منو

1_DSC00189

علیرضا مهاجر در نشست خبری دیروز در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: سالانه بیش از ۹۰ درصد نیاز کشور به روغن، دانه و کنجاله وارد و میلیاردها دلار ارز از کشور خارج می‌شود در حالی که می‌توان ضمن افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول استراتژیکی مانند گندم از طریق کاشت تناوبی دانه‌های روغنی، ضریب خودکفایی روغن در کشور را طی ۱۰ سال آینده به کمتر از ۳۰ درصد رساند.

وی با بیان اینکه طرح تولید و افزایش عملکرد دانه‌های روغنی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور دولت مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته که می‌توان به اعتبار حدود ۳۰۰ میلیارد تومانی این بخش اشاره کرد که از سوی مجلس تصویب شده است و ضمن افزایش سطح زیرکشت کلزا و دیگر دانه‌های روغنی کشور، عملکرد این محصول را در مزارع آبی از حدود دو تن به سه تن و در مزارع دیم از حدود ۱/۵ تن به دو تن افزایش دهیم و در این راستا از کارشناسان خارجی در کنار متخصصان و کشاورزان ایرانی نیز استفاده خواهیم کرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از دلایلی که کشاورزان تمایلی برای کشت دانه‌های روغنی طی سال‌های گذشته نداشته‌اند، بازار نامناسبی بوده که برای محصولشان وجود داشته است بنابراین دولت ضمن افزایش نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی به ویژه کلزا درصدد است تا خود مسئولیت خرید و تنظیم بازار آن را برعهده بگیرد تا محصولی روی دست کشاورزان نماند و آنها خیال‌شان از تولید محصول خود راحت باشد.

مهاجر با بیان اینکه توسعه کشت دیگر دانه‌های روغنی مانند سویا، آفتابگردان، گلرنگ و… نیز در دستور کار این طرح قرار دارد، تصریح کرد: برداشت کلزا از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و تاکنون ۱۵۰۰۰ تن این محصول خریداری شده و ۷۰ درصد بهای آن به کشاورزان پرداخت شده است و از این به بعد نیز به دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده  شرکت بازرگانی دولتی کلزا را در کنار گندم به قیمت تضمینی کیلویی ۲۵۳۰ از کشاورزان خریداری کند و بهای آن را به موقع به کشاورزان پرداخت کند.

منبع: ایسنا

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0