منو

f28065644cfc9fe962c5672f030f1b19

رئیس سازمان خصوصی سازی با انتقاد از مقاومت برخی بخش‌های دولتی در برابر خصوصی سازی گفت: اقتصاد کشور ما چاق و بد هیکل شده است، با این حال برخی بخش‌های دولتی در حال مقاومت هستند.

خصوصی سازی در کشور همواره با چالش هایی روبرو بوده است و حتی ادعا شده بود که برخی جلوی خصوصی سازی را در کشور می گیرند.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه نظارت بر اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی و میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس کل سازمان خصوصی سازی این موضوع را در برنامه تیتر امشب شبکه خبر بررسی کردند.

پوری حسینی با بیان اینکه اگر به خصوصی سازی توجه ویژه نشود و عزم لازم برای این کار نباشد، حرکت به سمت خصوصی سازی، لاک پشتی ادامه خواهد یافت، گفت: نخستین بار در آبان ۸۸ از عملکرد خصوصی سازی دولت گزارش دادیم و این روند ادامه دارد، خصوصی سازی فرآیند پر چالش و مظلومی در کشور است که اگر به آن توجه ویژه نشود و عزم لازم برای این کار نباشد، حرکت به سمت خصوصی سازی، لاک پشتی ادامه خواهد یافت.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: اصولا نیروی انسانی که در شرکت های دولتی به کار گرفته می شود،‌ چند برابر شرکت های مشابه خصوصی است و این موضوع سودآوری و بهره‌وری آن شرکت را کاهش می‌دهد که این مسیر باید اصلاح شود.

در ادامه رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که سخنان وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه «در وزارتخانه متبوعش هم مقاومت هایی در برابر خصوصی سازی وجود دارد» به چه شرکت هایی اشاره داشت، گفت: وزارت اموراقتصادی و دارایی ۲۰ درصد سهام بانک ها، بیمه ها و شرکت چاپخانه دولتی ایران را در اختیاردارد.

پوری حسینی ادامه داد: در این وزارتخانه سهام شرکت چاپخانه دولتی که بیش از ۲۰ درصد است، باید واگذار شود که تاکنون واگذار نشده است.

وی گفت: در سال ۹۴ نخستین واگذاری که منجر به مقاومت شد و واگذار نشد، واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بود که ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس در مزایده چهارم در جهت واگذار نشدن آن امضاء جمع کردند، در حالی که در بودجه مجلس بر واگذاری آن تصریح شده بود.

پوری حسینی ادامه داد: در مورد شرکت “احداث صنعت” ۵۰ نماینده مجلس خواستار توقف واگذاری آن شدند و همچنین در مورد شرکت “ماشین سازی تبریز”۱۹ نماینده خواستار مهلت ۵ ساله برای توقف واگذاری آن و در شرکت “سنگ آهن مرکزی” نماینده بافق خواستار واگذار نشدن آن بود، این ها نشان می دهد که مقامات محلی هم از جمله کسانی هستند که در مقابل خصوصی سازی مقاومت می کنند.

در ادامه پوری حسینی گفت: شرکت “فولاد آذربایجان” را واگذار کرده بودیم، اما به اصرار نماینده مجلس آن را اقاله(پس گرفتن) کردیم. در سال ۹۴ نخستین مقاومت سنگین در مقابل خصوصی سازی را از جانب وزارت ورزش در حوزه باشگاههای استقلال و پرسپولیس داشتیم و سپس از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ایمیدرو و ایدرو داشتیم.

پوری حسینی ادامه داد: در حوزه ایمیدرو شرکت ” آلومینیوم المهدی” را که اسفند پارسال فروخته بودیم متاسفانه با گزارش های غیر دقیق و غیرصحیح و تحریک کننده مدیران دولتی وقت شرکت واگذار شده، تاکنون یعنی پس از گذشت بیش از یکسال، هنوز پاسخگوی نهادهای نظارتی هستم.

وی اضافه کرد: قیمت پایه مزایده این شرکت، قانونی بود و تغییر نکرد، اما چون برخی از امکانات شرکت که بنابر گزارش غلط هیئت مدیره در لیست نیامده بود و بعدا کشف شد، با تراضی خریدار به آن مبلغ اضافه شد. در حقیقت ارزان فروشی از مهمترین اتهام هایی است که به سازمان خصوصی سازی وارد می کنند.

