منو

23236

دکتر حیدر مستخدمین حسینی: ” در شرایط کنونی دولت نگران است که اگر فعالیت و جسارتی در بخش اقتصاد انجام دهد، تورم به دنبال داشته باشد؛ در حالی که در وضع موجود هر دولت دیگری اگر درصدد ایجاد رونق اقتصادی باشد، باید منتظر بالا رفتن تورم باشد.هیچ الگویی در دنیا رونق اقتصادی و کاهش تورم را کنار هم ندارد بنابراین شاید در صورت تحقق تورم یک رقمی باید منتظر کاهش سطح زندگی مردم، افزایش بیکاری و تعطیلی کارخانه ها باشیم. بنابراین این سخن، غیرکارشناسی است که بگوییم ما رکود را از بین می بریم، تورم را نیز کاهش می دهیم و همزمان رونق خواهیم داشت.

اگر تکلیف موضوع یکسان سازی تعیین نشود، سرمایه گذاری خارجی حضور فعال نخواهد داشت؛ زیرا سرمایه گذار باید مطمئن شود منابع ارزی که وارد می کند، با چه نرخی برایش تسهیل می شود و هنگامی که طرح خود را به بهره برداری رساند، سود حاصل را باید با چه نرخی از کشور خارج کند.

سرمایه گذار داخلی نیز از «شفاف سازی» بهره لازم را می برد؛ زیرا پس از دریافت تسهیلات ریالی و ارزی و اجرای طرح مورد نظر، باید ریال و ارز خود را به نرخ روز به بانک بپردازد. از سوی دیگر، بهره مندی بسیاری از پروژه ها و واحدهای صنعتی تولیدی در سال های گذشته از ارز ارزان قیمت و لزوم بازپرداخت تسهیلات از سوی آنها به نرخ روز مشکل هایی برای دولت ایجاد کرده است. اما در صورت یکسان سازی نرخ ارز و اضافه شدن تفاوت تورم خارجی از داخلی به نرخ تورم، می توان پایداری و ثبات اقتصادی در زمینه ارزی را انتظار داشت؛ در غیر این صورت، چند سال بعد اتفاق ماه های پایانی سال ۱۳۹۰ تکرار می شود.

در شرایط فعلی برخی محصولات و مواد اولیه که با استفاده از ارز مبادله ای وارد کشور می شوند، با نرخ آزاد به جامعه عرضه می شوند و از این رهگذر، یک رانت برای وارد کنندگان حاصل می شود. تا زمانی که این رانت ها وجود دارد، بسیاری از طیف ها، دولت و مجلس را زیر فشار قرار می دهند تا مشکلی برای رانت آنها پیش نیاید؛ به همین دلیل «شفاف سازی اقتصاد» یک ضرورت است.

«در سال های گذشته بسیاری بابت نرخ چندگانه ارز، رانت های عجیب و غریبی دریافت کردند و یک شبه به موقعیت های اقتصادی بالا رسیدند». به گونه ای که اواخر سال ۱۳۹۰ این حباب ترکید و کاهش ارزش پول ملی رقم خورد. نرخ ارز از نزدیک ۱۰ هزار ریال به ۳۵ هزار ریال رسید و این اتفاق اقتصادی، قدرت خرید را بشدت پایین آورد و سطح زندگی طبقه متوسط جامعه را پایین تر آورد؛ زیرا همه هزینه ها بالا رفت.

اشتباه اینجا بود که سال ۱۳۸۱ سیاست مدیریت شناور روی نرخ ارز اعمال شد و ارز در کنترل کامل دولت و بانک مرکزی قرار گرفت و دولت و بانک مرکزی در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰ حاضر نشدند متناسب با تفاوت تورم خارجی و تورم داخلی، نرخ پایه ارز را هر سال افزایش دهند. اگر تورم خارجی و تورم داخلی هر دو، چهار درصد بود، دلیلی برای افزایش وجود نداشت اما وقتی تورم خارجی چهار و تورم داخلی ۱۰ درصد بود، باید نرخ پایه ارز ۶ درصد بالا می رفت که این اتفاق نیفتاد و فنر آن محکم نگه داشته شد که سرانجام اواخر سال ۱۳۹۰ به یکباره فنر در رفت و آنچه نباید، اتفاق افتاد.

بنابراین اگر سال ۱۳۸۱ را که محاسبه نرخ تورم به طور واقعی، کارشناسی شده و مورد قبول همه محاسبه شد، مبنا قرار دهیم و اگر از آن زمان تاکنون، هر سال نرخ ارز را بدرستی تغییر می دادیم- یعنی تورم خارجی را از تورم داخلی کم می کردیم و تفاوت آن را به نرخ پایه اضافه می کردیم- اکنون نرخ ارز بین ۳۳ هزار تا ۳۵ هزار ریال بود.

در صورت چنین اقدامی، هیچگاه شوک ارزی پیش نمی آمد؛ یعنی دولت با برنامه خاصی تورم را کنترل نکرد بلکه این کاهش تورم نتیجه اتفاقی بود که در سال های گذشته رخ داد. تصمیم گیری های کلیدی درباره هدفمندی یارانه ها، مسکن مهر یا کاهش ارزش پول نزدیک سه سال زمان می برد تا اثر خود را در اقتصاد تخلیه کند. اکنون فقط این تخلیه رخ داده و اتفاق خاصی در اقتصاد رقم نخورده است که به تبع آن تورم های متفاوتی در اقتصاد شکل بگیرد.

در شرایط کنونی دولت نگران است که اگر فعالیت و جسارتی در بخش اقتصاد انجام دهد، تورم به دنبال داشته باشد؛ در حالی که در وضع موجود هر دولت دیگری اگر درصدد ایجاد رونق اقتصادی باشد، باید منتظر بالا رفتن تورم باشد.چرا که هیچ الگویی در دنیا رونق اقتصادی و کاهش تورم را کنار هم ندارد بنابراین شاید در صورت تحقق تورم یک رقمی باید منتظر کاهش سطح زندگی مردم، افزایش بیکاری و تعطیلی کارخانه ها باشیم. بنابراین این سخن، غیرکارشناسی است که بگوییم ما رکود را از بین می بریم، تورم را نیز کاهش می دهیم و همزمان رونق خواهیم داشت.

تورم بسیار بهتر از رکود است؛ زیرا رکود مواردی مانند افسردگی، بیکاری، ناهنجاری های فراوان و فسادهای مختلف اداری را به همراه دارد و همیشه در دوره رکود، فساد بیشتر از دوره رونق بوده است.

منبع: تابناک

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0