منو

139205271446156161005724-e1457092540472

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه منفعت برخی افراد منجر به رونق قاچاق شد، گفت: افزایش تعرفه منجر به افزایش درآمد قاچاقچیان می شود.

یحیی آل اسحاق عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به لزوم برخورد جدی با پدیده قاچاق گفت: بحث قاچاق یک بحث دیرینه اقتصاد است که متاسفانه در طی سال های گذشته، سیاست های برخورد با این پدیده منجر به یافتن راه حل جدی برای حل این مشکل نشده است.

وی افزود: در طی سال‌های گذشته ارقام مختلفی در رابطه با حجم قاچاق ارائه شده و برخی مسئولان رقم ۲۰ تا ۲۵ میلیاردی را برای قاچاق اعلام می‌کنند در حالیکه هنوز نظام درستی برای ارائه آمار قاچاق در دست نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به این موضوع که هنوز تعبیر درستی از قاچاق وجود ندارد، گفت: گاهی اوقات از مبادلات مرزی به عنوان قاچاق یاد می‌شود و یا گاهی نیز به کالاهای که از مبادی رسمی به کشور وارد می شود، قاچاق اطلاق می شود و این موضوع نشان می دهد که برای قاچاق تعریف مشخصی وجود ندارد.

وزیر اسبق بازرگانی به این نکته نیز اشاره کرد که تاکنون در رابطه با برخورد جدی با قاچاق کالا موفق عمل نشده و این در حالی است که مبارزه با قاچاق کالا جز اولویت های مسئولان در سال های گذشته بود.

وی با اشاره به دلایل افزایش قاچاق ادامه داد: یکی از دلایل بروز قاچاق این است که یا محصول مورد نظر در کشور تولید نمی شود و یا اینکه تولید داخلی قدرت رقابت از نظر کیفیت و  قیمت را با کالاهای وارداتی ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: وقتی راه قاچاق به کشور باز شود، فقط سیگار یا یخچال به کشور وارد نمی شود بلکه همراه با قاچاق کالا ،مشکلات بسیاری به کشور وارد می شود که ممکن است پایه های اقتصاد را به خطر بیاندازد و جدا از بحث اقتصاد مشکلات فرهنگی و اجتماعی را در پی خواهد داشت.

وی گفت: موضوع دیگر موقعیت جغرافیایی ایران است که ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم و اختلاف قیمت در کشورهای همسایه و همچنین وضعیت نابسامان مرزنشینان موجب می شود که تمایل به قاچاق کالا افزایش بیابد.

وزیر اسبق بازرگانی تصریح کرد: رکود و بیکاری نیز منجر به گسترده شدن دامنه قاچاق شده، چرا که به قاچاق به عنوان یک منبع درآمد نگاه می شود.

آل اسحاق به حضور ذینفعان در پدیده قاچاق اشاره کرد و گفت: وجود برخی افراد ذینفع موجب گسترده شدن پدیده قاچاق شده است، چرا که این افراد از قدرت خود استفاده کرده و سدها را می شکنند تا به اهداف خود برسند که باید با این افراد برخورد جدی و قاطع انجام شود.

وی تعرفه را از دیگر عوامل بروز قاچاق عنوان کرد و افزود: با افزایش تعرفه تنها درآمد قاچاقچی افزایش می یابد چرا که واردات کالا از مبادی غیر رسمی به صرفه تر می شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: برای برخورد با قاچاق کالا باید ذینفعان و افراد پشت صحنه شناسایی شود نه اینکه فقط به برخورد با حلقه آخر قاچاق بسنده کرد.

آل اسحاق با تاکید بر اینکه قاچاق یک فساد است، گفت: باید در برخورد با این فساد همه اجزای آن شناسایی شده و ریشه آن خشکانده شود.

وی به موضوع کوله بری نیز اشاره کرد و گفت: قانون مرز نشینی برای کوله بران بسیار خوب وضع شده است؛ اما متاسفانه برخی سو استفاده ها از این موضوع موجب شده که این قانون به جای اینکه کمک حال مرز نشینان باشد، منجر به واردات پورشه و خودرو به کشور شود.

آل اسحاق تاکید کرد: برخورد با قاچاق تنها در با شعار حل نمی شود، بلکه باید در این بخش ریشه یابی شود و با تمام عوامل آن برخورد شود.

منبع: میزان

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0