منو

jahangiri

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اگر قراردادهای نفتی نیاز به اصلاح داشته باشد در یکی ـ دو هفته آینده در دولت انجام خواهیم داد ولی فکر می‌کنم خیلی تغییر پیدا نخواهد کرد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز، پالایش و پتروشیمی طی سخنانی اظهار داشت: اصول قراردادهای جدید نفتی چندی پیش در دولت تصویب شد البته بعد از اینکه برخی از صاحب‌نظران نقدی بر این قراردادهای جدید داشتند، ما در دولت از صاحب‌نظرانی که در این عرصه پیشنهادات و نظراتی دارند خواستیم حضور پیدا کنند تا نظرات آنها را بشنویم که یکسری از افراد از داخل و خارج از کشور آمدند و مطالبی گفتند.

وی افزود: همچنین آقای زنگنه و مدیران وزارت نفت با برخی از صاحب‌نظران که نظراتی را در این باره داشتند جلسه گذاشتند و صحبت‌هایشان را شنیدند، امروز با قاطعیت می‌شود گفت اصول حاکم بر قراردادها اصول دقیق و متکی بر تجربیات گذشته وزارت نفت و متکی بر دستاوردهای مختلف جهانی بوده و  حتی متکی بر این بوده تا جذابیت را برای سرمایه‌گذار فراهم کند.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر این قراردادها نیاز به اصلاح داشته باشد حتما در دولت و به زودی ظرف یکی دو هفته آینده انجام خواهیم داد ولی فکر می‌کنم خیلی تغییر زیادی پیدا نخواهد کرد.

جهانگیری گفت: همه از این قراردادها دفاع خواهیم کرد، بعد از اینکه آن اصلاحات هم انجام بگیرد بنده فکر می‌کنم نظرات کسانی که به توسعه ایران فکر می‌کنند تامین خواهد شد، دوستان باید کمک کنند وزارت نفت با شجاعت و شهامت بتواند برنامه‌های خود را عملیاتی کند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت در گذشته و در زمان تحریم‌ها با محدودیت‌هایی در حوزه صنعت نفت و گاز روبرو بود، افزود: محدودیت‌های متعددی به ملت و دولت ایران تحمیل کرده بودند که البته با سیاست‌گذاری‌هایی که از سوی دولت انجام گرفت، تلاش شد اقتصاد کشور حداقل تأثیرپذیری را از آن شرایط داشته باشد، به طوری که در یک ریل‌گذاری درست حرکت کند.

جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه تلاش‌های دولت در این عرصه دستاوردهای مختلفی را به همراه داشت که یکی از آنها برگرداندن ثبات به اقتصاد کشور و قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد بود و همچنین با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که انجام گرفت تورم فزاینده را به کاهنده تبدیل کرد و تورم را از ۴۰ درصد به ۱۱ درصد رساند و در این شرایط با فضایی که فراهم شد، رونق به اقتصاد شروع به بازگشت کرد، البته در این راستا نیازمند کارهای جدی‌تری هستیم.

وی با بیان اینکه انضباط مالی بر اقدامات دولت حاکم شده است، گفت: الان که در دوره پساتحریم هستیم، حتما این سوال برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی پیش می‌اید که سیاست دولت چیست و قرار است چه سیاست‌هایی را دنبال کند، ما در همین چندماه گذشته شاهد حضور مقامات عالی‌رتبه از کشورهای آسیایی، غربی، آمریکایی و شرکت‌های معتبر بین‌المللی در ایران بودیم که مهم‌ترین پیام این حضور تا این لحظه این است که ایران ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند در مقطع فعلی به یکی از کانون‌های توسعه تبدیل شود.

معاون اول رئیس جمهور در باره منابع و ظرفیت‌های عظیم ایران برای سرمایه‌گذاری، گفت: این منابع شامل منابع طبیعی ازجمله منابع عظیم نفت، گاز و معادن و همچنین شامل منابع نیروی انسانی متخصص است که البته ما هم در این راستا به عنوان دولت به دنبال افزودن شتاب پیشرفت کشور هستیم تا ایران به جایگاه ممتاز خود رسد که به طور قطع سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از جمله سیاست‌هایی است که در این دوران در دستورکار ماست.

جهانگیری ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همان سیاست‌هایی است که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی آن را  اعلام می‌کند، نه سخنان تعدادی از منتقدان که این سیاست‌ها را بر اساس نگاه و سلیقه خود تعبیر می‌کنند.

