منو

سلسله‌ پاداش‌های نجومی در شستا‏

در شرایطی که شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی معروف به شستا یک مجموعه دولتی زیر نظر وزارت کار به شمار می‌آید اما این مجموعه در مجامع شرکت‌های بورسی‌اش این روزها در حال پرداخت پاداش‌های نجومی به اعضای هیئت مدیره است، به طوری که تنها در۹ شرکت سیمانی‌اش که ۴۵ نفر عضو هیئت مدیره موظف دارد، در حدود یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان پاداش پرداخت کرده است. به نوشته روزنامه جوان، سازمان تأمین اجتماعی وظایف خطیری را در حوزه درمان و تأمین اجتماعی پایه یا عمومی کشور بر عهده دارد و همین الان هم برای پرداخت حقوق بازنشستگی با مشکل مواجه است از این رو از طریق حق بیمه‌هایی که طی سالیان متمادی دریافت کرده است سرمایه‌گذاری‌های قابل ملاحظه‌ای را در تمامی گروه‌های اقتصادی اعم از سیمان، دارو، پتروشیمی، حمل و نقل و… انجام داده است تا به بدین واسطه بتواند با ازدیاد دارایی‌هایش بر فقر و نابرابری‌ها در جامعه فائق‌ آید.

در حالی که اذهان عمومی این روزها روی مقوله فیش‌های نجومی مدیران دولتی معطوف است این روزها اعضای هیئت مدیره شرکت‌های بورسی دولتی در رهگذر برگزاری مجامع شرکت‌ها در حال دریافت «پاداش‌های نجومی» هستند. در حالی افکار عمومی و بزرگان نظام از پرداخت «حقوق‌های نجومی» به برخی از مدیران دولتی خشمگین هستند که برخی از مدیران دولتی، همچون مجموعه سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی (‌شستا) این روزها علاوه بر دریافت دستمزد معمولشان در رهگذر برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی که همه ساله در تیرماه برگزار می‌شود، در حال دریافت پاداش‌های نجومی با عنوان پاداش اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی بورسی هستند. در شرایطی که این روزها کارگران حداقل دستمزد‌بگیر سعی می‌کنند با دستمزد ۸۱۲ هزار تومانی خود حداقل هزینه‌های بیش از ۲ میلیون تومانی را مدیریت کنند، در مجامع شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی مدیران برای عملکردی که به مراتب از سال‌های گذشته ضعیف‌تر بوده است، پاداش‌های نجومی می‌گیرند.

*پاداش ۱۷۰ میلیونی شرکت سیمان فارس‌نو

به طور نمونه پاداش هیئت مدیره شرکت سیمانی فارس‌نو (فیروزآباد) که زیرمجموعه هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان است و این هلدینگ نیز زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی است، در مجموع سال ۹۵ بالغ بر ۱۷۰میلیون بوده است که اگر بین پنج عضو هیئت مدیره تقسیم کنیم به هر یک از اعضا ۳۴ میلیون پاداش می‌رسد که تقریباً معادل ۴۳ برابر حقوق یک کارگر حداقل‌بگیر در جامعه است.

* پاداش ۲۳۰ میلیونی شرکت سیمان قائن

از سوی دیگر سیمان قائن وابسته به سیمان تأمین است که سیمان تأمین نیز وابسته به سازمان تأمین اجتماعی است.شرکت سیمان قائن در مجمع اردیبهشت ماه سال ۹۵ خود به رغم کاهش سود و کاهش قیمت سهام روی تابلوی بورس مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان پاداش بین اعضای هیئت مدیره تقسیم کرد، این در حالی است که سیمان قائن یکی از شرکت‌های کوچک سیمانی کشور به شمار می‌آید و تصویب چنین پاداش بالایی حیرت‌انگیز است.در واقع شرکت سیمان قائن که یکی از زیرمجموعه‌های سازمان تأمین اجتماعی است به هر عضو هیئت مدیره خود به طور میانگین ۴۶میلیون تومان پاداش پرداخت کرده که تقریباً معادل ۵۷ برابر حقوق ماهانه یک کارگر است.

* پاداش ۱۴۴میلیون تومانی شرکت سیمان صوفیان

همچنین شرکت سیمان صوفیان یکی دیگر از شرکت‌های متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است. بدین ترتیب این شرکت را باید دولتی به شمار آورد و به یاد داشت که سرمایه این شرکت از محل حق بیمه ده‌ها میلیون کارگر تأمین شده است. پاداش هیئت مدیره شرکت سیمان صوفیان در تاریخ برگزاری مجمع، در سال ۹۴ حدود ۱۴۴میلیون تومان مصوب شد، این در حالی است که این پاداش هیچ تناسبی با عملکرد شرکت نداشته است.

*پاداش ۱۵۰ میلیون تومانی سیمان بهبهان

سیمان بهبهان نیز از دیگر شرکت‌های مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است، این شرکت نیز در مجمع سال ۹۵ خود پاداش ۱۵۰ میلیون تومانی را برای اعضای هیئت مدیره خود در نظر گرفت. همچنین سیمان خوزستان از دیگر شرکت‌های سیمانی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است، این در حالی است که این شرکت نیز در مجمع سال ۹۵ خود پاداش ۱۶۰ میلیون تومانی را برای اعضای هیئت مدیره خود در نظر گرفت.

*سایر شرکت های سیمان

شرکت سیمان شاهرود نیز در مجمع سال ۹۵ خود که در خرداد ماه سال جاری برگزار شد پاداش ۵۰ میلیون تومانی را برای اعضای موظف هیئت مدیره خود در نظر گرفت. همچنین شرکت صنایع سیمان غرب نیز سهامدار عمده‌اش شرکت سهامی عام سیمان فارس و خوزستان است. همانطور که می‌دانیم هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان نیز در کنار سیمان تأمین از هلدینگ‌های بزرگ سیمانی زیر نظر شستا به شمار می‌رود. شرکت صنایع سیمان غرب نیز در مجمع سال جاری خود که در ۲۶- ۲- ۹۵ برگزار شد پاداش ۱۴۰ میلیون تومانی را برای اعضای هیئت مدیره در نظر گرفت. سیمان نی ریز نیز از دیگر شرکت‌های شرکت سهامی عام سیمان فارس و خوزستان به شمار می‌رود، این در حالی است که این شرکت نیز در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام برای سال مالی منتهی به ۲۹- ۱۲- ۹۴ که در تاریخ ۲۰- ۲- ۹۵ در ساختمان شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری برگزار شد، پاداش ۱۶۰ میلیون تومانی را برای اعضای هیئت مدیره لحاظ کرد. سیمان بجنورد نیز از دیگر شرکت‌هایی است که سهامدار عمده‌اش سازمان تأمین اجتماعی است و در مجمع سال ۹۵ خود پاداش ۱۴۰ میلیون تومانی را برای اعضای موظف هیئت مدیره لحاظ کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0