منو

پاسخ وزارت بهداشت به فیش‌های حقوق ۱۰ رقمی

 

قطار افشای پرداختی‌های نجومی به کارکنان و زیرمجموعه‌های دولتی، مدتی است که به حرکت افتاده است، فیش‌هایی که از درآمد ۴۰ و ۵۰ میلیونی شروع و به دریافت‌های ۵۰۰ میلیونی نیز رسید. پرداخت‌هایی که مستقیم از حساب بیت‌المال انجام می‌شود. به‌گزارش فارس؛ چند وقت قبل بود که محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به دریافت‌های میلیونی و بی‌حساب‌وکتاب در وزارت بهداشت نوشت: «نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت‌کنندگان این ارقام کمترین تأثیر را در فرآیند درمانی مردم‌دارند.» شریفی مقدم در بخش دیگری از این نامه به وزیر اقتصاد نوشت: «به نظر می‌رسد لابی قدرت و ثروت باعث شده تا علیرغم پیگیری‌ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تاکنون هیچ قدرتی نتواند این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.»

وی در پایان این نامه از وزیر اقتصاد درخواست کرده است: «با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها، دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و سایر دولت‌مردان به سیستم غیرقابل دسترسی پرداخت‌ها در وزارت بهداشت ورود کرده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف کند.» در مقابل اما وزارت بهداشت با رد این ادعا و پرداخت‌ها چند ده یا چند صدمیلیونی موضع محکمی در این‌باره گرفت. مسئولان وزارت بهداشت در هیچ‌یک از واکنش‌هایشان نه‌تنها این موارد را قبول نکردند، بلکه هیچ قولی برای رصد یا پیگیری این‌گونه تخلفات در بدنه وزارت بهداشت را نیز ندادند. تا آنجا که ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در این‌باره گفت: حتی یک نفر در وزارت بهداشت دریافتی چند صدمیلیونی نداریم و شوخی ۱۳ مخصوص ۱۳ فروردین است! وی ادامه داد: پرداخت‌های ما ۲ قسمت دارد. بخش اول حقوق افراد است که مانند سایر دستگاه‌ها و اعلانات مجلس است و بخش دیگر آن کارانه است که در قبال انجام کار توسط پزشک متخصص، فوق تخصص، عمومی و پیراپزشکی است به‌طوری‌که ما به یک پزشک متخصص ۴۶ درصد درآمد ایجادشده با تعرفه دولتی را قبل از کسر مالیات به او پرداخت می‌کنیم که البته ۱۰ الی ۲۰ درصد مالیات از آن کسر می‌شود. وی گفت: حتی یک مورد پرداخت چند صدمیلیونی انجام‌نشده است. همچنین اقدامات حقوقی لازم درباره افرادی که این اظهارات را مطرح کرده‌اند در حال انجام است. وی افزود: در سال ۷۴ نظام کارانه در کشور برگزار شد و طی ۱۸ سال منتهی به سال ۹۲ بدون کم‌وکاست ادامه پیدا کرد. در سال ۷۸ اصلاحاتی بر پرداخت کارانه‌ها صورت گرفت. کارانه متضمن اشکالات قابل‌توجهی است تمام دستگاه‌های نظارتی به کار وزارت بهداشت نظارت دارند.

دریافتی ۵.۵ میلیون تومان!

حریرچی درباره میانگین کل درآمد های پزشکان و پرستاران گفت: میانگین کل درآمد پزشکان متخصص و فوق تخصص در وزارت بهداشت ۱۳ میلیون و ۹۰۰ تومان، میانگین کل درآمد پزشکان شاغل در بخش درمان در بیمارستان‌ها ۵ میلیون و ۵۰۰ تومان است و میانگین کل درآمد پرستاران شاغل ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. کلیه حقوقی که اعلام شد قبل از کسر مالیات است. حدود ۱۵ درصد مالیات به درامد پزشکان متخصص و فوق تخصص تعلق می‌گیرد همچنین میزان مالیات تعلق‌گرفته بر درآمد پزشکان شاغل در بخش درمان حدود ۱۰ درصد است. وی افزود: میانگین بالاترین درآمد رشته‌ای نسبت به پایین‌ترین درآمد شامل پزشکان متخصص ۲.۵ به ۱ است. همچنین میانگین بالاترین درآمد فوق تخصص نسبت به پایین‌ترین درآمد متخصص ۴.۵ به ۱ و پزشک عمومی نسبت به پرستار ۱.۷۵ برابر و متخصص نسبت به پرستار ۴.۵ برابر و این فاصله در دانمارک ۲.۵ در سویس ۲.۲ در آمریکا ۳.۸ است.

