دهد: ۱۳۰۰ میلیارد تومان از سهام این صندوق در وثیقه بانک ملی است که نمی‌توانیم با آن سودسازی کنیم. در تلاش هستیم تا سرمایه‌های راکد صندوق را فعال کنیم و به‌سمت چرخه سودآوری بیاوریم، هم‌اکنون روند افزایش بازنشستگی را در آموزش و پرورش شاهد هستیم و تا سال‌های آینده ۱۵۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند که صندوق ذخیره فرهنگیان باید ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خروجی‌های خود پرداخت کند. وی ادامه می‌دهد: در سه سال اخیر دولت هیچ پولی به ما پرداخت نکرده است در حالی که دارایی ما چهارهزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و دولت ۷۰۰ میلیارد تومان به ما بدهکار است که اگر پرداخت می‌شد وضعیت مالی صندوق نسبت به گذشته بسیار بهتر بود.

** پاداش‌ها و حقوق‌های میلیونی در صندوق ذخیره

غندالی در خصوص پرداخت پاداش به هیئت مدیره می‌گوید: در سال ۹۱ پاداش هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان ۴صدم سود اعلامی یعنی معادل ۱۴۰ میلیون تومان برای ۵ عضو، در سال ۹۲، ۱۶۰ میلیون تومان برای ۴ نفر، در سال ۹۳، ۲۶۰ میلیون تومان برای ۷ نفر و در سال ۹۴ هیئت امنا پاداش پرداختی را صفر ریال تعیین کرده است. در پتروشیمی کیمیا حقوق مدیران زیر ۱۷ میلیون تومان است، در شرکت پتروفرهنگ و شرکت ساختمانی معلم مجموعه حقوق دریافتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان و در ماشین سازی اراک مجموعه حقوق دریافتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان است.

** ۲۵ شرکت زیرمجموعه صندوق ذخیره

به گزارش تسنیم، صندوق ذخیره فرهنگیان با حدود ۲۵ شرکت زیرمجموعه در بخش‌های مختلفی فعالیت می‌کند که عبارتند از گروه صنایع آموزشی با ۴ شرکت، خدمات رفاهی با سه شرکت، گروه انرژی با ۵ شرکت از جمله شرکت پتروشیمی خراسان، پترو فرهنگ و کیمیای پارس خاورمیانه، گروه صنعت با ۶ شرکت از جمله ماشین سازی اراک، گروه بورس، بانک و بیمه با ۷ شرکت از جمله بانک سرمایه و بیمه معلم. در حالی که صندوق ذخیره فرهنگیان با حدود ۲۵ شرکت زیرمجموعه به فعالیت‌ اقتصادی از صادرات، ساخت مسکن،‌ خرید و فروش سهام،‌ بورس، پتروشیمی، ماشین سازی و … مشغول است چرا مسئولان صندوق اعلام می‌کنند که برخی از شرکت‌های زیرمجموعه زیان‌ده هستند؟ آیا این ناشی از ضعف مدیریتی حاکم بر این مؤسسه است یا فعالیت ده‌ها شرکت در بخش‌‌های مختلف و نبود نظارت کافی منجر شده است تا فرصت مناسبی برای حیف و میل و سوءاستفاده از سرمایه‌های فرهنگیان ایجاد شود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0