منو

594356_128

رسانه‌های روسیه از بازداشت‌ دو مسئول پروژه ساخت پایگاه بزرگ و مدرن «واستوچنی»، پایگاه فضایی جدید این کشور به اتهام اختلاس، خبر دادند. آن هم در شرایطی که به تازگی این پایگاه فضایی با پرتاب «سایوز -۲.۱ آ» مورد بهره برداری قرار گرفته و عملا دوران نیازمندی روس ها به استفاده از پایگاه فضایی «بایکونور» برای میزبانی پرتاب‌های فراوان فضایی به سر آمده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که حدود دو هفته پیش، زمانی که همه چیز برای شلیک نخستین موشک از این پایگاه مدرن، گران قیمت و البته نوساز مهیا بود و پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز در محل حضور داشت، به ناگاه سیستم خودکار پرتاب این پایگاه اخطار داد؛ اخطارهایی که گفته می‌شود ۲۰ مورد بودند و ظاهرا هیچ کدام اساسی و کلیدی هم نبودند اما توانستند پرتاب موشک را به یک روز بعد موکل کنند. اتفاقی که برای روس ها بسیار گران بود چراکه واستوچنی یکی از بزرگترین پروژه های کشورشان است که برای ساخت آن بودجه بسیار سنگینی در نظر گرفته‌اند، قصد دارند به کمک آن به اهداف بسیار بزرگی دست پیدا کنند و ناگفته پیداست که به هیچ عنوان دوست ندارند آغز به کار آن با یک ناکامی یا خطاهای احتمالی باشد. آن گونه که منابع روسی خبر می‌دهند، بلافاصله پس از اخطارهای سامانه خودکار پرتاب، اشکالات همگی مشخص شده و برطرف شدند اما پرتاب به روز بعد موکول شد و با موفقیت کامل هم به انجام رسید اما در این حین، نگرانی مقامات این کشور از خدشه دیدن اعتبار بین المللی شان در پرتاب های فضایی موجب شد تا شکایتی علیه مسئولان سازنده این پایگاه شکل گیرد و در کمترین زمان ممکن، یعنی یک روز پس از پرتاب، یک دادگاه رای بر مجرمیت «ایگور نسترینکو»، رییس شرکت پل سازی اقیانوس آرام به عنوان یکی از عاملان بروز نقص فنی در پایگاه واستوچنی بدهد؛ رایی که بر اساس آن این مدیر به حبس سه ساله محکوم شد. البته این پایان راه نبود و پیگرد قضایی ای که ولادیمیر پوتین دستورش را صادر کرده بود، ادامه یافت. تا آنجا که «دیمیتری راگوزین»، معاون نخست وزیر روسیه در امور دفاعی و فضایی و دو مقام بلند پایه دیگر مورد توبیخ قرار گرفتند و چند تن از مسئولان پروژه نیز بازداشت شدند. آن هم به اتهام اختلاس که می‌تواند عواقب وخیمی برایشان به همراه داشته باشد. شاید این اقدام مقامات روسیه برایتان عجیب و بسیار سخت‌گیرانه به نظر برسد اما نه زمانی که بدانید مقصود روس ها از ساخت این پایگاه فضایی صرفا خلاصی یافتن از پایگاه فضایی بایکونور و مبلغی که برای استفاده از آن به قزاقستان می‌پردازند نیست که اهداف بزرگتری برای واستوچنی در نظر دارند. از جمله تجهیز آن به سکوی پرتاب موشک های پیش رفته «آنگارا» که قرار است به کمک آن برنامه رفتن به ماه و مریخ را محقق نمایند.

پس از این واقعه رئیس جمهور روسیه، «دیمیتری راگوزین»، معاون خود در امور دفاعی و فضایی را به همراه «ایگور کوماروف»، رییس آژانس فدرال فضایی و «لئونید شالیموف»، مدیرعامل مرکز صنعتیNPO Automatics روسیه که سامانه سوخت رسانی را ایراددار تحویل داده بود، توبیخ کرد. پیگرد قضایی نیز به محکومیت «ایگور نسترینکو»، رییس شرکت پل سازی اقیانوس آرام به عنوان یکی از عاملان بروز نقص فنی در پایگاه واستوچنی انجامید و وی به دلیل حیف و میل یک میلیارد ۳۰۰ میلیون یورو به سه سال زندان محکوم شد. تحقیقات گسترده قضایی به همین جا ختم نشد و در آخرین اقدام صورت گرفته که به تازگی اعلام شد دو مسئول دیگر نیز در این رابطه بازداشت شدند.»

منبع: تابناک

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0