نادر قاضی پور: درآمد در وزارت بهداشت میلیاردی است

از طرفی دیگر نمایندگان مجلس نیز به این پرداخت‌ها واکنش نشان دادند؛ نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس در اخطاری قانونی با استناد به اصل ۹ قانون اساسی که در رابطه با تبعیضات حقوقی است، اظهار داشت: طبق مصوبه نمایندگان مجلس، حداقل و حداکثر دستمزدها باید به‌گونه‌ای باشد که به‌عنوان‌مثال اگر کسی یک‌میلیون تومان حقوق می‌گیرد، حقوق او اختلاف زیادی با فرد دیگری نداشته باشد. وی افزود: در وزارت بهداشت درآمدهای نیم میلیاردی و ۲ میلیاردی ماهانه وجود دارد و آقای رئیس‌جمهور هم حداقل و حداکثر دریافتی را ۱۰ برابر ابلاغ کرده است که ما نمی‌دانیم آقای رئیس‌جمهور این رقم را از کجا آورده است؟

شکایت از رسانه به خاطر بیان حقایق

داستان به همین‌جا نیز ختم نشد و اظهارات و واکنش‌های مختلفی دراین‌باره صورت گرفت و سناریو جدید وزارت بهداشت با شکایت از مطرح کنندگان این موضوع و همچنین رسانه منتشرکننده آن ادامه پیدا کرد. البته بلافاصله پس از احضار رسانه برای حضور در دادگاه و ارائه مستندات خبر مطرح‌شده، روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که این‌یک اشتباه سیستمی بوده و وزارت بهداشت شکایتش را پس خواهد گرفت. پس از آن نیز عباس زارع نژاد مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به خبرگزاری فارس نسبت به درج مطلبی با عنوان «لیست ۱۵ محل برای دریافتی‌های نجومی و غیر متعارف» واکنش نشان داد، اظهارداشت: سخنگوی محترم وزارت بهداشت کراراً طی مصاحبه با رسانه‌ها به نحوه و حداکثر میزان پرداختی به معدودی از فوق تخصص‌های برخی رشته‌های خاص متناسب با شرایط کاری و تعداد اعمال جراحی اشاره کرده‌اند که علیرغم ادعای موجود دریافتی هیچ یک از این پزشکان معدود فوق تخصص نیز به مقادیر ذکر شده نمی‌رسد. وی در بخش دیگری از این نامه آورده است: متاسفانه شاهد این هستیم که برخی به لحاظ تمایلات و درگیری‌های صنفی خود با سرهم بافی به دور از واقعیت و با ایجاد افترا موجب اختلاف افکنی و تشویش خاطر فعالان عرصه سلامت از گروه‌های مختلف صنفی و از همه مهمتر بی اعتمادی شهروندان می‌شود درست در زمانی که کشور به آرامش، همراهی و همم‌افزایی نیازمند است، آیا کوبیدن بر طبل تفرقه آنهم با اظهارات غیر مستدل و مستند و انتساب اتهام واهی به خدمتگذاران نظام سلامت پذیرفتنی است در زمانی که دنیای استکبار و دول سلطه در انزار جهانی جنایت خود را وارونه و به عنوان خدمت به بشریت با مدال شجاعت پاسخ می‌دهند برخی از افراد خدمات ارزنده نظام اسلامی را که مورد تایید مراجع متعدد بین‌المللی نیز قرار گرفته است به سادگی به چالش می‌کشانند. زارع‌نژاد در پایان این نامه آورده است: افراد مذکور که به طور دائم چنین اظهارات غیر واقعی را با ادعای ارائه مستندات اظهار می‌دارند، به دنبال احتمال احضار در مراجع قضایی، از هرگونه سند و مدرک طفره رفته و آدرس‌های مبهمی را به جای مدارک محکم ارائه می‌دهد.

فیش حقوق‌های ۱۰ رقمی

فیش‌های حقوقی زیر گوشه‌ای از مدارکی است که در رابطه با پرداخت‌های چند ده و چند صد میلیونی در زیر مجموعه‌های وزارت بهداشت اعم از دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های دولتی موجود است، ولی حتی یک از عدد این پرداخت‌ها نیز زیاد است.

«پرداخت کارانه ۲۲۸ میلیون تومانی به یکی از اعضای دانشگاه علوم پزشکی»

این کارانه در حالی پرداخت شده است که این مدیر در ماه‌های گذشته نیز حقوق چند ده میلیونی و کارانه خود را دریافت کرده است و این کارانه طی یک فیش علاوه بر حقوق و مزایا جاری واریز شده است. البته این فیش مربوط به یکی از شهرستان‌های کوچک است و باید دید این ارقام در شهرهای بزرگ چقدر است.

