منو

economy radio

مجید رضا حریری در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌وگو با تاکید بر لزوم شفافیت اظهار داشت: وقتی اقتصاد شما شفاف نباشد و برخی آدم ها می توانند پشت دیوارهای زخیم فعالیت های اقتصادی انجام دهند پس بده و بستان های نانوشته و غیرقانونی در فعالیت های اقتصادی مان وجود دارد.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع بایدهای سرمایه گذاری خارجی در ایران پس از برجام و با حضور مجید رضا حریری نایب رئیس اتاق ایران و چین و مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران روانه آنتن شد.

مجید رضا حریری با بیان اینکه کسی منکر لزوم سرمایه گذاری خارجی در ایران نیست، اظهار داشت: برای اینکه از شرایط فعلی اقتصادمان بیرون بیاییم، احتیاج به تزریق سرمایه داریم و هیچ سرمایه ای سالم تر و غیر تورمی تر از سرمایه خارجی در اقتصاد ما نیست.

وی افزود: برای اینکه به رشد بین ۶ تا ۸ درصد برسیم، حداقل به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی لازم داریم و راهی نداریم جز اینکه شرایط را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم.

نایب رئیس اتاق ایران و چین، ایران را در جذب سرمایه گذاری خارجی در ۵۰ سال اخیر ناموفق دانست و عنوان داشت: این نشان می دهد راهی که تا به امروز رفته ایم، نقص داشته است. قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی در ایران، مانند قوانین حمایت از سرمایه گذار خارجی در ایران، قوانینی بسیار مترقی است و در سطح دنیا نیز قابل قبول است.

حریری در خصوص اینکه چرا با وجود قانون مناسب، شاهد سرمایه گذاری خوبی نیستیم، بیان داشت: این قانون را در کهکشانی از آئین نامه و بخش نامه های داخلی می بینیم که باعث از دست رفتن کارایی آن قوانین می شود. در طول سالیان نشان داده ایم، سرمایه خارجی مستقیم در کشورمان به طور متوسط کمتر از سالی سه میلیارد دلار بوده است آن هم با هزار اما و اگر.

نایب رئیس اتاق ایران و چین، کشور چین را به عنوان یکی از کشورهایی که از سرمایه گذاری خارجی بالا بهره می برد، یاد کرد و اظهار داشت: این کشور به همراه هنگ کنگ رکوردهای بالای صد میلیارد دلار در سال را هم ثبت کردند.

در ادامه مظفر علیخانی با اشاره به قانون سرمایه گذاری خارجی گفت: این قانون نسبت به خیلی از قوانین ایران در امر جذب سرمایه گذاری خارجی، وضعیت بهتری دارد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته این قانون نیز مشکلات خاص خودش را دارد. یک نکته در این قانون وجود دارد و آن بحث امنیت سرمایه گذاری و ضمانت اصل و فرع سرمایه است که این موضوع در فرآیند آئین نامه ها و بخش نامه ها با مشکلات زیادی بر می خورد.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وقتی مجوز سرمایه گذاری خارجی و در ادامه مسیر مصوبه هیئت وزیران را برای تضمین سرمایه گذاری دریافت می کنید، به این معنی نیست که همه مسیرهای سرمایه گذاری برای شما هموار شده است زیرا تازه وقتی مجوز را گرفتید، در ادامه مسیر در ارتباط با واردات، استفاده از معافیت های گمرکی و همچنین مواردی مانند دریافت ویزا و اقامت سرمایه گذاران باید مسیرها و مجوزهای خاص تازه ای را دریافت کنید.

علیخانی با تاکید بر اینکه وقتی مجوز سرمایه گذاری را دریافت می کنید، باید به صورت آنلاین، نام شما در بخش های مختلف وارد شود، گفت: متاسفانه وقتی تازه مجوز سازمان سرمایه گذاری را دریافت می کنید، سایر مراحل را باید دانه دانه طی کنید و این مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران عنوان داشت: در بسیاری از کشورها با ۳۰۰ هزار دلار می توانید اقامت آن کشور را دریافت کنید ولی در ایران وقتی همه مجوزها را دارید، تازه از شما پروانه کار می خواهند در حالی که سرمایه گذار نیازی به پروانه کار نباید داشته باشد. بنابراین همین قانون که نسبت به دیگر قوانین ما قانون پیشرفته تری به حساب می آید، برای فراهم کردن بستر لازم جهت سرمایه گذاری خارجی نیازمند اصلاحات اساسی است.

وی به وجود آئین نامه ها و بخش نامه های مختلف دست و پا گیر اشاره کرد و اظهار داشت: درست است که قانون سرمایه گذاری، قانون مرتبط با این موضوع است ولی نکته کلیدی که در این عرصه و قانون وجود دارد، مسئله ثبات سیاست ها، نرخ ارز، تورم، قوانین ناظر بر کار و سایر هزینه ها است.

در ادامه حریری با بیان اینکه قانون جلب سرمایه گذار خارجی به عنوان یک قانون فی نفسه از بقیه قوانین ما مترقی تر است، تصریح کرد: اشکال در کشور ما در این زمینه، تعدد قوانین و مقررات است. بر اساس ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم قرار بود به سمت مقررات زدایی برویم ولی با وجود اینکه این برنامه دارد تمام می شود، هیچ اتفاقی نیافتاده است و حتی یک مورد مقررات زائد را از بین نبرده ایم.

وی با طرح این سوال که آیا با وجود این پیش فرض که همه قوانین ما درست باشد، می توانیم باز هم جذب سرمایه گذار خارجی را انجام دهیم، اظهار داشت: به اعتقاد بنده نمی توانیم باز هم چنین کاری را انجام دهیم. تا زماتی که اقتصاد ما به سه گزینه اصلی یعنی شفافیت، رقابتی و آزاد نرسد؛ هر کاری که انجام دهید، فایده ای ندارد.

وی با تاکید بر لزوم شفافیت گفت: وقتی اقتصاد شما شفاف نباشد و برخی آدم ها می توانند پشت دیوارهای زخیم فعالیت های اقتصادی انجام دهند پس بده و بستان های نانوشته و غیرقانونی در فعالیت های اقتصادی مان وجود دارد یا اینکه برای یک قرارداد پیمانی، جهت کشیدن لوله گاز با یک نهاد نظامی رقابت کنیم، هیچ اتفاقی در سرمایه گذاری نمی افتد.

نایب رئیس اتاق ایران و چین تاکید کرد: عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما است. اگر اقتصاد ما شفاف شود بیش از نیمی از سوژه های برنامه های شما از بین می رود زیرا همه چیز روی روال می افتد.

منبع: رادیو گفتگو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0