منو

400300p678EDNmainbourse28

آیا در صورت خروج فرآورده های پتروشیمی از بورس، در شرایطی که نظارتی بر آن وجود ندارد مشکل قیمت گذاری این فرآورده ها حل شده و فضای رانتی و فساد شکل نمی گیرد؟!

همایون دارابی کارشناس بورس و بازار سرمایه با تاکید بر اینکه خروج پتروشیمی ها از بورس تحت هیچ شرایطی توجیه منطقی ندارد، گفت: بورس یک بازار شفاف است که تولیدکنندگان و فروشندگان به راحتی می توانند در فضایی شفاف به عرضه محصولات خود بپردازند. در چنین شرایطی خریداران نیز با آسودگی خاطر بیشتری به خرید و برطرف کردن نیازهای خود می پردازند. چرا که در بورس قوانین بانکی و گمرکی از شفافیت بالاتری برخوردار اند.

وی با اشاره به تجربه ناموفقی که در زمینه معاملات خارج بورس ( حواله ای) وجود داشته است، بیان کرد: در هر برهه ای از تاریخ که فرآورده های پتروشیمی در خارج از بورس عرضه و فروخته شده اند، شاهد فساد و رانت های زیادی بودیم که در نهایت منجر به توجیه پذیری عرضه فرآورده های پتروشیمی در بورس شد.

دارابی با بیان اینکه ایران به لحاظ فساد مالی و اداری رتبه ۱۳۷ را از میان ۱۷۵ کشور جهان ازآن خود کرده است، ادامه داد: چنین آماری بیانگر این حقیقت است که خروج کالاهای پتروشیمی که ارزش زیادی دارند، می تواند بستر مناسبی برای شکل گیری فساد مالی و اداری به وجود آورد. به این ترتیب هم واحدهای تولید کننده نمی توانند کالای خود را به قیمت حقیقی و اصلی به فروش برسانند و هم مصرف کنندگان نهایی نمی توانند کالای مورد نظر خورد را با قیمت مناسب تهیه کنند. در چنین شرایطی بازار در دست دلالان قرار می گیرد. بنابراین به نظر می رسد عرضه کالاهای پتروشیمی باید در بورس عرضه شوند تا علاوه بر فاصله گرفتن ازجریان های فاسد و رانتی، بتوانند فضای رقابتی ای را برای فعالیت سایر واحدها به وجود آورند.

این کارشناس بازار سرمایه و بورس ضمن یادآوری اینکه مکانیزم قیمت گذاری براساس نرخ پایه بین المللی انجام می شود، ادامه داد: هیچ نهاد داخلی دولتی یا خصوصی در قیمت گذاری فرآورده های پتروشیمی دخیل نیست. قیمت پایه فرآورده های پتروشیمی بر اساس نرخ بین المللی تعیین می شود و دارای یک بازه نوسان قیمتی است. به این معنا که خریداران و فروشندگان در آن دامنه قیمتی می توانند به رقابت بپردازند.

وی گفت: عرضه فرآورده های پتروشیمی در بورس کمتر از نرخ فوب خلیج فارس می تواند موجب تقویت واحدهایی شود که به تولید فرآورده های کم ارزش شود. به جرات می توان گفت که مکانیزم قیمت گذاری فرآورده های پتروشیمی در ایران هیچ مشکلی ندارد، اما در صورت وجود خلل، چنین مکانیزمی کاملا قابل بحث است. نکته ای که در این میان باید به آن توجه داشت این است که آیا در صورت خروج فرآورده های پتروشیمی از بورس، در شرایطی که نظارتی بر آن وجود ندارد مشکل قیمت گذاری این فرآورده ها حل می شود و فضای رانتی و فساد شکل نمی گیرد؟! این در حالی است که در دوره ای که شاهد عرضه فولاد خارج از بورس بودیم که در نتیجه فسادهای قابل توجهی در این زمینه رخ داد که منجر به ضرردهی تولیدکنندگان شد.

به عقیده دارابی مقولات مربوط به نحوه عرضه محصولات پتروشیمی کاملا قابل بحث و بررسی است و نمی توان به آسانی موضوعات مربوط به عرضه فرآورده های پتروشیمی در بورس را زیر سوال برد.

منبع   خبرگزاری موج

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0