«فیش دوم همان مدیر در دانشگاه علوم پزشکی که مبلغ بیست و هفت میلیون تومان در همان ماه برای وی واریز شده است.»

درج عناوین چون محرومیت از مطب یا واریز کارانه در این فیش از نقاط قابل توجه آن است. این دومین فیشی است که برای این مدیر در یک ماه صادر شده است.

«۷ میلیون و هفتصد هزار تومان مبلغ سومین فیشی است که در یک ماه برای این عضو دانشگاه علوم پزشکی صادر شده است.»

«فیش حقوقی ۱۱۶ میلیون تومانی مربوط به چند ماه قبل همین مسئول که بابت کارانه دریافت کرده است.»

واریزی‌هایی که از این نیز فراتر می‌رود

البته در این بین لیست‌هایی نیز موجود است که رقم‌هایی تا ۷۰۰ میلیون تومان پرداختی در آن‌ها مشاهده می‌شود که برای رسیدگی بهتر و روشن شدن دلیل این واریز‌ها در اختیار مسئولان سازمان بازرسی قرار خواهد گرفت.

«واریز کارانه ۲۷۶ و ۳۱۲ میلیونی برای یک نفر در دو ماه پی در پی»

«پرداخت وجه تا ۷۰۰ میلیون تومان»

البته بخش مهمی از اعتبارات اجرای طرح تحول سلامت که افزایش کارانه‌های پزشکان نیز در بخشی از آن صورت گرفته است، از قطع یارانه کالاهای اساسی تامین شد و از همین رو، بیشترین فشار این پرداخت‌ها به نیروهای فرودست جامعه وارد می شود و نتیجه آن، این بود که سفره غذایی مردم کوچکتر شود.

و یک سوال؛ آیا بیمه‌ها توان پرداخت تعرفه‌هایی که هر روز بالا می‌رود را دارند؟ بهتر نبود به جای بالا بردن تعرفه، بودجه در مسیر گسترده شده پوشش بیمه‌ای مصرف شود؟ آیا پوشش خدمات دنداپزشکی، درمان بیماران خاص و بسیاری از آزمایش‌ها و درمان‌های پر هزینه نسبت به افزایش حقوق مدیران در اولویت وزارت بهداشت قرار نداشت؟ و آیا این دریافت‌های بی حساب و کتاب دلیل تاخیر در پرداخت‌های بیمه ها و عقب ماندن قوانین تعرفه‌ای پرستاری و بسیاری از موثران نظام سلامت نیست؟

قشر یک درصدی

البته دریافت کنندگان این ارقام قشر یک درصدی خاص هستند که گاهی با استفاده از نفوذ یا رابطه‌ای ویژه به اینگونه مبالغ دست پیدا می‌کنند عملا با بدنام کردن جامعه بزرگ پزشکی کشور چهره دلسوزان و دانشمندان عرصه سلامت کشور را خدشه دار می‌کنند. هنوز هم حقوق در سطح پرستاران و کارمندان شبکه‌های بهداشت و نظام‌سلامت و حتی پرسنل وزارت بهداشت تغییر چندانی نداشته است و این ارقام تنها مخصوص همان قشر یک درصدی است و هستند پزشکان و متخصصانی که با یک دهم یا یک صدم این مبالغ در مناطق دور و نزدیک کشور مشغول خدمت به سلامت و درمان مردم هستند.

پاسخ وزارت‌بهداشت: حقوق‌های چند صدمیلیونی دروغ است

اما سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اخبار مربوط به پرداخت های چندصد میلیونی کارانه به برخی از پزشکان را دروغ خواند و گفت: سقف کارانه پرداختی به پزشکان در اکثر قریب به اتقاق دانشگاه های علوم پزشکی ماهیانه ۸۰ میلیون تومان است. به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی در نشست خبری که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، درباره مطالبی که اخیرا در برخی رسانه ها مبنی بر پرداختی های چند صد میلیون تومانی در وزارت بهداشت منتشر شده، افزود: این سخنان دروغ است و پرداختی ماهانه چند صد میلیونی در وزارت بهداشت نداریم.

وی گفت: تمام پرداختی ها در وزارت بهداشت قانونی است، حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت مانند همه کارکنان دولت پرداخت می شود و پرداخت کارانه پزشکان نیز بر اساس قانون بیمه همگانی( بر اساس نظام فی فور سرویس) از سال ۷۴ یعنی ۲۱ سال پیش در کشور اجرا می شود.

