منو

AAEAAQAAAAAAAAI_AAAAJDM1NThkMDMzLTU5OWMtNDZmYS1iOThkLTgyZDMyOGI0Yjc4OQ

 

وضعیت اقتصادی کنونی نگرانی ها را دامن زده. بسیاری از اقتصاددان ها با وجودی که رفع تحریم ها را اتفاقی نیکو برای اقتصاد می دانند، معتقدند ساختار کنونی اقتصاد نیازمند اصلاحات اساسی است. محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان، در گفت وگوی خود با «شرق» می گوید اقتصاد ایران از پس از انقلاب تاکنون به دلایل مختلف ازجمله جنگ و تحریم ها نتوانسته با اقتصاد جهانی هماهنگ شود و اکنون با رفع تحریم ها، اصلاحات آن ضروری است. او تاکید می کند: «در این ٣۵ سال جهان تغییر کرده است و تغییر این ساختار در کشور ما نیازمند جراحی سختی است، زیرا باید کاری که در طول ٣۵ سال کشورهای دیگر انجام دادند را در طول دو تا سه سال به انجام برسانیم… اگر بخواهیم همان زمانی که آنها سپری کردند را برای تغییرات در کشور در نظر بگیریم، رشد اقتصادی همچنان منفی خواهد بود و فکر می کنم اگر به همین روند ادامه دهیم و اصلاحات را شروع نکنیم، رشد اقتصادی سال ٩۵، منفی تر از امسال خواهد شد… یادمان نرود برای یونان چه اتفاقی افتاد. دولت یونان مجبور شد حقوق بازنشستگان را حداقل یک سوم کاهش دهد. اگر نتوانیم ساختار را تغییر دهیم، همین اتفاق در ایران خواهد افتاد». از سویی به گفته بهکیش، در شرایط کنونی، رانت و فساد در اقتصاد ایران رسوخ کرده و رسوب ایده های رانت جویانه در میان برخی وزیران دولت نیز به خاطر همین شرایط است. او با اشاره به اینکه در این شرایط سرمایه گذار عادی به ایران نمی آید، می گوید: «اگر سرمایه گذار خارجی به کشور بیاید، تمایل به حضور در بخش هایی مانند صنعت خودروسازی دارد که انحصاری است و امکان رانت در آن وجود دارد یا در جایی سرمایه گذاری می کند که بتواند در آنها فساد انجام دهد. در غیر این صورت، اکنون سرمایه گذار عادی به ایران نخواهد آمد، زیرا خود ایرانیان در شرایط کنونی حاضر به سرمایه گذاری جدی در کشور نیستند.»

وضعیت اقتصادی سال ٩۴ را چگونه ارزیابی می کنید؟

توافق با ١+۵، مهم ترین اتفاق سال ٩۴ بود و از دید من اتفاق بسیار مهمی است، زیرا تا امروز تحریم هایی که هیچ گاه با هم و یکباره برداشته نمی شدند و حتی می توانستند تحت اصل ۴٢ فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل به جنگ منتهی شود، رفع شده اند. تحریم ها برداشته شده، اما برای حرکت دوباره اقتصاد، به امکانات بسیاری نیاز است تا اقتصاد به وضعیت قبل از تحریم ها بازگردد. ضمن اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون، هیچ گاه فرصت اینکه ساختار اقتصاد را اصلاح کنیم، به دست نیاوردیم. کشور در دو سال نخست درگیر مسائل انقلاب بود. هشت سال در گیرو دار جنگ و پس از آن به تدریج تحریم ها آغاز شد و در ١٠ سال اخیر نیز تحریم ها به شدت وخیم شده بود و عملاچرخ اقتصاد را به طرف کندی شدید پیش می برد. ساختار اقتصادی اکنون ایران، مربوط به ٣۵ سال گذشته است که مشخصات خاص خود را دارد. مشخصه این اقتصاد، تولید اغلب انحصاری، تولید سوبسید دار از طریق تعرفه و انرژی، قیمت گذاری از سوی دولت، تولید با هدف بازار داخل و اقتصاد غیررقابتی بوده و هنوز ادامه دارد. به همین دلیل، هرگز نتوانستیم به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپیوندیم، زیرا همواره با درآمدهای حاصل از فروش نفت، ناکارآمدی های این اقتصاد را جبران کردیم. مشخصات اقتصاد ایران که برشمردم، مربوط به دهه ١٩٧٠میلادی بود که اغلب اقتصادها نیز چنین خصوصیاتی را داشتند، اما از ١٩٧٩ به این سو که چین درهای اقتصاد خود را گشود و در ١٩٩١ که شوروی فرو پاشید و سیستم کمونیستی این کشور تغییر یافت تا ١٩٩۵ که گات تبدیل به WTO شد، این ساختار اقتصاد کاملادگرگون شد و به سوی اقتصادی با محور تولید ارزان قیمت حرکت کرد. برای مثال، اتومبیلی که در دهه ١٩٧٠، قطعاتش در داخل کشور تولیدکننده ساخته می شد، با هدف تولید ارزان قیمت، به چندین قطعه تبدیل شد که تولید هر قطعه آن به کشوری ارجاع شد.

