منو

article

دکتر مجید سجادی پناه در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو گفت: اگر بتوانیم با فساد مبارزه کنیم، زمینه لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورمان فراهم می کنیم و این همان کاری است که چین کرده است. چین بعد از اینکه وزیر راه آهن خود را به دلیل فساد اعدام کرد و برخوردهای قاطعی که با فساد داشت، توانست در سال ۲۰۱۴، ۱۲۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب کند.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع راه های مبارزه با فساد اقتصادی و با حضور دکتر مجید سجادی پناه کارشناس مسائل اقتصادی، دکتر محسن صیقلی دبیر کمیته اصل ۴۴ دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر عبدالمجید شیخی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه و وحید شقاقی مشاور اقتصادی وزیر دادگستری روانه آنتن شد.

دکتر مجید سجادی پناه در ابتدا با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی جای یک برنامه منظم و مستمر که اختصاصاً به موضوع فساد بپردازد، خالی بود، گفت: بند ۱۹ سیاست های اقتصاد مقاومتی به موضوع فساد می پردازد. سایر بندهای کلی اقتصاد مقاومتی هم به نوعی به موضوع فساد ارتباط پیدا می کند.

وی ادامه داد: صدا و سیما در زمان هایی که یک فسادی در کشور رخ می دهد، روی آن تمرکز می کند و به مسئله فساد و ابعاد آن می پردازد اما اینکه برنامه منظم و مستمری داشته باشد تا به بحث پیشگیری نیز بپردازد و به عنوان یک پل ارتباطی بتواند تجربیات پیشکسوتان مبارزه با فساد را به ۴۵۰ هزار مدیری که در جمهوری اسلامی دارند خدمت می کنند، منتقل کند، وجود ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تصریح بر اینکه ستون فقرات اقتصاد مقاومتی افزایش تولید داخل است، بیان داشت: تولید داخل نیاز به سرمایه گذاری دارد، اگر بخواهیم رشد ۸ درصدی برنامه ششم را تامین کنیم، سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که ۵۰ میلیارد آن سرمایه گذاری خارجی و ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه داخلی نیاز داریم.

سجادی پناه با اشاره به بزرگ بودن رقم مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کشور، خاطرنشان کرد: در ۲۰ سال گذشته تجمع میزان سرمایه گذاری که در داخل کشور صورت گرفته است، ۴۲ میلیارد دلار است یعنی سالانه در کشورمان بیش از ۶ میلیادر دلار سرمایه گذاری نشده است.

این کارشناس اقتصادی به وضعیت ایران در خصوص سرمایه گذار گفت: در رتبه بندی جهانی در میان ۸۰ کشور دنیا، از نظر جذابیت های سرمایه گذاری کشور، در رتبه ۸۰ دنیا هستیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در کشور به دو فاکتور توجه می کنند، اظهار داشت: فاکتور نخست، آزادسازی اقتصاد است و فاکتور دوم رقابت پذیری اقتصاد است. آزاد سازی اقتصاد از ده فاکتور تشکیل شده است که یکی از فاکتورهای آن فقدان فساد است.

سجادی پناه با اشاره به فرمان هشت ماده ای رهبر انقلاب برای مبارزه با فساد، عنوان داشت: رتبه ما در سال ۲۰۱۳ در کشورهای دنیا ۱۴۴ بود ولی الان بر اساس سازمان شفافیت جهانی ۱۳۰ دنیا هستیم. سازمان شفافیت جهانی میزان ادراک عمومی مردم از فساد را اندازه می گیرد، نه خود فساد را و بر همین اساس کشور چین را که این همه در راه مقابله با فساد مبارزه کرده است، در رتبه ۷۴ دنیا است.

وی افزود: اگر بتوانیم با فساد مبارزه کنیم، زمینه لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورمان فراهم

می کنیم و این همان کاری است که چین کرده است. چین بعد از اینکه وزیر راه آهن خود را به دلیل فساد اعدام کرد و برخوردهای قاطعی که با فساد داشت، توانست در سال ۲۰۱۴، ۱۲۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب کند، در حالی که آمریکا رتبه اول اقتصاد جهان را داشت، فقط ۸۶ میلیارد دلار سرمایه را جذب کرد.

وی با اشاره به ۴ میلیون ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند، اظهار داشت: سرمایه این افراد حدود ۳ هزار میلیارد دلار تخمین زده می شود. در امر مبارزه با فساد کلان موفق بوده ایم؛ بعد از انقلاب تنها ۷ مورد فساد کلان داشته ایم در حالی در سال ۲۰۱۵ در چین ۲۹ هزار نفر را در امر مبارزه با فساد دستگیر کردند که ۹ نفر از آنها مقامات وزارت خانه ای و استانی بودند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در اسناد پاناما نام روسا و مقامات بلند پایه ۱۲۰ کشور وجود داشت و حتی نخست وزیر ایسلند استعفا داد اما هیچ نامی از روسا و مقامات ایرانی در آن نبود.

در ادامه وحید شقاقی با اشاره به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بیان داشت: یکی از مباحثی که در این ستاد مطرح شده است، شفاف سازی و سالم سازی فضای اقتصادی است و این یکی از محورهایی بوده است که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز وجود داشته است.

مشاور اقتصادی وزیر دادگستری ادامه داد: این ستاد یک کارگروهی را تحت عنوان کارگروه سالم سازی و شفاف سازی فضای اقتصاد تدارک دیده است که وزارت دادگستری نیز یکی از اعضای این کارگروه است. بر اساس آخرین اطلاعاتی که موجود است، چند برنامه مهم را نیز در کارگروه شروع کرده اند که متولیان متفاوتی دارد از جمله وزارت اقتصاد و سازمان های مالیاتی و گمرکی.

در ادامه دکتر عبدالمجید شیخی به آیات قرآن که درباره فساد است، اشاره کرد و گفت: اگر جامعه را بخواهیم به فساد بکشانیم انسان های مرفه بی درد و خوش گذاران را بر جامعه حاکم می کنیم و هنگامی که این اتفاق افتاد، زمینه سرنگونی جامعه و فساد در آن مشخص می شود.

این کارشناس اقتصادی به بیان زمینه هایی که فساد را ایجاد می کنند پرداخت و گفت: برخی به حق پایبند نیستند و دنبال رسیدن به مقاصد و مطامعی که از راه حق به آن دست نمی یابند، هستند که انگیزه های معیشتی باعث این کارها می شود.

در ادامه دکتر محسن صیقلی به ریشه کلمه فساد اشاره کرد و بیان داشت: فساد به معنای شکستن و نقض کردن است اما این شکستن و نقض کردن اعم از رفتار اخلاقی و اجتماعی و یا مقررات اداری است.

دبیر کمیته اصل ۴۴ دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به فساد اداری اشاره کرد و ادامه داد: فساد اداری در اصل استفاده غیر قانونی از اختیارات ادارای برای منافع شخصی است و فساد مالی نقض قوانین موجود برای تامین منافع و سود شخصی است. بنابراین وقتی درباره فساد اداری یا مالی صحبت می کنیم، دو جنبه دارد؛ از قدرت عمومی جهت کسب مطامع شخصی سوء استفاده کنیم و یا از انجام وظیفه محوله تخطی کنند تا به منافع شخصی برسند.

منبع: رادیو گفتگو

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0