منو

2006129

فعالان سیاسی با اشاره به‌ضرورت شفاف‌سازی هزینه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری خواستار همکاری کاندیداها در این زمینه شدند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود.

اقشار مختلف مردم در کنار احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی، خود را آماده و مهیای خلق حماسه‌ای باشکوه می‌کنند تا بار دیگر پیوند مستحکم خود را با نظام اسلامی نشان دهند.

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی ذهن فعالان سیاسی، احزاب و گروه‌های مختلف را به خود مشغول کرده است.

دغدغه‌هایی که از سوی برخی نامزدهای انتخاباتی زیر پا گذاشته می‌شود

عدم ارائه برنامه جامع و کاربردی توسط برخی نامزدها، عدم توجه به شایسته‌سالاری و نیازسنجی در تهیه برخی فهرست‌های انتخاباتی، عدم شفافیت هزینه‌های تبلیغاتی، تخریب نامزدها توسط برخی نامزدها و هواداران آنان، عدم رعایت قوانین تبلیغات توسط برخی نامزدهای انتخاباتی و بسیاری موارد دیگر ازجمله دغدغه‌های فعالان احزاب و افراد مرتبط با جریانات و گروه‌های سیاسی است.

تعدادی از فعالان سیاسی در استان تهران از دغدغه‌های خود در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری می‌گویند و انتظار دارند تا این موضوعات از سوی نامزدهای انتخاباتی موردتوجه قرار بگیرد.

 

برخی از وعده‌های انتخاباتی پشتوانه علمی و اجرایی ندارد

یکی از  فعالان سیاسی با اشاره به وعده‌های مطرح‌شده از سوی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوران تبلیغات انتخاباتی اظهار داشت: متأسفانه همواره شاهد هستیم که برخی نامزدهای انتخاباتی بدون توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود و قدرتی که در اختیاردارند، وعده‌هایی را به مردم می‌دهند.

وی افزود: از طرف دیگر برخی از نامزدها نیز وعده‌هایی را مطرح می‌کنند که پشتوانه علمی و اجرایی برای آن وجود نداشته و در حقیقت برنامه عملیاتی برای رسیدن به آن هدف تدوین‌نشده است.

تاجیک ادامه داد: نامزد انتخاباتی باید با برنامه وعده دهد، چراکه رأی‌دهندگان و مردم بر اساس وعده‌های نامزدها رأی خود را به صندوق انداخته و در آینده، سرانجام قول‌های داده‌شده را از نامزدهای کنونی مجلس مطالبه می‌کنند.

 

نامزدهای انتخاباتی باید اتاق فکر تشکیل دهند

فعال سیاسی دیگری در این زمینه اظهار داشت: باید نامزدهای انتخابات، چندین ماه قبل از شروع دوران ثبت‌نام و تبلیغات انتخاباتی، اتاق فکری را تشکیل دهند.

وی افزود: متأسفانه در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که اتاق فکر جنبه تزیینی داشته و کم‌تر بازده بیرونی برای حوزه‌های انتخابیه دارد.

وی ادامه داد: برخی از نامزدهای انتخاباتی نیز بدون راه‌اندازی اتاق فکر، اقدام به دادن وعده و وعیدهای انتخاباتی می‌کنند که این امر ضریب خطا در نرسیدن به هدف موردنظر را افزایش می‌دهد.

وی بیان داشت: اتاق فکر هر یک از نامزدهای انتخاباتی باید دارای نخبگان، متخصصان، پژوهشگران، اساتید دانشگاه و تحلیلگران حوزه‌های مختلف باشد که نسبت به حوزه انتخابیه موردنظر، شناخت کافی داشته و زمینه ارائه راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات و دغدغه‌های مردم را فراهم آورند.

هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی شفاف‌سازی شود/شام انتخاباتی پدیده‌ای ناخوشایند است

فعال سیاسی دیگر با تبیین یکی دیگر از آسیب‌های دوران انتخابات، خواستار شفاف‌سازی در هزینه‌های تبلیغاتی شد و بیان داشت: امروز مردم و رأی‌دهندگان نمی‌دانند که نامزدهای انتخاباتی برای به دست آوردن یک کرسی نمایندگی مجلس به چه میزان هزینه می‌کنند.

وی افزود: گاهی مشاهده می‌شود که خرج‌های سرسام‌آوری در جریان تبلیغات انتخاباتی می‌شود و این سؤال به ذهن مردم خطور می‌کند که چه منفعتی وجود دارد که هزینه‌های گزافی در انتخابات انجام می‌گردد.

این فعال سیاسی ادامه داد: باید قوانین و مقررات محکمی برای نظارت بر تبلیغات و خرج‌های انتخاباتی تدوین شود چراکه به عقیده مردم، اسراف‌ها و هزینه‌های سرسام‌آوری توسط برخی نامزدها در جریان انتخابات انجام می‌شود.

 

تخریب نامزدهای انتخاباتی وحدت کشور را نشانه می‌رود

همچنین یکی از فعالان  تخریب نامزدهای انتخاباتی را آفت‌های بزرگی دانست که ستادهای انتخاباتی را تهدید می‌کند و تأکید کرد: متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که طرفداران برخی نامزدهای انتخاباتی برای کسب آرای لازم به هر شیوه‌ای متوسل می‌شوند.

وی افزود: حتی در برخی مواقع، طرفداران و هواداران برخی نامزدها به زندگی خصوصی نامزدهای دیگر واردشده و تلاش می‌کنند تا از هر روزنه‌ای برای تخریب و خدشه‌دار کردن رقیب استفاده کنند.

وی ادامه داد: این کار علاوه بر اینکه با احکام شرعی و آداب دین مبین اسلام همخوانی ندارد، برخلاف قانون بوده و وحدت و آرامش کشور را دچار خدشه می‌کند.

نامزدهای انتخاباتی به‌جای تخریب به ارائه برنامه‌های خود بپردازند

فعال دیگری در این زمینه اظهار داشت: نامزدهای انتخاباتی نباید به هر وسیله متمسک شوند تا به کرسی‌های مجلس شورای اسلامی برسند.

وی افزود: تخریب نامزدهای انتخاباتی توسط نامزدهای دیگر و طرفداران آنان، آثار مخربی را بر روی فرد و جامعه می‌گذارد که به‌راحتی قابل جبران نیست.

وی ادامه داد: اگر در فضای آرامش و دوستی و محبت، فعالیت‌های انتخاباتی انجام گیرد، قطعاً دشمن هم نمی‌تواند به اهداف خود در انتخابات برسد.

وی اضافه کرد: باید انتخابات فرصتی برای گسترش مهر و محبت و دوستی در جامعه باشد و اگر همه بر اساس قانون و آنچه در حیطه وظائف و اختیاراتشان است، عمل کنند، رسیدن به این هدف دور از ذهن نخواهد بود.

به هر ترتیب نامزدهای انتخاباتی باید توجه داشته باشند که کوچک‌ترین فعالیت‌های آنان توسط مردم رصد می‌شود و قطعاً در تصمیم‌گیری رأی‌دهندگان تأثیر خواهد داشت.

منبع   مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0