حریرچی افزود: بر اساس این قانون بخشی از درآمد اختصاصی بیمارستان ها برمبنای تعرفه دولتی که با تعرفه واقعی و قیمت تمام شده فاصله دارد به پزشکان پرداخت می شود. میزان کارانه پزشکان متخصص نیز در اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های علوم پزشکی زیر ۸۰میلیون تومان است.

وی گفت: ممکن است موارد استثنایی بالای ۱۰۰ میلیون تومانی نیز در کارانه ها وجود داشته باشد که پزشکان متخصص یا فوق تخصص بسیار معدودی هستند که ایثارگرانه در مناطق محروم، جاهایی که دو هزار کیلومتر با تهران فاصله دارند و در نقاط مرزی در شهرهایی که هیچ پزشک متخصص دیگری در رشته آنها وجود ندارد، ۲۴ ساعته به مردم خدمت رسانی می کنند. قائم مقام وزیر بهداشت افزود: این پزشکان افرادی هستند که ۱٫۷ برابر ساعت کاری تمام وقت(۴۴ ساعت در هفته) یعنی به طور میانگین ۷۵ ساعت در هفته کار می کنند و در واقع به جای دو یا سه پزشک متخصص خدمت ارائه می کنند و از نظر وزارت بهداشت اگر هم بالای ۱۰۰ میلیون تومان کارانه بگیرند، کاملا قانونی و از شیر مادر حلال تر است. حریرچی گفت: با این حال حدود ۵۰ درصد درآمد اختصاصی بیمارستان ها که از محل تعرفه و خدمات پزشکان به دست می آید به پزشکان تعلق نمی گیرد و خرج امور دیگری مانند هتلینگ و اداره بیمارستان یا کارانه سایر پرسنل می شود، ضمن اینکه کارانه های پزشکان به صورت پلکانی با افزایش مبلغ مشمول مالیات می شود و علاوه بر آن ۲۰ درصد کارانه نیز به عنوان مالیات به خزانه واریز می شود.

بحران متخصص در هشت رشته تخصصی

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت برای تامین کادر متخصص در هشت رشته شامل جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، بیهوشی، زنان و زایمان، ارتوپدی و گوش و حلق و بینی با کمبود بسیار شدید مواجه است و تا زمانی که پزشک متخصص کافی در این رشته ها تربیت نشود مجبوریم با پرداخت بیشتر این پزشکان را در مناطق محروم نگه داریم تا خدمت رسانی به مردم مختل نشود، در این غیر این صورت تعداد زیادی از بیماران جان خود را از دست می دهند. وی ادامه داد: پرداختی های بسیار معدود بالای ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای بسیار محرومی است که برخی از آنها تاکنون حتی پزشک عمومی هم نداشتند؛، یک نمونه آن شهر خرمشهر است که در بیمارستان اصلی این شهر قبل از دولت یازدهم حتی پزشک عمومی هم نبود و رئیس بیمارستان که متخصص پاتولوژی بود به جای پزشک عمومی شبها در بیمارستان کشیک می داد. حریرچی در پاسخ به پرسشایرنا مبنی بر اینکه آیا نظام پرداخت کارانه ( فی فور سرویس) عادلانه است گفت: هیچ نظام پرداختی در سیستم سلامت در دنیا نیست که کامل و بی نقص باشد، این سیستم مزایا و معایبی دارد و در کشوری مثل ایران که با کمبود پزشک متخصص رو به رو هستیم و زیرساخت های بهداشتی درمانی مانند تخت بیمارستان کمبود دارد و اختلاف پرداخت بخش دولتی و خصوصی زیاد است، قابل قبول است.

دستور وزیر بهداشت برای بررسی سیستم پرداخت به پزشکان

وی ادامه داد: البته وزیر بهداشت دستور داده که به سمت اصلاح این سیستم برویم و برای تدوین نظام جدید به برخی دانشگاه های علوم پزشکی سفارش هایی داده شده و اقدامات آزمایشی شروع شده است. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ما در کشوری زندگی می کنیم که ۷۵ درصد خدمات پزشکی در بخش دولتی ارائه می شود، ۱۲٫۵ درصد در بیمارستان های عمومی غیر دولتی و کمتر از ۱۰ درصد در بخش خصوصی و البته می دانیم که بدون بیمه های تکمیلی تنها کمتر از سه درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را دارند.

