منو

710624

نیمه فروردین ماه سال جاری بود که خبر افتتاح یک کارخانه تولید سیگار توسط شرکت انگلیسی آمریکاییز (بریتیش امریکن توباکو) در اشتهارد البرز در رسانه‌ها منتشر شد.

در حالی که تنها ۳ ماه از اجرایی شدن برجام گذشته و مشکلات زیادی برای ورود کالاهای ضروری به کشور و حتی آزاد شدن اموال بلوکه شده ایران بر سر راه برجام به وجود آمده است اما این کارخانه با سرعت بسیار چشمگیری افتتاح و فعالیت خود را آغاز کرده است. به گزارش راه دانا، مسئولین دولتی و مدیران گفتند که روند اجرایی ساخت و انتقال این واحد ۱۸ ماه زمان برده است و سرمایه گذاری نزدیک به سی میلیون پوند نیز توسط شرکت بریتیش آمریکن توباکو صورت گرفت؛ به عبارت دیگر یک سال و نیم پیش از اجرایی شدن برجام، این شرکت به توافقات خود درباره تولید سیگار در ایران با دولت دست پیدا کرده بود.

حاشیه‌های بهداشتی افتتاح کارخانه سیگار

برخی از کارشناسان معتقد هستند با افتتاح این کارخانه سیگار جلوی قاچاق این محصول گرفته می‌شود اما بسیاری دیگر از کارشناسان عقیده دارند در چنین شرایطی که آمار سرطان در کشور ما در حال رشد است نباید سرمایه کشور را در راستای به خطر انداختن سلامت مردم هدر داد. در همین راستا استاندار البرز نیز در اظهاراتی عجیب افتتاح این کارخانه را مصداق اقتصاد مقاومتی می‌داند و معتقد است این کار در راستای افزایش تولید داخل صورت گرفته است، طهایی مدعی شده است که اگر ما بتوانیم این امکان را فراهم کنیم که این محصول در داخل تولید شود میلیارد ها دلار ارز صرفه جویی را در داخل کشور می آوریم. اگر از مضرات سیگار و مصرف آن بگذریم، صنعت تولید دخانیات همواره از پرسودترین صنعت ها در جهان است و سیگار از پرفروش ترین کالاها در سبد مصرف مردم می باشد که به همین علت همواره مورد توجه سرمایه گذاران و تجار بوده است و در کشور نیز شرکت دخانیات ایران از واحد های پر بازدهی بوده که دولت سالها حاضر نبود به خاطر منافع مالی خود آنرا به بخش خصوصی واگذار کند.

حال در وضعیتی که مهمترین و استراتژیک ترین نیازهای خارجی کشور یا تامین نشده و یا با دلال بازی و روش های غیر معمول با چند برابر قیمت وارد کشور می شود، یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی در صنعتی سود ده صورت می گیرد تا ثابت کند وقتی که پای درآمد چشمگیر وسط باشد هیچ تحریم و محدودیتی نمی تواند جلوی بنگاه های بین المللی را بگیرد. این روند البته فقط در زمینه دخانیات صادق نیست بلکه نمونه های فراوانی چون لوازم رایانه ای، تلفن همراه، لوازم خانگی و کالاهای لوکس نیز دارد و اگر نگاهی به بازار چهار سال اخیر داشته باشیم مشاهده میکنیم که انواع سیگار های خارجی و برندهای معروف تولید کننده لوازم الکترونیکی و… حضور خود را در ایران حفظ کرده اند.

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0