سوبسید ها در این دوره قطع و با برداشته شدن تعرفه ها، قیمت گذاری نیز از اقتصاد حذف شد، به نحوی که اکنون متوسط تعرفه ها در سطح جهان ٣،۵ درصد است. در نتیجه چنین اتفاقی، اقتصاد نیز به سمت رقابتی شدن پیش رفت. اما اقتصاد ایران، با همان ساختار پیشین باقی ماند. طبیعتا در دوره ای که اقتصاد ایران در تحریم بود، امکان این اصلاحات اقتصادی را نداشت.

چند سال پیش توصیه کرده بودم دولتمردان گروهی در سایه تشکیل دهند تا برنامه ای برای زمان رفع تحریم ها تهیه شود تا بدانیم قصد انجام چه کاری را داریم که متاسفانه چنین نشد. امروز برای دستیابی به رشد اقتصادی، می بایست به دنبال صادرات باشیم، زیرا تقاضای داخلی به دلیل پایین بودن قیمت نفت، دیگر تکاپوی عرضه را ندارد و مردم پولی برای خریدکردن، ندارند. بنابراین تقاضای داخلی نمی تواند به افزایش تولید منتهی شود، ازهمین رو، بایستی در پی بازار صادراتی باشیم، اما اکنون امکان صدور کالانداریم. در کنار این مشکلات و با وجود وضعیت چندبعدی سیاسی، تجدید ساختار اقتصادی به راحتی امکان پذیر نیست. درحال حاضر، اگر دولت بخواهد تعرفه ها را کاهش دهد تا بازار رقابتی شود، نمی تواند به راحتی دست به چنین اقدامی بزند. برای مثال، اکنون صنعت خودروسازی کشور در شرایطی قرار دارد که امکان پایین آوردن تعرفه ها برای آن به سادگی میسر نیست، مگر آنکه بخش سیاسی کشور به کمک دولت بیاید تا بازار را رقابتی نکنیم، امکان صادرات و رشد نداریم.