فیش کارانه ۲۰۰ میلیون تومانی دروغ است

حریرچی درباره فیش پرداختی کارانه بالای ۲۰۰ میلیون تومانی که در یکی از خبرگزاری ها منتشر شده بود نیز گفت: این پرداختی مربوط به کارانه ۶ ماه یک پزشک متخصص است و کارانه تک تک ماه های این پزشک به عنوان مثال در چهار ماه در این مدت به ترتیب ۵۰ میلیون، ۶۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ۴۱ میلیون تومان و ۳۱ میلیون تومان بوده است. وی ادامه داد: فردی که می دانیم چه کسی است، با استفاده از ظرفیت سیستم آذرخش وزارت بهداشت که با کد ملی و رمز عبور امکان پرینت از پرداختی پزشکان را می دهد، جمع پرداختی این پزشک را در ۶ماه چاپ کرده و در اختیار رسانه ها قرار داده است و البته این پزشک تنها متخصص زنان و زایمانی است که در یک شهر مرزی در شرق کشور ۲۴ ساعته برای نجات مادران و نوزادان زحمت کشیده است و هیچ متخصص زنان دیگری در آن شهر نیست. قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: فرد دیگری هم که پرینت پرداختی او به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان گرفته شده است، نیز مشابه همین مورد و مربوط به ۶ ماه است وی در این مدت یک هزار و ۴۷ عمل جراحی کلیه انجام داده است در حالی که در رسانه ها به دروغ وانمود کردند که این پرداختی مربوط به یک ماه است. وی افزود: مورد دیگر نیز مربوط به یک پزشک جراح کبد است که در حوزه پیوند کبد فعالیت می کند و همه می دانیم که موضوع پرداختی در حوزه پیوند عضو یک مبحث جداست و در این حوزه معمولا کل هزینه و حق الزحمه تیم پیوند به حساب رئیس تیم پیوند واریز می شود که بین اعضای تیم تقسیم شود و مبلغ پرداختی کارانه یک پزشک نیست.

وی گفت: اشکال دیگری که در رسانه ها وجود دارد این است که موضوع پرداختی های میلیونی مدیران را( مثلا در بانکها) به پزشکان تعمیم داده اند، در وزارت بهداشت پرداختی مدیران بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری انجام می شود و پرداختی های غیر متعارف نداریم، در حالی که در برخی رسانه ها این فیش های کارانه استثنایی در مناطق محروم را به مدیران و مسئولان وزارت بهداشت منتتسب کرده اند که اقدامی غیر اخلاقی و به دور از تقوا بوده است.

متوسط پرداختی به پزشکان

حریرچی افزود: متوسط کل پرداختی پزشکان عمومی در بیمارستان های وزارت بهداشت پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای پزشکان حوزه بهداشت بین ۷ تا ۸ میلیون تومان است و متوسط کل پرداختی متخصص و فوق متخصصان نیز حدود ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و فاصله پرداختی پزشک عمومی به پرستار ۱٫۷ برابر و پزشک متخصص به پرستار ۴٫۵۳ برابر است که با متوسط جهانی و کشورهای توسعه یافته همخوانی دارد. وی ادامه داد: این فاصله های متوسط درحالی است که خود منتقدان فاصله ۱۰ برابر دریافتی متخصصان و پرستاران را قبول دارند. معاون کل وزارت بهداشت افزود: بعد از اصلاح کتاب ارزش های نسبی خدمات سلامت در آبان سال ۹۳ تا حدود ۶ ماه کارانه پزشکان به صورت علی الحساب و با یک رقم ثابت پرداخت شد و در نیمه اول سال ۹۴، مابه التفاوت کارانه ها به صورت یکجا پرداخت شد و بنابراین برخی رقم های ذکر شده در کارانه پزشکان مربوط به چند ماه است. وی گفت: افرادی که در برخی رسانه ها این حرف های دروغ را منتشر می کنند، باعث ناراحتی کارگران و کارمندان کشور می شوند و باید دید چه هدفی را دنبال می کنند و این حرف ها به نفع چه کسانی یا چه جناح سیاسی است و البته برخی افراد می خواهند از این طریق خودشان را مطرح کنند. حریرچی افزود: دستگاههای نظارتی نه تنها در سال های اخیر بلکه قبل از آن نیز در اجرای قانون پرداخت کارانه پزشکان نظارت داشته و دارند و هر گونه تخلفی را پیگیری می کنند، این دستگاه ها به حقوق و تمام دریافتی ها دسترسی دارند و اگر بیست و چند نفر در وزارت بهداشت دریافتی بالای ۱۰۰ میلیون دارند، نیز تحت نظارت این دستگاه ها بوده و قانونی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0