منو

جزئیات تازه از دستگیری قاتلان محیط‌بانان

 

بعد از پشت سر گذاشتن ۲روز سیاه برای محیط‌بانان کشور که در جریان آن ۲ محیط‌بان در منطقه گنو هرمزگان و محیط‌بان دیگری در پارک ملی بمو فارس به ضرب گلوله شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسیدند، دستگیری قاتلان در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرهمی بر دل داغدار خانواده‌هایشان و دوستداران محیط‌زیست بود. حالا با گذشت ۲ روز از این حوادث تلخ، مقامات قضایی در گفت‌وگو با همشهری جزئیات تازه‌تری از این جنایت و اعترافات اولیه قاتلان را بازگو کرده‌اند.

جنایت در گنو

اولین حادثه ظهر روز پنجشنبه گذشته در ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده گنو در شمال غربی بندرعباس اتفاق افتاد. ۲محیط‌بان به نام‌های محمد دهقانی و پرویز هرمزی که از ورود چند شکارچی غیرمجاز به منطقه باخبر شده بودند، مشغول گشت‌زنی در آنجا شدند. بخشی از منطقه گنو صعب‌العبور است و محیط‌بانان با پای پیاده در حال پایش منطقه بودند تا اینکه با ۲شکارچی مواجه شدند. آنها مسلح بودند و محیط‌بانان از آنها خواستند تا خودشان را تسلیم کنند اما ناگهان یکی از شکارچیان که جوان‌تر بود با تفنگ سیمینوف از فاصله حدود ۳متری به سوی محمد دهقانی شلیک کرد. محیط‌بان دیگر تا خواست دست به سلاح ببرد و از خود دفاع کند، شکارچی جوان به سوی او نیز شلیک کرد. ۲شکارچی غیرمجاز وقتی دیدند هیچ شاهدی برای جنایتی که مرتکب شده‌اند وجود ندارد، سلاح محیط‌بانان را سرقت کردند و با پای پیاده از آنجا گریختند. ساعتی از شهادت ۲محیط‌بان گنو می‌گذشت که این خبر همه جا پیچید و کارآگاهان پلیس آگاهی به دستور محسن مینا، بازپرس جنایی بندرعباس تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی و دستگیری قاتلان آغاز کردند. مأموران در قالب ۱۰گروه عملیاتی به گشت‌زنی در منطقه پرداختند و در همان ساعت‌های اول توانستند ۱۰نفر را به‌عنوان مظنون دستگیر کنند اما هیچ‌کدام از آنها عاملان این جنایت نبودند.

تا اینکه کارآگاهان به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد قاتلان پدر و پسری ۶۰ و ۲۶ساله هستند که بعد از قتل محیط‌بانان به منطقه‌ای در حوالی رودخانه کر گریخته‌اند. به این ترتیب تیم‌های عملیاتی پلیس مخفیگاه آنها را واقع در محدوده پل فلزی به سمت کشار محاصره و آنها را دستگیر کردند.

انگیزه جنایت

قاضی محسن مینا، بازپرس جنایی بندرعباس که دقایقی بعد از شهادت محیط‌بانان گنو تحقیقات خود را در این‌باره آغاز کرده بود، درباره انگیزه این جنایت به همشهری گفت: پدر و پسری که دستگیر شده‌اند از شکارچیان غیرمجاز باسابقه منطقه هستند و پیش از این نیز چند مرتبه برای شکار وارد منطقه شده بودند. آنها در اعترافات اولیه‌شان ترس از دستگیرشدن و پرداخت جریمه را به‌عنوان انگیزه اصلی‌شان از درگیری با محیط‌بانان اعلام کرده‌اند. وی ادامه داد: در جریان تحقیقات مقدماتی معلوم شد عامل اصلی جنایت پسر جوان است اما پدرش نیز او را همراهی کرده است. پسر جوان اعتراف کرد که بعد از روبه‌رو شدن با محیط‌بانان از ترس دستگیرشدن از فاصله نزدیک به آنها تیراندازی کرده و بعد از شهادت ۲محیط‌بان سلاح آنها را نیز سرقت کرده است. به گفته بازپرس مینا، هم‌اکنون متهمان با صدور قرار قانونی در بازداشت به‌سرمی‌برند و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

شهادت در بمو

روز جمعه در شرایطی که ساعتی از دستگیری عاملان شهادت ۲محیط‌بان گنو گذشته بود، خبر رسید محیط‌بان دیگری در پارک ملی بمو در استان فارس به ضرب گلوله شکارچیان غیرمجاز به‌شدت مجروح شده است. این محیط‌بان وظیفه‌شناس منوچهر شجاعیان نام داشت که عصر جمعه هدف گلوله‌های چند شکارچی غیرمجاز قرار گرفته است. او که هنگام حادثه در نزدیکی پرتگاه قرار داشت بعد از اصابت گلوله به سینه و گلویش از روی صخره سقوط کرد و به‌شدت مجروح شد. به‌دنبال این حادثه پیکر نیمه‌جان این محیط‌بان به وسیله بالگرد به بیمارستان شهید رجایی شیراز منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت اما شدت جراحات وی به حدی بود که نیمه‌شب جمعه به خیل شهدای محیط‌بان پیوست.به‌دنبال این حادثه مأموران توانستند ۲ضارب را دستگیر و در بازرسی از آنها یک اسلحه شکاری تک لول قاچاق و اسلحه دولول مجاز کشف کنند و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0