وی تأکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دنبال محدود کردن و یا به انزوا کشیدن ایران در عرصه جهانی نیست، بلکه به دنبال آن است تا از تمام ظرفیت‌های داخل کشور استفاده شود و برون‌گرایی به عنوان یک ویژگی خاص برای پیشرفت کشور موردتأکید این سیاست‌هاست.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید از منابع مالی و فناوری دنیا استفاده و به سمت دانش‌بنیان کردن اقتصاد حرک کنیم، افزود: اقتصاد مقاومتی متکی به علم و دانش روز است و اقتصاد سنتی نیست، لذا اقتصادی است که بخش خصوصی مدار اصلی آن است و بر این اساس باید کارها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه عدالت‌محوری یکی دیگر از ویژگی‌های سیاست اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: تمام برنامه‌ها و اقدامات ما باید بر اساس عدالت انجام بگیرد.

وی با مهم خواندن بخش نفت‌، پتروشیمی و گاز در تحقق اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم تا در این بخش بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، منابع خارجی و جذب و انتقال فناوری صورت بگیرد و از طرف دیگر از تمام ظرفیت‌های داخل کشور، به خصوص سازندگان تجهیزات داخل به بهترین نحو استفاده شود و ما می‌توانیم با تخصص مهندسان ایرانی و توانمندی آنها در بخش نفت، گاز و… کارهای بزرگی انجام دهیم.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: اولویت ما جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است، زیرا علاوه بر منابع خارجی، بازارهای جهانی هم به سمت ایران می‌آیند، همچنین استفاده از فاینانس و منابع خارجی از دیگر اولویت‌های ما است.

جهانگیری اضافه کرد: جذب فاینانس باید به صورتی انجام بگیرد تا بازپرداخت آن از منابع طرح‌هایی که در کشور اجرا می‌شود، تأمین شود تا به منابع مالی کشور فشاری وارد نشود، البته این امر بدان معنا نیست که از فاینانس در زیرساخت‌های کشور استفاده نکنیم؛ چراکه حتما از این منابع هم برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالعات صورت‌گرفته نسبت به طرح‌های نفت و گاز برای سرمایه‌گذاری، اظهار داشت: این مطالعات نشان می‌دهد که ما نیازمند سرمایه‌گذاری صدها میلیارد تومانی هستیم که بخش اعظمی از این طرح‌ها به سرمایه‌گذاران معرفی شده است.

معاون اول رئیس جمهور شفاف خواندن قوانین را یکی از مؤلفه‌های مهم جذب سرمایه‌گذار دانست و گفت: تمامی شرایط و قوانین برای جذب سرمایه‌گذار باید شفاف و روشن باشد که بر این اساس شاهد تدوین قراردادهای جدید نفتی هستیم.

جهانگیری با بیان اینکه ایران باید سهم خود را از بازارهای جهانی در تولید نفت بازپس بگیرد، افزود: ما در بخش انتقال فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان کردن نفت، شاهد برداشته شدن قدم‌های بزرگی هستیم، همچنین همکاری دانشگاه‌های کشور با وزارت نفت در عرصه نفت و گاز بیشتر خواهد شد و ان‌شاءالله در آینده نزدیک شاهد تحولی عظیم در این عرصه خواهیم بود.

وی تولید تجهیزات مهم صنعت نفت در داخل کشور را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه برای تولید تجهیزات راهبردی صنعت نفت، بخش خصوصی پای کار آمده است و اگر بتوانیم در این زمینه به اهداف خود برسیم، می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از تحریم و تهدید نترسیم؛ چراکه نباید صنعت نفت همواره متکی به دست دیگران باشد تا وقتی فردا بگویند فلان قطعه و تجهیزات را نمی‌دهیم، بترسیم، زیرا باید قطعات استراتژیک و راهبردی را در داخل تولید کنیم و روی پای خود بایستیم.

معاون اول رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: از تولیدکنندگان درخواست دارم تا با برندهای معتبر دنیا مشارکت کنند و تنها به بازار ایران اکتفا نشود تا بتوانیم محصولات و تولیدات خود را در بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم، همچنین باید توجه داشته باشند که تولیدات تجهیزات و قطعات به‌روز باشد.

منبع: فارس

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0