منو

image_800_565

اگر چه اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی هنوز قانونی نشده است اما رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: این موضوع جزو مطالعات مهم سازمان تحت مدیریتش قرار دارد.

سید کامل تقوی نژاد، رئیس سازمان مالیاتی روز سه شنبه در نشستی خبری به تشریح مهم‌ترین اقدامات سازمان مالیاتی ازجمله موضوع اخذمالیات از سود سپرده‌های بانکی پرداخت. ۲هفته پیش بود که علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در کرمان از وضع مالیات برسود سپرده‌های بانکی دفاع کرد.

متعاقب آن هم موجی از اظهارنظرهای موافق و مخالف شکل گرفت. هم‌اکنون و از نظر قانونی امکان اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی وجود ندارد و برای گرفتن چنین مالیاتی باید قانون تغییر کند. اما تقوی‌نژاد می‌گوید: هدف ما افزایش پایه‌های مالیاتی برای بالابردن درآمدهای این بخش است و یکی از این پایه‌ها می‌تواند سپرده‌های بانکی باشد.

تقوی‌نژاد ادامه داد: تاکنون با وجود مطالعاتی که در حال انجام است تصمیمی در این رابطه اخذ نشده و مصوبه‌ای وجود ندارد، اما طبق بررسی‌های ما عمده کشورهای دنیا حتی با وجود منفی‌بودن سود سپرده از این بخش مالیات دریافت می‌کنند. وی با بیان اینکه در دریافت مالیات از سود سپرده‌ها به‌طور حتم تمامی جوانب مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: حتما این موضوع مورد توجه است که افرادی که سپرده‌های کوچک داشته یا محل ارتزاق آنها سودهای همین سپرده‌هاست برایشان تفاوت قائل خواهیم شد و در این رابطه سقف تعیین می‌شود. رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: گرچه هنوز قانونی در رابطه با دریافت مالیات از سودهای بانکی به تصویب نرسیده، اما جزو برنامه‌های مطالعاتی مهم سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

  مرز‌های سرکشی به حساب‌های بانکی

سیدکامل تقوی نژاد درباره‌ بخشنامه اخیر این سازمان برای بررسی حساب‌های بانکی به‌منظور دریافت مالیات که به سازمان‌های ذیربط ابلاغ شد توضیحاتی ارائه کرد. در این بخشنامه تأکید شده است که تراکنش‌های بانکی مشکوک زیر ذره‌بین مالیاتی قرار می‌گیرند تا موضوع پولشویی و فرار مالیاتی احتمالی کشف شود.

برخی رسانه‌ها از این بخشنامه تحت عنوان «آغاز سرکشی به حساب‌های بانکی شهروندان» یاد می‌کنند. تقوی نژاد در نشست خبری دیروز خود با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی با توجه به مقام حاکمیتی‌ای که دارد حتی حق سرکشی به حساب‌های بانکی را داراست و ماده۱۶۹ قانون مالیات‌ها چنین اختیاری را به آن داده است، گفت: این در حالی است که هدف اصلی ما بررسی شفاف دارایی‌ها به‌منظور دریافت مالیات است تا بتوانیم تعادل بیشتری را بین مودیان مالیاتی برقرار کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اگر دارایی‌ها به درستی مورد بررسی قرار نگیرند و در مورد آن شفاف‌‌سازی نشود آنگاه باید ما را مورد سؤال قرار داد که چرا اطلاعات دقیقی برای اخذ مالیات نداریم؟ تقوی‌نژاد تأکید کرد که سازمان امور مالیاتی به‌طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، چرا که حساب‌ها متعلق به اشخاص بوده و ما تا حدی که مجاز هستیم آن را بررسی می‌کنیم و اگر ماموری خارج از آنچه تعیین شده به اطلاعات مردم ورود کند به‌طور حتم جرم بوده و مجازات خواهد شد، چرا که هدف ما فقط تطبیق حساب‌ها و پرونده‌ها با میزان دارایی و کشف حساب‌های مشکوک است.

 مالیات اصناف و مشاغل ثابت ماند

تقوی‌نژاد همچنین با اعلام اینکه خبر خوشی برای اصناف دارد، اعلام کرد که طی جلساتی که در روزهای اخیر با علی فاضلی- رئیس اصناف- داشته است با هم توافق کردند تا در سال ۱۳۹۵ مالیات مشاغل کمتر از ۵‌درصد بوده و مالیات در بخش اصناف و مشاغل افزایشی نداشته باشد. به گفته وی در سال‌جاری با برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده مالیات مشاغل و اصناف به‌طور راحت‌تر و شفاف‌تر اخذ خواهد شد.

  مخالفت با معافیت تسعیر ارز

در حالی که طی روزهای گذشته مجلس با معافیت سود ناشی از تسعیر نرخ ارز موافقت کرد و آن را به تصویب رساند، ظاهرا سازمان امور مالیاتی با این موضوع مخالف است. به گزارش ایسنا، رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به این مصوبه، معافیت کلیه صادر‌کنندگان از مالیات را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: در این رابطه کالاهای کشاورزی و صنعتی فناوری شده تا ۱۰۰درصد از مالیات معافند و طبق بند ۲۴ماده ۱۴۸قانون مالیاتی اگر صادر‌کنندگان از زمان فروش ارز دچار زیان شوند این زیان جزو هزینه قابل‌قبول است چرا که در دوره‌هایی نرخ ارز دچار نوسان می‌شود.

تقوی‌نژاد ادامه داد: اما معافیت ناشی از سود تسعیر ارز پذیرفته نیست، چرا که ممکن است بعد از به‌دست آوردن ارز از سوی صادر‌کننده مدتی بعد در نوساناتی که ایجاد می‌شود قیمت به‌طور قابل توجهی افزایش یافته و سود بالایی کسر شود که این موضوع دیگر ربطی به زمان صادرات ندارد، بنابراین نباید با معافیت سود ناشی از تسعیر نرخ ارز موافقت شود. وی تأکید کرد که این سازمان با این مصوبه مجلس مخالف بوده و در حال رایزنی برای لغو آن است.

  بخشودگی مالیاتی در دستور کار

بخش دیگری از نشست تقوی‌نژاد به ارائه گزارش عملکرد سازمان و برخی از برنامه‌های آن اختصاص داشت. وی با اعلام اینکه در سال گذشته در مجموع حدود ۶۶هزار و ۷۰۰میلیارد تومان از مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده وصول شده است، گفت: این رقم بیانگر تحقق ۹۰درصدی درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه است که ۱۶درصد نسبت به وصولی سال۱۳۹۳ رشد دارد. تقوی‌نژاد همچنین گفت که درآمد مالیاتی در بخش ارزش افزوده ۲۴هزار و ۶۰۰میلیارد تومان بوده که ۸۰درصد تحقق داشته و ۱۳٫۵درصد نسبت به سال۱۳۹۳ رشد دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی در رابطه با معوقات مالیاتی نیز اعلام کرد که حدود ۴۲هزار میلیارد تومان در این رابطه معوق شده که ۱۷هزار میلیارد تومان آن اصل مالیات و حدود ۲۴هزار میلیارد تومان دیگر جریمه‌های آن است. تقوی‌نژاد این را هم اعلام کرد که تمامی افرادی که اصل معوقات مالیاتی خود را تا پایان شهریورماه امسال پرداخت کنند جریمه آنها بخشیده خواهد شد.

منبع: همشهری

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0