به نظر شما دولت در فضای سیاسی کنونی امکان چنین اصلاحات اقتصادی ای را دارد؟

دولت در فضای سیاسی کنونی به تنهایی نمی تواند عمل کند. این تجدید ساختار، فقط بعد اقتصادی ندارد، بلکه بعد سیاسی بسیار پررنگی نیز دارد. می توان از پرداخت یارانه های نقدی به عنوان شاهد یاد کرد که دراین باره دولت نتوانست برای حذف یارانه های نقدی موفقیت کسب کند، زیرا پرداخت یارانه ها به شدت سیاسی است. اگر این سوبسیدها حذف نشود، دولت درآمدی نخواهد داشت که دست به تغییرات اساسی در کشور بزند. ازهمین رو، نظام مالیاتی کشور درست کار نمی کند و قادر به دریافت مالیات نیست، چراکه سیستم ثبت معاملات متناسب با سیستم مالیاتی در فروشگاه ها وجود ندارد تا مالیات بر ارزش افزوده محصولات به سیستم مالیاتی و وزارت اقتصادی و امور دارایی منتقل شود. درباره چرایی نداشتن چنین سیستمی هم باید گفت ابعاد سیاسی مسئله اجازه چنین کاری را نمی دهد. درحال حاضر بسیاری از بخش های اقتصادی کشور مالیات نمی دهند که ورای آنها نیز ابعاد سیاسی نهفته است. اکنون به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، رشد صنعتی فصل پاییز منفی١٧ درصد است. این به آن معناست که تولید کالادر حال کاهش، اشتغال رو به ریزش و درآمد مالیاتی نیز کاهش بیشتر خواهد یافت. درحقیقت، از رشد اقتصادی به شدت کاسته شده است. بانک مرکزی با وجود نزدیک شدن به اواخر سال، رشد شش ماهه اول امسال را منتشر نکرده است، زیرا که احتمال منفی بودن آن می رود.

 

چرا بانک مرکزی این آمار را مخفی می کند؟

بانک مرکزی به نظر من بی جهت، محتاطانه عمل کرده است. مردم باید بدانند اگر تجدید ساختار صورت نگیرد، رشد اقتصادی منفی خواهد بود. چرا به مردم حقیقت را نمی گوییم؟ به همین سبب است که مردم تصور می کنند اکنون که تحریم ها برداشته شد، باید همه چیز روبه راه شود. درحالی که این طور نیست. در این ٣۵سال جهان تغییر کرده است و تغییر این ساختار در کشور ما نیازمند جراحی سختی است، زیرا باید کاری که در طول ٣۵ سال کشورهای دیگر انجام دادند را در طول دو تا سه سال به انجام برسانیم. در کشورهایی مانند هند و ترکیه همراه با کاهش تدریجی تعرفه ها، مردم کم کم عادت کردند. وقتی فضا رقابتی شد، مردم خود را به تدریج انطباق دادند و سعی کردند رقابتی عمل کنند.

اگر بخواهیم همان زمانی را که آنها سپری کردند برای تغییرات در کشور در نظر بگیریم، رشد اقتصادی همچنان منفی خواهد بود و فکر می کنم اگر به همین روند ادامه دهیم و اصلاحات را شروع نکنیم، رشد اقتصادی سال ٩۵، منفی تر از امسال خواهد شد. آ ن زمان با بی کاران بیشتری مواجه خواهیم بود. با درآمدهای کم چه می کنیم؟ یادمان نرود برای یونان چه اتفاقی افتاد. دولت یونان مجبور شد حقوق بازنشستگان را حداقل یک سوم کاهش دهد. اگر نتوانیم ساختار را تغییر دهیم، همین اتفاق در ایران خواهد افتاد.

شما اشاره کردید این اصلاحات را در دو تا سه سال باید انجام دهیم، اما مردم در طولانی مدت به این تغییرات عادت می کنند. با اجرای این تغییرات در زمان اندک، باید منتظر چه واکنشی از جانب مردم باشیم؟

