منو

احتمال اعدام متهمان بزرگترین پرونده قاچاق کالا

سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان روز ۲۹ تیر از کشف بزرگترین محموله قاچاق کالا پس از انقلاب خبر داد و گفت: این محموله کالای قاچاق در قالب ۲۱۰ کانتینر به‌ارزش بیش از ۱۹۰ میلیارد تومان کشف و ضبط شد.
به‌گفته ملکی تعدادی شرکت صوری با شگردهای مختلف اقدام به جعل اسناد و قاچاق محموله‌های کلان کالا به کشور کرده‌اند. فرمانده انتظامی استان هرمزگان گفت بعد از کشف و توقیف ۱۱ کانتینر محموله قاچاق ظروف و لوازم خانگی، ادامه تحقیقات اطلاعاتی منجر به شناسایی ۲۱۰ کانتینر اجناس قاچاق شامل اسباب‌بازی، ظروف شیشه‌ای، لوازم خودرو و لوازم خانگی به‌ارزش بیش از ۱۹۰ میلیارد تومان شد. با هماهنگی مراجع قضایی ۱۷ قاچاقچی مرتبط با این پرونده که برخی از آنها در حال خروج و فرار از کشور بودند دستگیر شدند. همچنین ۲۳ فرد مرتبط با این پرونده که در دستگاه‌های مختلف حضور دارند نیز شناسایی شدند که به مراجع قضایی احضار شده‌اند.
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز در گفت‌وگو با تسنیم، درباره اینکه رسیدگی به این پرونده در اختیار تعزیرات قرار گرفته یا مرجع قضایی، گفت: با توجه به اینکه شیوه قاچاق کالا در این پرونده «سازمان‌یافته» تشخیص داده شده است، رسیدگی به پرونده به دادستانی بندرعباس سپرده شده است. با توجه به اینکه طبق قانون مجازات انفصال و حبس هم در انتظار این متهمان است، تعزیرات وارد رسیدگی نشده است.
حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای نیز در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا می‌شود قاچاقچیان را تحت عنوان اتهام «افساد فی الارض» محاکمه کرد یا خیر، گفت: برخی قوانین مربوط به قاچاق اعم از کالا و ارز حتماً نیازی به بازنگری دارد، اما معتقدیم اگر یک مجری قاطع وجود داشته باشد و از ظرفیت‌های قانون موجود به‌طور کامل استفاده کند دست ما زیاد بسته نیست. وی گفت: در قوانین مختلف از جمله قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و قانون اخلال در نظام اقتصادی، اگر قاچاق انجام شده تشکیلاتی و سازمان یافته باشد می‌توان برخی قاچاقچیان را تحت مفسد فی الارض محاکمه کرد. محسنی‌اژه‌ای نیز این پرونده را پرونده‌ای بسیار سنگین و سازمان‌یافته‌ دانست که قاچاقچیان و مأموران گمرک در آن دخالت داشتند. این در حالی است که سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان، از فردی به‌نام «م.ف.» که از بازاریان بزرگ تهران است، به‌عنوان بزرگ‌ترین مهره‌ این پرونده قاچاق یاد کرد که تاکنون جدای از ارزش ۱۹۰ میلیارد تومانی کالای قاچاق کشف‌شده، میلیاردها تومان اموال منقول و غیرمنقول این باند نیز کشف شده است. با توجه به «سازمان‌یافته» بودن این پرونده قاچاق، باید منتظر ماند و دید آیا دادگاه برای اولین‌بار کیفرخواستی تحت عنوان فسادفی‌الارض برای قاچاقچیان کالا هم درنظر می‌گیرد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0