منو

corruption

 

احمد توکلی، نماینده مردم تهران، با سفر به کرمانشاه با بیان اینکه نفوذ فساد و آلودگی به مجاری تصمیم‌گیری در یک نظام بدترین نوع فساد است، گفت: بر اساس یک آمار، فساد اقتصادی ایران در سال ٢٠٠٧ به میزان ٣۴ میلیارددلار به اقتصاد کشور ضربه وارد کرد که ٣١ میلیارددلار آن ناشی از کاهش بهره‌وری بود. نماینده مردم تهران در مجلس گفت: شفاف‌سازی از سوی نمایندگان مانع بروز فساد در کشور می‌شود و باید رویه امام(ره) الگوی نمایندگان باشد. به گزارش مهر، توکلی در جمع برخی از نیروهای جریان انقلاب با اذعان به اینکه فساد در کشور در سالیان اخیر در بخش‌های مختلف و به‌ویژه بخش اقتصادی گسترش یافته، افزود: کودتا، تجاوز نظامی و انقلاب مخملی سبب ساقط‌شدن یک حکومت نخواهد شد بلکه در حقیقت آنچه سبب براندازی می‌شود عدم مبارزه با فساد است. نماینده مردم تهران در مجلس، بی‌عدالتی، پارتی‌بازی و عزیزشمردن نزدیکان و گماشتن آنان در مناصب حکومتی از طرف مقام یا حاکمی را نمونه‌ای از فساد در جامعه اسلامی دانست و بیان کرد: هیچ‌چیزی به اندازه حکومت بر مبنای ظلم سبب دشمنی خداوند نمی‌شود. توکلی در نشست یاران امین که در کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به اینکه عدم رعایت شایسته‌سالاری فساد را برمی‌انگیزد، گفت: رفیق‌بازی، تبارگرایی، ویژه‌خواری، حمایت ویژه و تجارت نفوذ از نتایج فساد هستند و تجارت نفوذ در ایام انتخابات بسیار فعال می‌شود، به این معنی که عده‌ای هزینه تبلیغات انتخاباتی را به امید نفوذ در مجلس پرداخت می‌کنند. نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه تجارت نفوذ بسیار متفاوت است و در کشور کم نیست، اظهار کرد: صاحبان قدرت در انتخابات مجلس به دلیل ابتلا به ناپاک‌دستی ردصلاحیت شدند و این افراد عامل تجارت نفوذ هستند. وی شفافیت را مانع از ایجاد فساد در جامعه دانست و اظهار کرد: اگر سیاست‌مداران با شفافیت رفتار کنند و محاسبه‌پذیر و قابل‌تشخیص باشند، به‌طورقطع مردم با آنها بهتر رابطه برقرار کرده و درباره رأی و گرایش آنها راحت‌تر تصمیم می‌گیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ، توکلی با اشاره به اینکه در اقتصاد شیشه‌ای یا شفاف حداکثر مطلوبیت و تحکم ایجاد می‌شود، گفت: فساد زمانی رخ می‌دهد که تنها جمع اندک و برگزیده‌ای دسترسی به اطلاعات مهم دارند و شفافیت، از قیمت‌های متفاوت برای یک محصول می‌کاهد زیرا تمام عوامل بازار به همه اطلاعات به طور یکسان دسترسی دارند. توکلی گفت: در صورت عدم دسترسی مردم به اطلاعات، زمینه لابی پنهان برای تأمین منافع گروه‌های خاص تقویت و رانت اطلاعاتی برای دسته خاصی فراهم می‌شود و امکان نقد تصمیمات دولتی را سلب می‌کند که هر سه مورد سبب ناکارایی سیستم می‌شود. نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه فساد به دو دسته قانونی و غیرقانونی تقسیم می‌شود، گفت: هنگامی که افراد فاسد در مجاری تصمیم‌گیری نفوذ می‌کنند، فساد قانونی یا سیستماتیک رخ می‌دهد؛ به‌طورمثال تعرفه واردات خودرو را به‌نفع عده‌ای تغییر می‌دهند. توکلی افزود: نوع دیگری از فساد سیستماتیک این است که دستگاه‌های جلوگیری‌کننده از فساد همچون دادگاه‌ها، نیروی انتظامی و مجلس خود آلوده شوند و بدترین مرحله فساد سیستماتیک این مرحله است زیرا با دستمال کثیف نمی‌توان قسمت آلوده را تمیز کرد.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0