منو

110478_501

با اقداماتی که بورس کالای ایران در پیش گرفته است، در آینده ای نه چندان دور شاهد شفافیت قیمت و معاملات در بازار طلا و ارز خواهیم بود چراکه معاملات گواهی سپرده سکه طلا راه اندازی شده و معاملات آتی ارز نیز در دستور کار این بورس قرار دارد.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار با بیان مطلب فوق گفت: در اواخر سال گذشته معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران راه اندازی شد که رونق این معاملات به فرهنگ سازی و آشنایی فعالان بازار طلا و سکه بستگی دارد.

پویان دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش بزرگی از نوسانات بازار طلا تحت تاثیر دلالان سبزه میدان است، خاطرنشان کرد: با شناساندن گواهی سپرده به فعالان بازار طلا و سکه و همچنین با راه اندازی بازار آتی ارز، بورس کالای ایران در آینده ای نزدیک نقش قابل توجهی در راستای شفافیت معاملات و قیمت طلا و ارز خواهد داشت.

وی اظهار داشت: ایجاد گواهی های سپرده کالایی در بورس کالا علاوه بر ایجاد یک بازار مالی برای محصولات، به کاهش نوسانات بی رویه قیمت کالاها در بازار مصرف نیز کمک می کند.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار تصریح کرد: ایجاد گواهی سپرده سکه طلا کمک بسیاری به ساماندهی بازار این محصول خواهد کرد و به نظر می رسد رفته رفته با ورود بازیگران جدید، بر حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا افزوده است.

دارابی اضافه کرد: در صورت رونق معاملات گواهی سپرده سکه طلا، روزانه بخشی از معاملات سکه به صورت کاغذی انجام می شود و این امر تا حد بسیار زیادی از نوسان های غیر منطقی طلا خواهد کاست.

وی معتقد است، اگر گواهی سپرده برای کالاهای مختلف ایجاد شود و در آینده بتوان این بازار را در کنار معاملات فیزیکی بورس کالا برای محصولات مختلف توسعه داد، ظرفیت های مالی زیادی در بازار کالایی کشور ایجاد خواهد شد که در نهایت به توسعه اقتصادی خواهد انجامید.

وی در ادامه به مزیت های گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت:  گواهی سپرده طلا در آینده می تواند به عنوان وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه و همچنین به عنوان ضمانت برای دریافت تسهیلات از بانک ها مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار افزود: افزایش امنیت نگهداری سکه و کاهش ریسک جابه جایی های مکرر آن در اثر مبادلات فیزیکی، استفاده از ظرفیت ها و سرمایه های راکد و شفاف سازی معاملات سکه و واقعی شدن قیمت های بازار نقدی نیز از دیگر مزایای معاملات گواهی سپرده کالایی است.

منبع: پایگاه خبری بورس کالای ایران

خلاصه شده

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0