مردم باید به درستی بدانند مشکل اقتصاد چیست. دولت می بایست شفاف نبودن را کنار بگذارد، این ظلم به مردم است. باورم نمی شود در زمان دولت یازدهم بانک مرکزی آمارها را از مردم مخفی کند. از نظر من، مردم بایستی بدانند در مقابل دو گزینه بسیار سخت قرار گرفته اند؛ یک، اصلاحات در دو تا سه سال انجام پذیرد و در مقابل سختی های آن را تحمل کنند. البته این مسئله نیازمند چند نوع همکاری است. مهم ترین آن ابعاد سیاسی است همان گونه که درباره توافق با ١+۵ اتفاق افتاد، در زمینه مشکلات اقتصادی هم باید مجموعه نظام سیاسی پشت دولت باشند. دومین نیاز، آن است که مردم باید به دولت اعتماد کنند و سختی ها را بپذیرند. این اعتماد خیلی شکننده است، زیرا به طور تاریخی در ٢٠٠ سال گذشته، تقریبا کمتر مردم به دولت اعتماد داشته اند. به علاوه، دولت باید بسیار مدبرانه این تجدید ساختار را انجام دهد که نیاز به گروه های متخصص بسیار مسلط به دنیای امروز دارد. دو گروه باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا چنین اتفاقی رخ دهد؛ کارشناسان خارجی یا ایرانیان تحصیل کرده اقتصاد که اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند و می دانند ما از این نقطه باید به کجا برسیم و مجموعه اقتصاددانان داخل کشور که وضعیت اقتصادی داخلی را بسیار خوب می فهمند. اینکه چگونه اقتصاددانان داخل کشور به توافق برسند، خود راهی بس طولانی است، اما اقتصاددانان خارج از کشور اغلب با هم هماهنگ هستند. مکانیسمی باید اجرا شود که اقتصاددانان داخل و خارج را در داخل یک سبد به صورت هماهنگ قرار دهد. بنابراین دولت می بایست بدنه فکری بسیار قوی ای داشته باشد. گزینه دوم آن است که اصلاحات موردنظر طولانی تر انجام شود، اما مردم زیان بیشتری خواهند داد. رشد اقتصادی منفی خواهد بود. کارخانه ها پیشرفت جدی نخواهند داشت. اگر سرمایه گذار خارجی به کشور بیاید، تمایل به حضور در بخش هایی مانند صنعت خودروسازی دارد که انحصاری است و امکان رانت در آن وجود دارد یا در جایی سرمایه گذاری می کند که بتواند در آنها فساد انجام دهد. در غیر این صورت، اکنون سرمایه گذار عادی به ایران نخواهد آمد، زیرا خود ایرانیان در شرایط کنونی حاضر به سرمایه گذاری جدی در کشور نیستند.

سرمایه گذار خارجی با چه سازوکاری راه رانت و فساد را دنبال خواهد کرد؟

فساد در همه جا وجود دارد. در خارج از کشور به واسطه اقتصاد شفاف، امکان فساد بسیار کم است. آنها عادت کرده اند مطابق قانون عمل کنند. مجبورند متعهد به قانون باشند وگرنه قانون به شدت با آنها برخورد خواهد کرد. اگر کسی در یک کشور غربی برای پرداخت مالیات حقه بازی کند، به شدت با او برخورد خواهد شد. اما در ایران چنین نیست. دولت خود بخش هایی را که مالیات نمی پردازند می شناسد و نمی تواند کاری کند و شاید امکان مقابله با آنها را ندارد. درنتیجه در ایران، زمینه فساد بسیار زیاد است. در چنین شرایطی تجار خارجی که اهل فساد هستند اما در کشورهای دیگر، امکان آن را ندارند، راه ایران را در پیش خواهند گرفت و از این موقعیت که امکان فساد را بیشتر می کند، استفاده می کنند. ما اکنون ٢۵ میلیارد دلار قاچاق داریم. طرف های ایرانی که دست به این عمل می زنند، یک طرف خارجی هم دارند که با آنها همکاری می کند. همان ها نیز به کشور سرازیر خواهند شد. بنابراین در اصلاحات اقتصادی باید زمینه قاچاق را از بین ببریم. زمانی زمینه قاچاق از بین می رود که قیمت های خارج با قیمت های داخل کشور تفاوت چندانی نداشته باشد. اگر بنزین در ایران نزدیک به هزار تومان یعنی معادل ٣٠ سنت و در ترکیه دو دلار است، هر فردی باشد جانش را هم می گذارد تا از ایران به ترکیه قاچاق بنزین کند. تا دو قیمت متفاوت داریم، فساد هم هست. تا زمانی که قیمت خودروهای ما دو برابر قیمت خودروهای خارجی است، قطعات آنها به صورت قاچاق وارد کشور می شود. مردم چه گناهی کرده اند که ۴٠ سال است اتومبیل را دو تا سه برابر قیمت می خرند؟ چرا مردم باید چنین هزینه ای دهند که یک صنعت که حتی جمع اشتغال خود را چند برابر واقعیت می گوید، باقی بماند؟ صنعتی که تمام بررسی ها نشان می دهد صنعتی غیرکارآمد است. اگر صنعت خودروسازی ما که ادعای پیشرفت هم دارد، صداقت دارد امروز که تحریم نیست و با شریک خارجی همراه شده اند، با تعرفه پنج تا١٠درصدی وارد بازار رقابتی شود. البته لازم است مشکلات فضای کسب وکار هم درست شود تا رقابتی کردن صنایع تحقق یابد. در این کشور علاوه بر گروه هایی که فاسد هستند و قاچاق می کنند، گروه هایی به وجود آمده اند که فاسد نیستند اما از رانت استفاده می کنند. باندهایی هستند که کمک می کنند تعرفه بالابماند تا سود کنند. زیان آن را مردم خواهند داد، مردم بی کار می شوند یا درآمدشان کم می شود. مردم حق کارکردن و رشدکردن را دارند. با توافق با ١+۵ این فضا آماده شده است. دولت باید پس از انتخابات، بین این دو شق تصمیم بگیرد. یا برنامه ای دو ساله تهیه کند و بخش عمده ای از این ساختارها را تصحیح و مردم و بخش سیاسی را با خود همراه کند یا روند اصلاحات تدریجی را در پیش گیرد که در آن حالت، در چند سال پیشِ رو، امید چندانی به بهبود نمی توان داشت.

