منو

mosharekat_news16418451

رشوه از معظلات جدی زمان ما است که سبب افزایش هزینه زندگی و تضعیف اقتصاد در سراسر جهان می شود. یک استاندارد در دست تدوین ایزو در زمینه مباره با رشوه خواری با دریافت آرای قوی به مرحله نهایی پیش از انتشار رسید.

بر اساس آمار بانک جهانی، هر ساله ۱ تریلیون دلار به عنوان رشوه در سراسر جهان پرداخت می شود که سبب ضربه زدن به نظامهای اقتصادی و گسترش فقر می شود. اقدامات فراوانی از طریق قانون گذاری و توافقات بین المللی برای مبارزه با این معضل انجام شده ولیکن این موضوع هنوز به عنوان یک مشکل قابل توجه باقی مانده است.

شکی نیست این پیش نویس استاندارد در دست تدوین که ۹۱ درصد آرا کشورهای عضو را در جریان تدوین کسب نموده به سازمانها کمک خواهد کرد تا با رشوه خواری مبارزه نمایند.

استاندارد ISO 37001 با عنوان سیستم های مدیریت مبارزه رشوه، به سازمانها کمک خواهد کرد تا اقدامات موثر جلوگیری و مبارزه با رشوه خواری را اجرایی نمایند و فرهنگ صداقت، شفافیت و امانت داری را نهادینه نمایند. با این وجود هیچ تضمینی برای قطع کامل این معضل وجود ندارد. لیکن با ارایه ابزارها و روشها می تواند سبب کاهش قابل توجه این ریسک شود و سازمانها خواهند توانست در صورت بروز آن اقدام موثری انجام دهند.

اجرای استاندارد ISO 37001 به سرمایه گذاران و سایر ذی نفعان این اطمینان را می دهد که سازمان دارای سیستم موثر برای مدیریت ریسک رشوه خواری دارد.

انتظار می رود نسخه نهایی استاندارد ISO 37001 اواخر سال جاری میلادی منتشر شود.

مترجم: سعید حسنی

منبع: ایزو

didebanSH

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0