منو

سرانجام نحوه پذیرش آزمون دستیاری چه خواهد شد؛

 

آزمون دستیاری ۱۳۹۵ با حاشیه‌‌های زیادی همراه بود چراکه مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور، معدل دوره پزشکی عمومی و نمره آزمون پیش کارورزی داوطلبان شرکت کننده را در نتیجه نهایی آزمون بدون اطلاع قبلی به داوطلبین لحاظ کرده که این امر موجب نارضایتی دانشجویان شده است.

به گزارش الف، هفته گذشته ۱۵۰۰ دانشجوی پزشکی عمومی طی نامه‌ای به وزارت بهداشت خواستار عدم تاثیرگذاری معدل بر نتیجه آزمون دستیاری شدند اما ظاهرا به گفته وکیل آنها اکنون مصوبه‌ای از سوی شورای آموزش پزشکی و تخصصی ابلاغ و اعلام شده که به دانشجویان سابق عطف به ماسبق شده و این خلاف قواعد حقوقی است؛ ضمن آن‌که خلاف قواعد فقهی و شرعی نیز هست زیرا در فقه نیز قاعده‌ای تحت عنوان ”قبح عقاب بلابیان” وجود دارد، اما داوطلبان معتقدند که این تکلیف باید قبل از برگزاری امتحان پیش‌کارورزی و ورود آن‌ها به دوره پزشکی ابلاغ می‌شد که اکنون آن را از آنان مطالبه می‌کردند. سجاد حجازی وکیل داوطلبان معترض به آزمون دستیاری در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اخرین پیگیری‌ها از این پرونده اظهار داشت: ما این موضوع را در دیوان عدالت مطرح کردیم و منتظر جواب آنها هستیم، امیدواریم که رای به ابطال صادر شود.

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی اینطور پاسخ داد که معدل در نمره داوطلبان مجاز آزمون دستیاری سال ۹۵، تاثیر مثبت دارد و معدل های مختلف با هم تراز می شوند و داوطلبان نگرانی نداشته باشند، چرا که معدل دوره پزشکی عمومی بدون احتساب معدل دوره پیش کارورزی است و به صورت تاثیر مثبت در نمره افراد تاثیر دارد. وی افزود: تاثیر مثبت به این معنی است که دو نفر نمره ۱۵۰ گرفته اند و یکی از آنها نمره معدل دوره پزشکی عمومی و پیش کارورزی اش بالاتر و دیگری پایین تر است، حال در این مرحله آن فردی که معدل بالاتری دارد تاثیر مثبت معدل خود را دریافت می کند. تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در نتایج آزمون دستیاری ۱۵ درصد تعیین شده است. از سوی دیگر پزشکان و دانشجویان مقاطع مختلف پزشکی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به کمسیون بهداشت و درمان مجلس، خواستار ابطال تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال شده بودند و اکنون تعداد داوطلبانی که این نامه را امضا کرده‌اند به بیش از ۲ هزار نفر رسیده و به گفته وکیل این داوطلبان پیگیری حقوقی این پرونده در مراجع قانونی ادامه دارد. پیش‌تر سجاد حجازی وکیل داوطلبان معترض به آزمون دستیاری امسال با بیان این‌که ایرادات بسیار زیادی به مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مطرح است و از سوی دیگر اقدام مرکز سنجش پزشکی در تفسیر به رأی این مصوبه حتی مبنای قانونی ندارد و از جهات مختلف محل اشکال است، به ایسنا گفته بود که این مصوبه بر خلاف حقوق مکتسبه این داوطلبان است زیرا برای عده‌ای سود غیرموجه بلادلیل و برای عده‌ای دیگر ضرر غیرموجه بلادلیل ایجاد می‌کند. وی ادامه داد: داوطلبان به بند ۴ و ۵ قسمت “ی” مربوط به بخش دوم دفترچه این آزمون تحت عنوان “نمره‌دهی آزمون و محاسبه نمره‌کل” که معدل دوره پزشکی عمومی را به میزان پنج درصد و نمره امتحان پیش‌کارورزی را به میزان ۱۰ درصد در نتایج آزمون دستیاری به‌صورت تأثیر مثبت قلمداد کرده است، معترض هستند. حجازی در خصوص اهم دلایل این داوطلبان اظهار کرد: عمده‌ترین دلیل این است که تصمیم‌گیری شورای آموزش پزشکی و تخصصی که در مورخ یکم آذر ۹۳ انجام و سپس در دفترچه آزمون دستیاری امسال عملیاتی و لحاظ شده است، در زمانی صورت گرفته که این دانشجویان قبلاً امتحانات خود را گذرانده‌اند و چنین مقرری در هنگام تحصیل و طول دوره پزشکی عمومی و امتحان پیش‌کارورزی وجود نداشته است. حجازی افزود: در واقع اکنون مصوبه‌ای از سوی شورای آموزش پزشکی و تخصصی ابلاغ و اعلام شده که به دانشحویان سابق عطف به ماسبق شده و این خلاف قواعد حقوقی است؛ ضمن آن‌که خلاف قواعد فقهی و شرعی نیز هست زیرا در فقه نیز قاعده‌ای تحت عنوان ”قبح عقاب بلابیان” وجود دارد. داوطلبان معتقدند که این تکلیف باید قبل از برگزاری امتحان پیش‌کارورزی و ورود آن‌ها به دوره پزشکی ابلاغ می‌شد که اکنون آن را از آنان مطالبه می‌کردند. وی تصریح کرد: با مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، دانشجویی که دارای معدل پایین‌تری است در مقابل دانشجویی با معدل بالاتر در یک فضای رقابتی متضرر می‌شود زیرا رتبه و نمره‌کل او نسبت به داوطلب با معدل بالاتر، پایین‌تر می‌آید؛ اهم اعتراض داوطلبان هم این است که چرا باید نسبت به موضوعی ضرر کنند و مجازات شوند که هیچ‌وقت به آن‌ها گفته نشده است.

وکیل این داوطلبان معترض با بیان این‌که امروز ابطال این مصوبه را از دیوان عدالت اداری تقاضا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این شورا اگر هم مصوبه‌ای را می‌خواست لحاظ کند باید از تاریخ مصوبه به بعد نسبت به دانشجویانی که مشمول آن باشند، آن را اعمال می‌کرد، نه نسبت به دانشجویانی که سال‌ها پیش امتحان پیش‌کارورزی خود را گذرانده‌اند که یک امتحان حدنصابی بوده و همه دانشجویان پزشکی هم تنها می‌خواهند از این امتحان عبور کنند و کسی گمان نمی‌کند که ممکن است روزی این امتحان در نتیجه آزمون تخصصی او ۱۰ درصد تأثیر مثبت داشته باشد و شاید او را از رفتن به رشته مورد نظر خود باز دارد. حجازی این مصوبه را خلاف حقوق مکتسبه این دانشجویان پزشکی دانست و گفت: در واقع این دانشجویان زمانی که در حال تحصیل بودند و این نمرات را اخذ کردند، قانون این حق مکتسب را برای آن‌ها قائل شده که با همان نمرات بتوانند در آزمون تخصصی شرکت کنند بدون آن‌که این نتایج موجب ضرر آن‌ها شود اما اکنون این مصوبه برخلاف حقوق مکتسبه آن‌ها است. با این وجود هنوز باید منتظر ماند و دید که با ایراداتی که وزارت بهداشت در این خصوص گرفته است، دیوان عدالت اداری چه پاسخی خواهد داد آیا به نفع داوطلبین رای را ابطال می‌کند یا اینکه به نفع وزارت بهداشت این مصوبه را اجرایی میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0