وجود فساد در اقتصاد ایران بر همه محرز است. اصلاحات اقتصادی برای زدودن فساد ضروری است، اما در شرایطی که فساد در کشور زیاده شده، چگونه می توان از آن عبور کرد و به اصلاحات رسید. به نظر شما عبور از این فساد ممکن است؟

عبور از فساد قطعا امکان پذیر است. باید چگونگی عبور از آن را فراگرفت و به کار بست. اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) مقرراتی برای بنگاه ها دارد که در صورت به کاربستن آنها، فساد در یک فرایند چندساله از بین می رود.

شما به برنامه دوساله اشاره کردید. اما اکنون دولت در برنامه های خود دچار مشکل است. در تدوین برنامه ششم اشکالات فراوانی وجود دارد و تنها احکام به مجلس رفته است. در واقع برنامه ای برای آینده وجود ندارد. دولت این راه را که به آن اشاره می کنید، چگونه در پیش خواهد گرفت؟

برنامه های کلان در دنیا از بین رفته است. برنامه های پنج ساله به عقیده من باید کنار گذاشته شود. اصولادر دنیای امروز هر کاندیدای ریاست جمهوری، برنامه های اقتصادی خود را در کنار برنامه های سیاسی و اجتماعی اعلام می کند و اگر پذیرفته شد، آن برنامه ها را اجرا می کند. زمانی هم که دوره اش تمام می شود، گزارش کار ارائه می دهد. در سیستم ایران، در طول یک برنامه، دولت ها تغییر می کنند. آن هم برنامه هایی که اکثرا قابل اجرا نیستند، زیرا بسترهای آنان وجود ندارد. من از برنامه های پنج ساله صحبت نمی کنم. پیشنهاد من این است اکنون که دو سال از عمر ریاست جمهوری آقای روحانی می گذرد، برای این دو سال باقی مانده برنامه تهیه شود. وقتی دولت، برنامه خود مبنی بر انتخاب یکی از آن دو شق را تهیه کرد، فعالان اقتصادی کشور تکلیف خود را می دانند. در شرایط کنونی فردی که می خواهد وارد حوزه کسب وکار شود، نمی داند چه راهی در پیش گیرد. اگر همین شیوه ادامه یابد، فردی که می خواهد وارد اقتصاد شود با خود می گوید در کیش مغازه ای بزند و واسط کالاهای قاچاق از لنج ها به کشور شود که در این راه، سود بسیار هم وجود دارد. اما اگر برنامه اصلاحات اقتصادی در پیش گرفته شود، آن فرد هرگز به این سو نخواهد رفت، زیرا می داند دچار چالش می شود. هنگام بروز اختلاف بین روسیه و ترکیه، بازاری حدود چهار تا پنج میلیارد دلاری برای صادرات (میوه و سبزیجات) ایران باز شد. ایران وقتی برای صادرات پیش قدم شد، فهمید کالای رقابتی با کشورهای همسایه مانند آذربایجان ندارد.