در ادامه پوری حسینی گفت: مزایده معدن سنگ آهن مرکزی را سال گذشته برگزار کردیم و در فرابورس ۲۰ درصد بالاتر فروختیم و شرکت فولاد خوزستان آن را خرید، اما به خاطر تحریک کارگران معدن از سوی مقامات محلی، مانع واگذاری آن شدند و الان بیش از ۲۰ ماه از آن تاریخ می گذرد و پول خریدار را گرفتیم، اما نتوانستیم سهام را به نام او کنیم.

وی افزود: در مورد “ماشین سازی تبریز” که جزء گروه یک واگذاری و زیان ده بود مدیران این شرکت در سال ۹۳ به سازمان خصوصی سازی گفتند نفروشید و سال آینده این شرکت را سودده می کنیم، اما امسال ضررده تر شد و وقتی خواستیم بفروشیم نمایندگان مجلس نامه دادند که ۵ سال این شرکت را واگذار نکنید و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم با آن ها همراهی کرد.

وی تصریح کرد: در حوزه برق و گاز باید قیمتها آزاد شود و تا زمانی که این آزدسازی صورت نگیرد این مقاومتها همچنان ادامه خواهد داشت، ما می خواهیم در سال ۹۵ این آزاد سازی ها ادامه داشته باشد و تا سال ۹۶ این آزاد سازی دولتی بطور کامل صورت می گیرد، اما سهام عدالت آزاد سازی نخواهد شد.

وی یادآور شد: بسیاری از شرکتها و بنگاههای دولتی که تاکنون عرضه نشده اند، عمدتا زیان ده و دارای مشکلات عدیده هستند و همین امر موجب شده تا این روند به کندی صورت بگیرد، باشگاههای پرسپولیس و استقلال و  شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) شرکتهای دولتی زیان ده هستند و همین امر موجب شده تا روند خصوصی سازی در آنها به کندی صورت بگیرد.

حمیدرضا فولادگر با تاکید بر حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین بار در آبان ۸۸ از عملکرد خصوصی سازی دولت گزارش دادیم و این روند نیز ادامه دارد، انحراف از سیاست ها را در این گزارش ها تذکر دادیم و نتیجه این گزارش های نظارتی این بود که هم روش ها اصلاح شد و هم مجلس اصلاحاتی در قانون انجام داد .

وی اضافه کرد: دولت قبل در آغاز کارش شروع خوبی در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی داشت اما رعایت نکردن اولویت ها و رفتن سراغ بنگاه های بزرگتر و اولویت دادن به رفع موانع سرمایه گذاری ها و به سمت رد دیون رفتن، مشکلاتی را ایجاد کرد، اما نکته مهم این است که روش ها اصلاح شده است، اما همچنان در مقابل واگذاری ها مقاومت وجود دارد.

رئیس کمیسیون ویژه نظارت بر اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان مجلس در این زمینه منافع شخصی ندارند، بلکه فشارهای حوزه انتخابیه شاید موجب این موضع آنان شود و همچنین نامه های آنان مانع قانونی برای خصوصی سازی نیست و تنها با قانون می توان جلوی خصوصی سازی را گرفت.

وی افزود: در وزارت خانه های نفت، صنایع، نیرو و بخشی از وزارت ارتباطات مقاومت هایی در مقابل واگذاری ها داریم و استدلال آن ها به علت بد واگذار شدن شرکت های قبلی است در حقیقت اقتدارگرایی دولتی و مقاومت در این خصوص ریشه مقاومت مدیران رده بالای وزارتخانه ها در برابر خصوصی سازی است.

فولادگر در ادامه درباره قیمت گذاری شرکت ”المهدی” گفت: قیمت اولیه پائین بود، اما پس از گزارش دیوان محاسبات و اصلاح قیمت، واقعی تر شد. دولت خصوصی سازی ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال را متوقف کرد.

در ادامه فولادگر گفت: شرکت های خودروسازی به ظاهر اکثر سهامشان غیر دولتی است اما تصمیم گیری های آن دولتی و یکی از مشکلات این است که بسیاری از شرکت ها واگذار شده اما تصمیم گیری های آن به علت وابستگی به موسسات عمومی غیردولتی، هنوز دولتی است و عملا دولت سیاست های آن ها را مشخص می کند و مدیریت آن ها خصوصی نیست.

منبع: فارس

didebanSH

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0