منو

ffff

 

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مناطق آزاد گفت: وظیفه اصلی مناطق ‌آزاد تجاری، جذب سرمایه‌گذاری، تولید و ایجاد اشتغال پایدار است، اما متأسفانه در ۳۰ سال پس از انقلاب صرفاً محلی برای واردات بوده‌اند.

سیدحسین دهدشتی در پاسخ به اینکه با توجه به عدم تحقق اهداف مناطق آزاد برای تولید و صادرات، درخواست دولت و نمایندگان برای افزایش تعداد مناطق آزاد بیش از ۸ منطقه چه مفهومی می‌تواند داشته باشد، اظهار داشت: برای ارتباط و تسهیل در تجارت جهانی ناچار به داشتن مناطق آزاد هستیم، به شرطی که این مناطق بر اساس مأموریت‌های محوله و وظایف خود عمل کنند، چرا که وظیفه اصلی مناطق ‌آزاد جذب سرمایه‌گذاری، تولید و ایجاد اشتغال پایدار است، اما متأسفانه در ۳۰ سال پس از انقلاب صرفاً محلی برای واردات بوده‌اند.

وی به این نکته اشاره کرد که معمولاً در همه جای دنیا مناطق مرزی، مناطقی توسعه‌یافته و پررونق هستند، ولی در کشور ما مناطق مرزی محروم بوده که این امر خود سبب ناامنی می‌شود و نمایندگان مجلس معتقدند برای کمک به مناطق مرزی و رونق بیشتر در آنجا مناطق آزاد ایجاد شود.

حتی دیوان محاسبات هم اجازه ورود به مناطق آزاد را ندارد

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای مکان‌یابی مناطق آزاد به زیرساخت‌ها توجه ویژه کرد، خاطرنشان کرد: این را قبول داریم که به تبع ایجاد منطقه آزاد افزایش واردات هم امری اجتناب‌ناپذیر است، چرا که راحت‌ترین راه برای جذب درآمد در هر منطقه محسوب می‌شود و متأسفانه هیچ گونه نظارتی در مناطق آزاد نیست، تا جایی که حتی دیوان محاسبات هم اجازه ورود به این مناطق را ندارد.

 

انتصاب نور چشمی‌ها در مناطق آزاد

دهدشتی تصریح کرد: بعضاً انتخاب مدیران در مناطق ‌آزاد سلیقه‌ای است و نورچشمی‌ها بر این مناطق منصوب می‌شوند چرا که تقریباً رئیس جمهور آن منطقه محسوب شده ولی سطح مدیریتشان از سطح کشور متأسفانه پایین‌تر است و تنها حیاط خلوتی برای برخی افراد و ایجاد زمینه فساد شده است.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند این را هم گفت که اکنون جاهایی را برای مناطق آزاد مکان‌یابی می‌کنند که خود همین مناطق صادرات‌ محورند. به عنوان مثال شلمچه قبل از ایجاد منطقه آزاد اروند، پایانه صادراتی بود که الان صادرات این منطقه را به پای منطقه آزاد می‌زنند، در حالی که گمرکات هم هیچ گونه نظارت و اشراف اطلاعاتی روی مسائل گمرکی این مناطق ندارند.

 

کاهش تعداد کارگاه‌های فعال در منطقه آزاد اروند طی ۱۰ سال

به گفته دهدشتی طبق تحقیقی که در سال ۸۵ تاکنون انجام شده ۲۱۴ کارگاه فعال در شهرهای آبادان و خرمشهر در سال ۸۵ وجود داشته که در سال ۹۴ تعداد کارگاه‌ها به ۹۶ رسیده و اکثر این کارگاه‌ها تعطیل شده‌اند.

 

حمایتی از صنایع مناطق آزاد نشده/ اعطای وام کم بهره به افراد خاص

وی با انتقاد از اینکه در مناطق آزاد هیچ گونه فعالیتی در راستای کمک به صنایع آن منطقه انجام نشده، افزود: تنها افراد خاص و نورچشمی به واسطه ارتباط‌های خود توانسته‌‌اند وام‌هایی با بهره‌های بسیار کم دریافت کنند و یا دستگاه‌های نظارتی منطقه به نوعی تطمیع شده‌اند تا کاری به کار کسی نداشته باشند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی همچنین به این نکته اشاره کرد که کارخانه فولادی که در منطقه آزاد اروند ایجاد شده مجوز محیط زیست ندارد و در کنار آلایندگی بسیار مصرف بالای آب هم دارد در حالی که مردم منطقه برای آب شرب مصرفی خود دچار مشکل هستند.

نوک پیکان انتقاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند این بار کمک‌های مالی این منطقه آزاد اروند را نشانه گرفت و گفت: مشکلی با کمک‌های مالی به سازمان‌هایی همچون بهزیستی، کمیته امداد یا آموزش و پرورش نداریم اما جالب اینجاست که این کمک‌ها در دوره ی انتخابات سال ۸۸ و ۹۴ افزایش چشم‌گیری داشته که جای تامل و بررسی دارد.

دهدشتی تصریح کرد: همان پول‌های کثیفی که آقایان ادعا می‌کنند وجود دارد باید پرسید که این پول‌ها اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد یا نه.

 

شورای عالی مناطق آزاد گزارش جامع ارائه کند

وی با انتقاد از اینکه شورای هماهنگی مناطق آزاد طی این ۳۰ سال تاکنون گزارش جامعی از وضعیت مناطق آزاد ارائه نکرده است،‌ خاطرنشان کرد: باید این شورا برنامه جامعی را ارائه دهد و سهم هر منطقه آزاد در تولید ناخالص داخلی را مشخص کند که ظرف ۵ سال باید چه کارهایی در منطقه انجام شود و به کجا برسیم.

به گزارش فارس؛ نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با ایجاد هر منطقه ‌آزاد یکسری معافیت‌های مالیاتی ایجاد می‌شود که عملاً خزانه دولت را از آن منابع درآمدی محروم می‌کند که به تبع آن باید اقتصاد پایدار و توسعه در منطقه رخ دهد و باید پرسید، با این همه هزینه‌ای که تحمیل شده آیا تاکنون این اتفاق در هر منطقه آزاد رخ داده است یا خیر؟

منبع: خانه ملت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0