علاوه بر این، به دلیل عدم عضویت در WTO می بایست ١۵درصد تعرفه بالاتر پرداخت می کرد که قیمت فروش کالای ایرانی را به همین میزان افزایش می داد. در نتیجه بازار روسیه برای ایران از بین رفت. اکنون فعال اقتصادی نمی داند آینده فعالیتش چه می شود. بنابراین با برداشته شدن تحریم ها و با این بی برنامگی، همه چیز معلق شده است. به همین دلیل دولت بایستی هرچه سریع تر، برنامه دو سال آتی خود را مشخص کند تا مردم بتوانند خود را با آن انطباق دهند.

شما با شناختی که از دولت در طول این دو سال به دست آورده اید. این رویکرد را در دولت مشاهده می کنید؟

به عقیده من در شرایط فعلی نمی توانستیم از نظر اقتصادی، دولتی بهتر از این دولت داشته باشیم، اما عملکرد دولت را در امور اقتصادی از جمله سوبسیدها بسیار محتاطانه می بینم. حداقل دولت باید بگوید در طول دو سال نمی توانم این وضعیت را اصلاح کنم و زمان پنج ساله می خواهم. اگر دولت چنین نکند، سرمایه گذاری در کشور صورت نخواهد گرفت. مهم ترین زیان، آن است که افرادی که سرمایه دارند، یا سرمایه های خود را از کشور خارجی خارج کرده یا در بانک ها پس انداز می کنند تا سود بیشتری به دست آورند. نمی توان به سرمایه گذاران خرده گرفت. ایراد به سیاست گذارانی برمی گردد که مسیر پیش روی سرمایه گذاران را روشن نمی کنند. البته از برداشته شدن تحریم ها یک ماه گذشته و نمی توان توقع زیادی از دولت داشت، اما هرچه دیرتر حرکت کنیم کار سخت تر خواهد شد.

 

نگاه برخی از افراد حاضر در دولت، حمایت از بخش هایی است که سوبسید یا به تعبیری رانت دریافت می کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟

امیدوارم نباشد، اما اکنون رانت، تمام ابعاد زندگی فردی و حرفه ای ما را دربر گرفته است. خارج کردن این رانت از بدنه اقتصاد ایران به معنای گرفتن امتیازها از بسیاری از افراد است و مردم حاضر نیستند، این امتیازها را از دست بدهند مگر اینکه بدانند در مقابل آن ، چه چیزی به دست خواهند آورد. یک فرد یارانه بگیر با خود می گوید در مقابل یارانه ای که از او گرفته خواهد شد، دولت چه چیزی به او می دهد؟ آیا برای فرزندش امکان کارکردن در دو سال آتی فراهم می شود؟ باید این امید وجود داشته باشد. چون مردم به دولت ها اعتماد کافی ندارند، معمولااین بده و بستان را انجام نمی دهند و در نتیجه همه چیز معلق می ماند. اکنون رئیس جمهور بعد از توافق هسته ای یک سرمایه سیاسی-اجتماعی دارد و مردم پذیرفته اند می تواند کار مهمی انجام دهد. رئیس جمهور باید از این سرمایه سیاسی-اجتماعی در مذاکرات ١+۵ استفاده کند و برای مردم به طور شفاف، لزوم انتخاب یکی از این دو راه را تشریح کند. نمی بایست بانک مرکزی آمارهای منفی را مخفی کند. مخفی کردن مشکلات موجود، کار را سخت تر می کند. مردم اگر بدانند اوضاع درحال حاضر چگونه است، بیشتر همکاری می کنند، زیرا می خواهند زندگی بهتری داشته باشند. به هرحال به عقیده من، حتما در میان برخی از وزرا ایده های رانت جویانه رسوب کرده است، زیرا تمام تاروپود اقتصاد ما را رانت گرفته است و نمی توان بخشی را مبرا از این رانت یافت.

نویسنده: شکوفه حبیب زاده

منبع: شرق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0